Transformacja 4.0 z Funduszami Europejskimi
Program "Przemysł 4.0" jest adresowany do małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność produkcyjną na terytorium naszego kraju.
Podstawą wzięcia udziału w konkursie było posiadanie „mapy drogowej”, czyli planu wdrożenia zmian w przedsiębiorstwie w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Wnioski można było składać od 15 do 30 czerwca 2021 r. Program jest finansowany z Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój.
Celem programu jest przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do wdrożenia kompleksowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wprowadzenie w życie wybranych obszarów działań w zakresie cyfryzacji, automatyzacji lub robotyzacji. Niezbędne jest posiadanie „mapy drogowej”, która określa proces wprowadzania tych zmian. Mapa drogowa ma pokazać sytuację firmy (m.in.: charakterystykę produktów, modelu biznesowego, ocenę dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa) i planowaną inwestycję (m.in.: analizę kosztów wdrożenia, źródła finansowania) w zakresie wdrożenia strategii cyfrowej w szczególności dla działalności produkcyjnej.
W ramach programu „Przemysł 4.0” złożono 481 wniosków o dofinansowanie. 275 projektów to pomysły małych firm, a 206 – średnich firm.
Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na: usługę polegającą na opracowaniu „mapy drogowej” (jej koszty mogą być zrefundowane do wysokości 85 tys. zł ze środków grantu), usługi doradcze związane z jej wdrożeniem, zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wprowadzenia w życie wybranego obszaru transformacji, a także nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
Źródło: PARP
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House