Szukaj w działach:

SECO/WARWICK - nowe zastosowania grafenu

 

Graphene Week SECO/WARWICK 2016
Fot.: SECO/WARWICK 


Ekspert w technologii obróbki cieplnej SECO/WARWICK przestawił technologie grafenowe podczas wydarzenia Graphene Week, które odbyło się w Warszawie w dniach 13-17 czerwca 2016 r.

Graphene Week to coroczna konferencja, której ideą jest rozwój badań naukowych nad wykorzystaniem grafenu oraz innych materiałów dwuwymiarowych w różnych płaszczyznach życia. SECO/WARWICK w ramach projektu GRAPH ROLL opracował, zaprojektował oraz stworzył prototypową linię technologiczną do produkcji Grafenu. W oparciu o badania Politechnika Łódzka twierdzi, że grafen uzyskany przy użyciu rozwiązania SECO/WARWICK SuperCarb jest produktem o cechach bliskich teoretycznym, co istotnie rozszerza jego spektrum dotychczasowych zastosowań.

Projekt „Grafenowy nanokompozyt do rewersyjnego magazynowania wodoru" (akronim GRAPH ROLL) jest przeprowadzany w konsorcjum z Politechniką Łódzką w ramach krajowego programu wsparcia prac rozwojowo-badawczych nad zastosowaniem grafenu (Program GRAF-TECH). Przedsięwzięcie jest współfinansowany ze środków NCBiR.

W ramach projektu została skonstruowana i stworzona prototypowa linia technologiczna do produkcji grafenu. Została także opracowana technologia wytwarzania funkcjonalnego materiału nanokompozytowego GRAPH ROLL na bazie polikrystalicznego grafenu z przeznaczeniem dla rewersyjnego przechowywania wodoru. To ona ma w bliskiej przyszłości zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny. GRAPH ROLL daje bowiem sposobność bezpiecznego przechowywania dużych ilości wodoru, który jest już stosowany do napędzania eksperymentalnych samochodów przyszłości. Głównym problemem, z jakim naukowcy próbują poradzić sobie od lat to nie zamiana wodoru na energię potrzebną do poruszania samochodów, a jego praktyczne i bezpieczne zgromadzenie w baku auta. Do tej pory technologie wykorzystywały bardzo ciężkie materiały, które również nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa w razie wypadku samochodu. Technologia opracowana dzięki doświadczeniu prof. Piotra Kuli z Politechniki Łódzkiej, który bada zastosowanie wodoru, jako paliwa od wczesnych lat 70-tych, czyli początków swojej kariery naukowej, a także zaawansowane technologie procesów obróbki cieplnej SECO/WARWICK, zaowocowały powstaniem formy grafenu niespotykanej nigdzie indziej na świecie, a dopuszczającej bezpieczne przechowywanie oraz wykorzystywanie wodoru w specjalnym pojemniku składającym się z cienkich warstw grafenu.

To przełom na skalę światową nie tylko dla motoryzacji, ale także lotnictwa czy przemysłu kosmicznego.

- „Rozwój grafenu następuje w dwóch kierunkach. Z jednej strony naukowcy prześcigają się w próbach implementacji grafenu w różnych dziedzinach medycyny, przemysłu, nauki. Z drugiej zaś strony firmy produkcyjne próbują stworzyć technologie upraszczające i obniżające koszty jego produkcji. SECO/WARWICK udało się nie tylko obniżyć koszty poprzez zastosowanie najnowszych technologii obróbki cieplnej, ale również stworzyć nową jakość grafenu, niespotykaną i niedostępną nigdzie na świecie. W praktyce oznacza to również, że praktyczne spektrum wykorzystania grafenu również zostało zwiększone. Nie wiem, gdzie jest kres możliwości tego materiału, ale SECO/WARWICK nadal będzie zwiększał te możliwości” - Katarzyna Sawka, globalny dyrektor marketingu SECO/WARWICK.

- „Są dwa podstawowe kierunki, które należy kontynuować. Pierwszym z nich jest ciągłe ulepszanie technologii produkcji poprzez ulepszenia konstrukcyjne i optymalizację samego procesu (uzyskiwania grafenu o coraz lepszych właściwościach przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności produkcji dostosowanej do zapotrzebowania rynku). Drugim wyzwaniem jest rozwój technologii opartych na grafenie. Już teraz można spróbować zastosować otrzymany  grafen do szeroko pojętej sensoryki, zwłaszcza w zakresie superczułych sensorów pozycjonowania bazujących na zjawisku Halla (tzw. hallotrony). Ponadto, grafen produkowany przy użyciu urządzeń SECO/WARWICK może być w perspektywie kilku lat wykorzystywany na skalę przemysłową w takich branżach jak: elektronika, energetyka, fotowoltaika, tworzywa” - przekonuje Bartosz Klinowski prezes SECO/WARWICK Europe.

- „Od samego początku filozofia działania SECO/WARWICK była oparta na rozwoju produktów i technologii tak, aby spełniać wszystkie potrzeby i oczekiwania klientów, wspólnie je definiować, ale tworzyć technologiczne imperium obróbki cieplnej” - podsumowuje Paweł Wyrzykowski, prezes grupy SECO/WARWICK.

SECO/WARWICK ze Świebodzina to dziś firma globalna, funkcjonująca w ponad 70 krajach świata, na 4 kontynentach. W branży obróbki cieplnej słynąca z wprowadzania nowości, które zmieniają technologie używane od ponad 50 lat. Nie dziwi więc, że SECO/WARWICK w rankingu „Rzeczpospolitej” znalazł się w pierwszej dziesiątce liderów innowacji, zaś w rankingu innowacyjnych firm w woj. lubuskim zajął miejsce pierwsze.

Kierunek - grafen

Potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju są także liczne nagrody gospodarcze, ekonomiczne, za innowacje, systemy IT, bezpieczeństwo i inwestycje w pracowników, licznie przyznawane firmie co roku. Już w tym roku SECO/WARWICK otrzymało dwie nominacje do tytułów SYMBOL INNOWACYJNOŚCI 2016 oraz POLSKA NAGRODA INNOWACYJNOŚCI 2016. Kapituły konkursowe zauważyły działalność firmy oraz dotychczas przeprowadzane projekty rozwojowo-badawcze z Politechniką Łódzką i Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), a odnoszące się do opracowania specjalnych pieców do wytwarzania grafenu. Zarówno Politechnika, jak i Instytut już z nich korzystają. - „Obie nominacje przyjmujemy z nieukrywaną satysfakcją, że nasza praca przynosi dobre efekty, a obrany kierunek jest tym właściwym. Widzimy też, że inwestycje w badania i rozwój nowych technologii przynoszą wymierne efekty w postaci przewagi konkurencyjnej na wymagających rynkach, na których przyszło nam konkurować”  - dodaje K.Sawka.

SECO/WARWICK współdziała z uniwersytetami technicznymi, politechnikami, ośrodkami naukowymi czy instytutami badawczymi na całym świecie. Dynamicznie realizuje programy współpracy z Politechniką Łódzką, Poznańską, Warszawską, Śląską, z ITME w Warszawie, Institut für Metallformung TU Bergakademie we Freibergu w Niemczech, Central South University w Chinach, a także National Research Saratov State University w Rosji. Intensywna współpraca SECO/WARWICK z wieloma uczelniami technicznymi w Polsce przynosi innowacyjne technologie oraz realne wdrożenia. Polskie nowości stosowane są już na całym świecie w postaci procesów technologicznych, rozwiązań technicznych wykorzystywanych w procesach obróbki cieplnej na całym świecie.


Zobacz profil firmy SECO/WARWICK na portalu Staleo.pl Źródło: SECO/WARWICK

 

Dodano 20.06.2016
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Konkurs

  Newsletter

  Partnerzy