Szukaj w działach:
Wiedza

Czyszczenie laserem - co warto wiedzieć?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Często elementy, które mają być połączone, są mocno zabrudzone lub pokryte warstwami ochronnymi albo tlenkami. Aby spawanie czy ich klejenie było trwałe i dobrze wykonane niezbędne jest ich oczyszczenie. Szybką i skuteczną metodą okazuje się wtedy czyszczenie laserem. Obecnie ze względu na liczne zalety jest stosowane na coraz szerszą skalę. Dlatego warto przyjrzeć się tej metodzie bliżej i dowiedzieć, na czym się opiera oraz jak obecnie wykorzystuję się lasery czyszczące.


Laserowe czyszczenie - o co w nim chodzi?

Metoda ta wykorzystuje zjawisko zwane ablacją laserową. W dużym skrócie polega ono na odparowaniu cząsteczek materiału (zanieczyszczeń), które znajdują się na jego powierzchni. Aby proces czyszczenia mógł zaistnieć, potrzebna jest odpowiednia długość fali promieniowania laserowego i właściwe dobranie parametrów, tak aby impulsy laserowe przekazały, na materiał poddawany oczyszczaniu, energię wystarczającą do tego, żeby nastąpiło zerwanie połączeń pomiędzy atomami i tym samym doszło do oderwania ich z jego powierzchni. W czasie ablacji laserowej musi dojść do bezpośredniego przejścia ze stanu stałego zanieczyszczeń w gazowy bez fazy ciekłej. 

Proces wykorzystuje też różnice pochłanialności. Odparowanie następuje w gwałtowny sposób i tworzy się fala akustyczna, która na początku porusza się w kierunku materiału podłoża, ale po odbiciu od granicy pomiędzy nim a nawarstwieniami zaczyna przemieszczać się w przeciwnym kierunku co potęguje efekt “wyrzucania" oderwanych cząsteczek nawarstwień w powietrze.

Najważniejsze zalety laserowego czyszczenia

Podstawowym atutem czyszczenia laserem jest wszechstronność zastosowania. Za jego pomocą można w sposób szybki i bardzo skuteczny usunąć rdzę, farbę, powłoki lakiernicze, zanieczyszczenia, tłuszcze, przebarwienia przede wszystkim z powierzchni metalowych polichromowanych, ale także kamiennych, drewnianych. Laserowe czyszczenie zyskuje coraz większy wachlarz zastosowań, dlatego stosuje się go w zakładach produkcyjnych, fabrykach, warsztatach i generalnie wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyjątkowym zadbaniu o powierzchnie (również te niewielkie i delikatne).

Do zalet laserowego czyszczenia należy zaliczyć bezinwazyjność. Skoncentrowana wiązka lasera zostaje pochłonięta przez zanieczyszczenia, które znajdują się na powierzchni danego elementu. Cząsteczki zanieczyszczeń przechodzą ze stanu stałego w gazowy w bezpośredni sposób. Materiał poddany temu procesowi pozostaje nienaruszony.

Laserowe czyszczenie daje również gwarancję kontrolowania działania poprzez możliwość ustawiania parametrów głowicy i częstotliwości lasera w szerokim zakresie. To łączy się płynnie z innymi zaletami, czyli powtarzalnością i precyzją działania.

Metoda ta pozwala także na zadbanie o środowisko, ponieważ do jej zastosowania nie są potrzebne materiały ścierne i czyszczące oraz chemiczne, które trzeba by utylizować. Warto dodać, że urządzenia wykorzystywane do czyszczenia laserowego nie zużywają dużej ilości prądu.

Lasery do czyszczenia - zasada działania i możliwości

Czyszczenie za pomocą lasera odbywa się zwykle z wykorzystaniem laserów do znakowania oraz laserów o krótkim i ultrakrótkim czasie impulsu. Wszystkie działają na takiej samej zasadzie i pozwalają na delikatne, ale jednocześnie bardzo dokładne oraz skuteczne oczyszczanie powierzchni. Materiał, który został usunięty odsysa się za pomocą np. zintegrowanego odciągu. Możliwość ustawienie dokładnych parametrów lasera sprawia, że powierzchnia elementu podlega strukturyzacji i w efekcie użycie tego sposobu zapewnia lepsze połączenia kształtowe, siłowe oraz klejone, niż w przypadku innych metod czyszczenia. Czyszczenie laserem jest również chętnie stosowane w przypadku renowacji powierzchni, bo oprócz wspomnianych już wyżej cech, takich jak bezinwazyjność, dokładność, delikatność dochodzi jeszcze kolejna - dobre jej konserwowanie.


Znajdź firmę zajmującą się czyszczeniem 
laserem na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-powierzchniowa/czyszczenie-laserem


Zdjęcie: Weni Solution, Logos Media sp. z o.o. 
Redaktor: MRR, Staleo.pl

Partnerzy