Szukaj w działach:

Gazy techniczne dla przemysłu metalowego - popularne rodzaje i zastosowanie

 

gazy techniczne w przemyśle
 

Gazy techniczne mają zastosowanie nie tylko w przemyśle metalowym - procesach hutniczych i spawalniczych, ale także wykorzystuje się je w wielu często odmiennych branżach.

Z powodzeniem znajdują zastosowanie choćby medycynie, przemyśle spożywczym lub badaniach naukowych. W tym tekście skupimy się jednak na wyjaśnieniu, czym są gazy techniczne, ich klasyfikacji oraz typowych zastosowaniach w przemyśle metalowym.

Gazy techniczne - definicja

Choć to pojęcie może wydawać się skomplikowane do wyjaśnienia to tak naprawdę definicję gazów technicznych można przedstawić w dwóch niedługich zdaniach. Przede wszystkim gazy tego typu przechowuje się w skroplonej postaci, w butlach pod wysokim ciśnieniem. Poza tym są produkowane na dużą skalę i wykorzystuje się je w trakcie różnych procesów produkcyjnych.

Podstawowa klasyfikacja i rodzaje gazów technicznych

Choć dzisiaj zostaną opisane tylko najczęściej stosowane gazy techniczne to i tak warto rozpocząć od ich podstawowego podziału i krótkiej charakterystyki. Otóż te stosowane w przemyśle spawalniczym dzieli się zwykle na palne i osłonowe. Pierwsze są bardzo istotne w procesie spawania, ponieważ odpowiadają za doprowadzenie wysokiej temperatury w momencie spawania, a ta jest niezbędna do podgrzewania metali, topnienia i w efekcie ich łączenia albo cięcia. Do gazów palnych zalicza się na przykład tlen, acetylen, propan lub butan. Z kolei rolą gazów osłonowych, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona spoiny albo łuku przed negatywnym działaniem gazów, które tworzą się w atmosferze. Gazy te, czyli między innymi dwutlenek węgla, argon czy azot, chronią spaw przed korodowaniem i uodparniają na znaczne obciążenia mechaniczne. Teraz przyjrzymy się 4 gazom, 2 z każdego typu. 

Acetylen - gaz palny

Gaz ten jest prawie bezwonny (nieprzyjemna woń pojawia się tylko, kiedy jest zanieczyszczony), jest bezbarwny i lżejszy od powietrza. Poza tym jest bardzo wydajny, a także jako jedyny palny gaz techniczny wytwarza naprawdę dużą temperaturę. Spalanie przebiega więc z wykorzystaniem małej ilości tlenu i przy niewielkim stężeniu wilgoci. Stworzone powierzchnie nie zawierają dzięki temu tlenków. Jego wadą jest podatność na wybuchy w momencie, gdy zmiesza się z powietrzem. Wspomniane właściwości sprawiają, że stosuje się go w pracach podziemnych, ale też do spawania gazowego i cięcia.

Tlen - gaz palny

Okazuje się, że ten bezwonny i niemający barwy gaz jest nieodzowny w każdym procesie spalania gazem. Pozwala na spalanie stali, ale też cementu, szkła czy aluminium, dlatego ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Oprócz tego wchodzi w reakcje z innymi gazami (wysoki stopień reaktywności), przez co podwyższa temperaturę spalania. Ponadto umożliwia dobrą kontrolę procesu nagrzewania, mniejszą emisję tlenku azotu i gazów cieplarnianych.

Argon - gaz osłonowy

Argon podobnie jak tlen nie posiada barwy ani zapachu. Jest za to cięższy od powietrza i nie wchodzi w reakcje chemiczne. Używa się go bardzo często w przemyśle spawalniczym do przecinania, spawania, a także jako osłony w momencie spawania elementów, które mogą się utlenić.

Dwutlenek węgla - gaz osłonowy

Dwutlenek węgla to bezwonny, bezbarwny, cięższy od powietrza i dobrze rozpuszczalny w wodzie gaz. Stosowany w spawalnictwie w połączeniu z argonem. Dzięki tej mieszance można uniknąć dymu i odprysków w czasie procesu spawania (tylko metodą MIG).


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 17.07.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy