Szukaj w działach:

Gięcie drutu - na czym polega i dlaczego jest tak istotne?

gięcie drutu na giętarce
 

W życiu codziennym i zakładach przemysłowych często nie docenia się wagi drutu, a bez nich nie mogłoby działać wiele urządzeń. Z kolei firmy zajmujące się gięciem drutu uważane są za niszowe i bardzo specjalistyczne. Dlatego tym razem przyjrzymy się bliżej obróbce drutów i wskażemy główne miejsca ich wykorzystania.

Gięcie drutu - czym jest i jak przebiega?

Aby powstał drut, należy trwale zmienić jego krzywiznę (z wykorzystaniem siły) poprzez wyginanie go w 3 płaszczyznach do momentu, aż uzyska pożądany kąt nachylenia. Gięcie w zależności od grubości materiału odbywa się najczęściej na zimno lub ciepło. Od niego zależy również szybkość obróbki. Spotkać można się także z rozróżnieniem na gięcie tłoczone - gdzie drut zostaje wygięty, zagięty, zwinięty i wyprofilowany oraz kuźnicze - przeprowadza się je ręcznie albo z wykorzystaniem maszyny. Gięcie drutu wykonuje zwykle jednak przeznaczona do tego maszyna, więc proces jest powtarzany, precyzyjny i przebiega sprawnie oraz przebiega w zautomatyzowany sposób.

Gięcie drutu 3D - dlaczego warto?

Gięcie drutu umożliwia uzyskanie rozmaitych kształtów. W momencie, gdy trzeba wykonać elementy, które były trudne, a wręcz niemożliwe do zrobienia na scenę wkracza technologia 3D. Umożliwia ona bowiem precyzyjne trójwymiarowe gięcie drutu i uzyskanie skomplikowanych kształtów. Choć drukarka 3D poradzi sobie z wydrukowaniem nawet drutu to za gięciem drutu w technice 3D, przemawia wiele argumentów. Dzięki niemu drut powstaje szybciej i jest bardziej wytrzymały. Poza tym materiał do jego powstania jest tańszy. Do tego dostępny w różnych wariantach (np. ze wzorkiem, błyszczący, stalowy czy aluminiowy) więc może być wykorzystywany do tworzenia nieszablonowych i designerskich rzeczy.

Gięcie drutu - przykłady zastosowania

Drut znajduje zastosowanie w rozmaitych branżach i sektorach przemysłu. Elementy z drutu wykorzystywane są przede wszystkim w motoryzacji, elektronice czy przemyśle maszynowym. Jest też chętnie stosowany w meblarstwie na przykład do stworzenia wyposażenia mieszkań, biur lub sklepów. W życiu codziennym spotyka się je w urządzeniach RTV/AGD, ale też w różnego rodzaju stojakach (na gazety, okulary, rowery itp.) czy wózkach pod koszyki. Poza tym są niezbędne we florystyce i ogrodnictwie. Odpowiednio wygięty drut może być także zastosowany do przygotowania dekoracyjnych elementów. 

Jak widać, gięcie drutu jest niezbędnym i często stosowanym procesem, bez którego nie udałoby się uzyskać wiele potrzebnych przedmiotów. Dlatego tym bardziej należy docenić pracę, kreatywność i możliwości firm zajmujących się gięciem drutu.
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 01.10.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy