Wycinarki wodne - precyzja i siła płynące z wody
Woda jest wykorzystywana w rozmaitych gałęziach przemysłu. Niepozorna ciecz jest w stanie doprowadzić na przykład do przecięcia grubej blachy, czy stopu tytanu o grubości 150 mm, a nawet więcej. Wystarczy, że połączy siły z materiałem ściernym i pod postacią wycinarki wodnej (waterjeta) jest w stanie być bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Jak dokładnie działa i jakie zastosowanie ma tego typu sprzęt? Dlaczego wycinarki wodne są tak chętnie wybierane?
Wycinarka wodna - sposób cięcia
Nazwa waterjet odnosi się przede wszystkim do technologii przecinania i tłumaczy się ją jako strumień wody, a odnosi się do przecinania wodą. Proces cięcia możliwy jest dzięki pompie, wycinarce, stołowi roboczemu (wannie, w której zanurzony jest materiał), a także odpowiedniemu programowi komputerowemu. Samo cięcie odbywa się przy pomocy wody pod ciśnieniem i materiału ściernego. W ten sposób w krótkim czasie można precyzyjnie frezować nie tylko duże elementy, ale również te niewielkie lub też grube. Wystarczy jedynie skierować strumień w wybrane wcześniej miejsce.
Mocne strony waterjetów
Oprócz wspomnianej szybkości i precyzji, wycinarki wodne doskonale odwzorowują elementy ze wzoru. Poza tym woda nie szarpie krawędzi i zostawia je gładkie, więc dalsza ich obróbka nie jest konieczna. Oprócz tego, tego typu urządzenia są przyjazne środowisku, bo pobierają niewielką ilość energii jak na maszynę i w trakcie cięcia nie są potrzebne środki chemiczne. Nie można zapomnieć również o tym, że wycinarki wodne to niezwykle uniwersalne maszyny, dlatego korzysta się z nich w wielu zakładach przemysłowych o różnych profilach działalności.
Zastosowanie wycinarek wodnych
Za ich pomocą można bez problemu poddawać obróbce rozmaite metale, nawet kwasoodporne lub pancerne. Dodatkowo można ciąć nimi drewno, kamień, szkło (poza hartowanym) czy ceramikę, a także co niezwykle interesujące, papier i inne delikatne materiały. Wycinarki wodne mają zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, meblowym, zdobniczym, tekstylnym czy samolotowym. Należą bowiem do grupy urządzeń, które pracują z niebywałą dokładnością i są niezawodne. Dlatego wykorzystuje się je tam, gdzie nie można pozwolić sobie na błędy zabierające czas i tym samym zyski.
Znajdź firmę oferującą wycinarki strumieniem wody na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wycinarki-strumieniem-wody
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING