Szukaj w działach:

Maszyny do obróbki cieplnej metali - co warto wiedzieć?

 

obróbka cieplna metali
 

Obróbka cieplna nazywana również termiczną polega na zmianie właściwości warstwy wierzchniej lub budowy atomowej stali pod wpływem temperatury i czasu.

Do przeprowadzenia odpowiednio dobranych procesów cieplnych używa się rozmaitych urządzeń, a sama obróbka cieplna podlega różnym zabiegom i operacjom. Dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Rodzaje obróbki cieplnej

Metale i stopy mogą mieć przeróżne właściwości. Warto też dodać, że na tworzenie się struktury wpływają rozmaite czynniki. Stąd wyróżnić można wiele typów obróbki cieplnej. Przede wszystkim spotka się obróbkę cieplną zwykłą, której częścią procesu technologicznego jest hartowanie, wyżarzanie czy przesycanie. Poza tym istnieje obróbka cieplno-chemiczna, polegająca na nasyceniu metalu jednym albo kilkoma pierwiastkami. Oprócz tego występuje także obróbka cieplno-mechaniczna, zwana wymiennie cieplno-plastyczną. W tym typie działa głównie czynnik mechaniczny i może odbywać się w niskiej temperaturze (niskotemperaturowa), wysokiej (wysokotemperaturowa) oraz z przemianą izotermiczną. Z kolei tam, gdzie obróbka odbywa się pod wpływem czynnika, jakim jest pole magnetyczne mamy do czynienia z odmianą cieplno-magnetyczną.

piece do obróbki cieplnej
 

Typowe urządzenia do obróbki cieplnej metali

Do obróbki cieplnej wykorzystuje się szereg urządzeń np. linie do cynkowania ogniowego. Jednak przede wszystkim w przemysłowej obróbce stosuje się rozmaite piece. Wszystkie nowoczesne urządzenia wyposażone są w czujniki, układy sterujące i monitorujące, co pozwala na precyzyjne regulacje i rejestrowanie danych. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

 • piece komorowe -stosowane w wielu branżach i różnych procesach. Mogą mieć rozmaite warianty (kształty, grzałki, inne elementy). Energia cieplna powstaje w nich dzięki nagrzewaniu się drutu oporowego;
 • piece tyglowe - pozwalają na stopienie metalu i potem utrzymanie go w płynnym stanie, do momentu aż nie zostanie użyty do innych procesów technologicznych;
 • piece retortowe - obróbka termiczna odbywa się w ich przypadku w atmosferze gazów ochronnych. Co istotne umożliwiają odprowadzenie tych, które tworzą się podczas procesów odbywających się w retorcie.

Te i inne piece przemysłowe do obróbki termicznej metali stosuje wszędzie tam, gdzie zmianie podlega ich struktura lub właściwości. Wykorzystuje się je do topienia, przygotowania komponentów, produkcji, a nawet łączenia elementów poprzez spiekanie czy lutowanie. Stanowią więc ważny elementem wyposażenia nowoczesnych zakładów, w których przebiegają procesy obróbki cieplnej.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 19.06.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy