Szukaj w działach:
Wiedza

Czyściwa przemysłowe - przeznaczenie i wybór

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Fot.: Czyściwa przemysłowe TORK 


Czyszczenie hali i maszyn to niezbędny element czynności towarzyszący przede wszystkim pracom naprawczym i konserwatorskim. Systematyczne ich wykonywanie pozwala uniknąć wielu nieplanowanych przestojów i zidentyfikować ewentualne problemy. Zastosowanie nowoczesnych czyściw pozwala na poprawę jakości, szybkość i łatwości wykonywanych prac, a także ogólnej wydajności w zakładzie przemysłowym.


Skoro ich rola jest tak kluczowa w optymalizacji procesów serwisowych, warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych możliwości i zastosowania specjalistycznych czyściw przemysłowych.

Czym są i do usuwania jakich zabrudzeń stosuje się czyściwa przemysłowe?

Jeszcze niedawno do prac porządkowych wykorzystywano szmaty z bawełny. Obecnie jednak wypierane są przez czyściwa przemysłowe, ponieważ mają od nich znacznie lepsze właściwości. Produkty te produkowane są specjalnie do celów higienicznych, a ich głównym zadaniem jest usuwanie nawet bardzo uciążliwych zabrudzeń z różnych powierzchni. Doskonale radzą sobie z wycieraniem i czyszczeniem plam z olejów lub smarów, usuwaniem brudu i kurzu oraz polerowaniem przedmiotów, a także osuszaniem powierzchni albo rąk pracowników. Do tego czyściwa przemysłowe są jednorazowego użytku i tańsze w eksploatacji niż tradycyjne szmaty. Mogą występować w różnej formie np. ręczników, ściereczek czy rolek. Ponadto czyściwa wykonuje się zwykle z produktów z recyklingu takich jak makulatura, celuloza lub włóknina.

MEWATEX Czyściwo bawełniane
Fot.: Czyściwo bawełniane MEWATEX   

Rodzaje czyściw przemysłowych 

Coraz większa popularność czyściw przemysłowych sprawia, że obecnie w ofertach firm można spotkać wiele ich rodzajów. Najczęściej jednak spotyka się podział ze względu na surowiec, z którego są wykonane. Należą do nich czyściwa wykonane z:

  • makulatury - zwykle wykorzystywane są do czyszczenia małych i podstawowych zabrudzeń (woda i inne płyny) powierzchni szklanych, metalowych oraz plastikowych. Występują w kilkusetmetrowych rolkach, z tego względu należą do bardzo wydajnych. Znajdzie się je na przykład w zakładach mechanicznych.
  • celulozy - są mocne (odporne na rozdzieranie i kruszenie), a także chłonne (bardziej niż czyściwa makulaturowe). Za ich pomocą można bez problemu usunąć smary lub tłuste oleje. Używa się ich również do polerowania, ponieważ nie pozostawiają smug oraz łatwo się nie rozrywają. Czyściwa tego typu występują w postaci długiej roli, często dodatkowo z listkami, które można przedzielać.
  • mieszanego materiału celulozowo-makulaturowego - łaczą zalety jednego i drugiego surowca, dlatego uznawane są za wielozadaniowe. Za ich pomocą można wyczyścić rozmaite powierzchnie płaskie, ale dotrą też do wszelkich zakamarków np. w maszynach czy urządzeniach. Co ciekawe są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.
  • włókien inaczej zwane bawełnianymi. Do składu tego materiału często dodaje się też wiskozę, poliester oraz ich mieszanki w zależności od tego, jakie właściwości będą potrzebne. Do ich zalet zalicza się odporność na działanie wody i detergentów, chłonność, wydajność, brak kruszenia i pylenia. Doskonale nadają się do polerowania (nie pozostawiają smug i nie rysują nawet delikatnych powierzchni), a także wycierania i osuszania. Dobrze radzą sobie zarówno z lekkimi, jak i trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami, bez względu na rodzaj powierzchni.

Jak widać, czyściwa przemysłowe mają rozmaite funkcje i właściwości. Dlatego, stanowią doskonałą alternatywę, a nawet z powodzeniem zastępują tradycyjne bawełniane szmatki. Istotne jest jednak, aby dokonać dobrego wyboru i zdecydować się na materiał, który poradzi sobie z zabrudzeniami pojawiającymi się najczęściej na naszej hali produkcyjnej.

Znajdź firmę oferującą czyściwa przemysłowe na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-powierzchniowa/mycie-i-odtluszczanie-detali
-->https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-powierzchniowa/przygotowanie-powierzchni

Zdjęcia: Tork, Mewa 
Redaktor: MRR, Staleo.pl

POWIĄZANE
Technologie kształtujące przemysł Wkrótce w Arche Hotel w Warszawie odbędzie się 8. edycja Forum Nowoczesnej Produkc...
Przewodnik po Targach INDUSTRYmeeting 2019 Początek roku to doskonały moment, aby odświeżyć dotychczasowe kontakty, a jednocześnie na...
Magazynowanie i przetwarzanie blach z systemem Baumalog Firma Baumalog wdrożyła system automatyzujący przetwarzanie arkuszy blach u czołowego pro...
Odwiedź IV Forum Druku 3D 50% taniej Drukowanie, skanowanie oraz projektowanie 3D - o tych zagadnienia będą mówić specj...
Eksperci o technologii druku i skanu 3D Forum Druku 3D, którego głównym organizatorem jest firma CadXpert z roku na...
KOMPOZYT-EXPO® - dziesięć lat rozwoju i biznesu Zakończyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja KOMPOZYT-EXPO® - dwa dni pełne były net...
Partnerzy