FANUC – roboINNOWACJE dla konkurencyjności firm
Fot.: FANUC Polska Sp. z o.o. |
Branża robotyki i automatyki przemysłowej dynamicznie rozwija się od wielu lat. Zapotrzebowanie na roboty i inteligentne obrabiarki CNC pojawia się obecnie praktycznie w każdej branży. Głównym powodem zainteresowania ze strony firm jest przekonanie, że maszyny są znakomitym rozwiązaniem, które skutecznie obniża koszty produkcji i poprawia konkurencyjność firm w nie inwestujących.
Rosnący trend automatyzacji i robotyzacji zakładów produkcyjnych jest wynikiem ciągłego rozszerzanie się rynku konsumentów. Każdy producent, który chce skutecznie rozwijać swoją działalność musi produkować taniej, szybciej i lepiej niż konkurenci. Współczesny rynek nie zna granic dlatego konkurencja ma obecnie wymiar globalny. Firmy europejskie nie są w stanie konkurować kosztami pracy, stąd jedynym wyjściem z sytuacji są inwestycje w nowoczesne narzędzia takie jak np. roboty przemysłowe, wysoko wydajne obrabiarki CNC czy zintegrowane aplikacje. Nie inaczej wygląda sytuacja w Polsce, gdzie firmy skutecznie konkurujące na światowych rynkach, znakomicie współpracują z dostawcami najnowszych technologii w doborze najlepszych dla siebie rozwiązań.
ZINTEGROWANE APLIKACJE – NOWY TREND W AUTOMATYZACJI
Przykładem takiej współpracy są oferowane od niedawna polskim producentom zintegrowane aplikacje firmy FANUC. Pozwalają one na tworzenie wysoce funkcjonalnych i w pełni kompatybilnych układów, łączących w sobie różne urządzenia – np. centra obróbcze tj. Robodrill, Robocut, wtryskarki elektryczne Roboshot i roboty przemysłowe. Poszczególne maszyny mogą być zestawiane dowolnie, w zależności od potrzeb producenta. Ograniczeniem pozostaje tutaj jedynie nasza wyobraźnia. By zachęcić polskich przedsiębiorców do szerszego zainteresowania się tak innowacyjnymi rozwiązaniami firma FANUC na wszystkich branżowych imprezach prezentuje realne możliwości swoich poszczególnych produktów. Prezentacje te cieszą się szerokim zainteresowanie i uznaniem nie tylko branżowych ekspertów.
Podczas tegorocznych targów ITM w Poznaniu FANUC zaprezentował zintegrowany system dwóch obrabiarek FANUC ROBODRILL pracujących w tandemie z robotem M-20iA/20M. Maszyny zostały zintegrowane w celu obsługi wymagającego procesu obróbki stalowych elementów konstrukcyjnych. Robot był odpowiedzialny za automatyczny załadunek i rozładunek detali. Tym samym rola operatora została ograniczona w przypadku tej aplikacji tylko do uzupełnienia magazynu detali surowych i do rozładunku magazynu detali gotowych. Produkcja przebiegała w sposób powtarzalny i całkowicie przewidywalny.
- „ Człowiek ma inną siłę motoryczną w ciągu dnia a inną w nocy. Dlatego wydajność pracy ludzkiej różni się na pierwszej i na trzeciej zmianie. W przypadku zastosowania robota jest inaczej. Producent zyskuje gwarancję, że robot wykona zadanie zgodnie z planem, tak samo dokładnie, o każdej porze” – podkreślał Arkadiusz Morzyk, inżynier FANUC Polska podczas prezentacji aplikacji.
Fot.: FANUC Polska Sp. z o.o. |
Połączenie robota M-20iA/20M o udźwigu 20 kg z dwoma obrabiarkami FANUC ROBODRILL α - D21L iA5 było realizowane poprzez dedykowany interfejs, który nie wymagał żadnego dodatkowego sprzętu. Specjalnie przygotowane ekrany pozwoliły na obsługę całego stanowiska z jednego ekranu, co z kolei umożliwiło pracę operatorom, którzy nie posiadali szczegółowej wiedzy na temat obsługi robota.
Tegoroczna aplikacja przygotowana przez firmę FANUC wyraźnie pokazuje, że kompaktowe centra obróbkowe w połączeniu z doskonałym 6-osiowym robotem są optymalnym rozwiązaniem dla producentów, którzy potrzebują wysokiej wydajności, jakości, precyzji i niezawodności. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie istnieją branże szczególnie podatne na wdrożenie inteligentnych maszyn. Istotny jest, bowiem sposób produkcji, a nie profil działalności firmy. - „Najwięcej wdrożeń odnotowujemy tam, gdzie koszty wytwarzania produktów są najwyższe, a jednocześnie systematycznie wzrasta presja konkurencyjna” – dodaje Konrad Grohs, prezes FANUC Polska.
FANUC jako czołowy dostawca środków automatyzacji przemysłu na światowe rynki projektuje swoje produkty w sposób umożliwiający ich swobodne łączenie, dzięki czemu użytkownik ma możliwość znacznego zwiększenia korzyści jakie każdy produkt FANUC gwarantuje osobno. Dodatkowo podstawowe produkty FANUC są standardowo wyposażane w elementy, które są niezbędne do integracji maszyn i urządzeń. A to oznacza, że inwestorzy, którzy już posiadają produkty FANUC na swojej linii i chcieliby zintegrować je z kolejnymi urządzeniami mogą zrobić to przy minimalnych nakładach inwestycyjnych.
FANUC ROBODRILL – ogromne możliwości obróbki skrawaniem
FANUC ROBODRILL to obrabiarka bardzo szybka. Prędkości przejazdów szybkich osi X/Y/Z dochodzą do 54 metrów na minutę, a stołu obrotowego typu Direct Drive do 200 obrotów na minutę. Prędkość wymiany narzędzia wynosi 0.9 sekundy, a od wióra do wióra zaledwie 1.4 - 1.6 sekundy. Dokładność pozycjonowania to 0,006 mm, a powtarzalność 0,004mm bez liniałów pomiarowych! Dzięki tak imponującym parametrom FANUC ROBODRILL staje się skutecznym narzędziem w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych. Według badań firmy i opinii użytkowników jest to maszyna niemal bezawaryjna, charakteryzująca się przystępną ceną i krótkim okresem zwrotu inwestycji, i co najważniejsze uniwersalna. Maszyna stosowana jest z powodzeniem w sektorach działających na masową skalę - w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, w produkcji narzędzi medycznych i implantów, oraz w przypadku produkcji jednostkowej - w przemyśle zegarkowym czy jubilerskim, a także w procesach wytwarzania i obróbki narzędzi. Dzięki solidnej i nieskomplikowanej budowie maszyna FANUC Robodrill może pochwalić się długą żywotnością utrzymującą swoje parametry dokładności nawet powyżej 10 lat użytkowania. Dowodem na to może być fakt, że trudno spotkać Robodrilla na rynku wtórnym.
Zobacz profil firmy Fanuc na Staleo.pl
Źródło: FANUC Polska Sp. z o.o. ( www.fanucrobotics.pl )
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok