Szukaj w działach:

Jak zoptymalizować procesy produkcji wyrobów metalowych?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Wdrożenie oprogramowania klasy ERP może przynieść wiele korzyści dla branży metalowej, m.in. zwiększenie wydajności, obniżenie kosztów, poprawę bezpieczeństwa i zgodności oraz wzrost satysfakcji klientów. 


Rynek metalowy w Polsce: kondycja i perspektywy przemysłu wytwórczego

Rynek metalowy w Polsce jest ważną gałęzią przemysłu, która ma duży wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Dla licznych sektorów stanowi kolejne ogniwo procesu produkcji przemysłowej - np. branży motoryzacyjnej, budowlanej czy elektronicznej. Zdecydowana większość to rynek prywatny (ok. 97% firm), oparty na produkcji i obróbce stali. Według prognoz World Steel Association popyt na stal wzrośnie o 50% do 2050 roku. 

Rynek metalowy boryka się jednak wciąż z wieloma wyzwaniami, takimi jak silna konkurencja ze strony krajów trzecich, rosnące ceny surowców i energii, niski poziom innowacyjności i cyfryzacji oraz wymagania związane z transformacją ekologiczną. Aby sprostać tym wyzwaniom i utrzymać konkurencyjność na rynku, przedsiębiorstwa metalowe inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Jak podaje Deloitte w swoim opracowaniu „Analiza: Perspektywy przemysłu wytwórczego w 2023 r.”:

  • w ciągu ostatnich kilku lat producenci zwiększyli swoje inwestycje cyfrowe i przyspieszyli wdrażanie nowych technologii;
  • firmy o wyższym stopniu dojrzałości cyfrowej wykazały się większą odpornością, podobnie jak te, które przyspieszyły cyfryzację podczas pandemii;
  • spośród ankietowanych dyrektorów 72% uważa, że utrzymujący się niedobór krytycznych materiałów i ciągłe zakłócenia w łańcuchu dostaw stanowią największą niepewność dla branży, nawet w nadchodzącym roku;
  • producenci ograniczają to ryzyko poprzez zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowej.

Przy obecnej sytuacji na rynku metalurgicznym, by pozostać konkurencyjnym, producenci powinni być elastyczni i szybko reagować na zmiany zapotrzebowania i wymagań klientów. Niezwykle ważnym elementem sukcesu takich przedsiębiorstw jest efektywne zarządzanie procesami wytwarzania, w tym planowanie i harmonogramowanie produkcji.

Lepsze planowanie produkcji z abas ERP

Z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia, takie jak oprogramowanie klasy ERP, np. abas ERP, które umożliwią lepsze planowanie produkcji, zarządzanie zasobami, optymalizację procesów i poprawę jakości wyrobów. Systemy ERP mogą również pomóc w integracji łańcucha dostaw, monitorowaniu wskaźników efektywności i dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb klientów.

Wdrożenie takiego oprogramowania może przynieść wiele korzyści dla branży metalowej, m.in. zwiększenie wydajności, obniżenie kosztów, poprawę bezpieczeństwa i zgodności oraz wzrost satysfakcji klientów. W kolejnej części artykułu przedstawimy, czym jest moduł blacharski abas METAL systemu abas ERP i jak może pomóc firmom metalowym usprawnić najważniejsze obszary produkcji.

Jak moduł abas METAL (blacharski) poprawia efektywność produkcji metalowej

Moduł abas METAL (blacharski) to nowoczesne rozwiązanie dla firm produkcyjnych, które chcą zwiększyć efektywność i jakość swoich wyrobów metalowych. Narzędzie wspiera optymalizację produkcji m.in. poprzez obsługę procesu zaopatrzenia blachy, przygotowanie i obsługę cięcia blach, procesu produkcyjnego wyrobów metalowych, artykułów zarządzanych wg partii, numerów seryjnych oraz obsługę zmian technologicznych. Dzięki niemu firma może efektywniej planować i kontrolować zapotrzebowanie na materiały, monitorować postęp realizacji zleceń, śledzić historię i jakość wyrobów oraz elastycznie reagować na zmiany rynkowe i technologiczne. Rozwiązanie abas METAL to nie tylko narzędzie do zarządzania produkcją, ale także sposób na poprawę konkurencyjności i rentowności firmy.

Moduł abas METAL, będący częścią systemu abas ERP to nowoczesne narzędzie do zarządzania procesami produkcyjnymi i logistycznymi w branży metalowej. Niektóre z funkcji systemu ERP, które mogą przynieść korzyści dla przedsiębiorstwa, to:

1. Obsługa procesu zaopatrzenia blachy 

Obsługa procesu zaopatrzenia blachy jest nieodłącznym elementem produkcji metalowej. Blacha jest podstawowym surowcem, z którego powstają różne wyroby, takie jak elementy konstrukcyjne, obudowy maszyn czy części samochodowe. Aby zapewnić sprawny i efektywny proces produkcji, firma musi mieć pewność, że ma odpowiednią ilość i jakość blachy na magazynie i że może ją szybko i łatwo dostarczyć do maszyn produkcyjnych.

Moduł abas METAL oferuje szereg funkcji, które ułatwiają obsługę procesu zaopatrzenia blachy. Oto niektóre z nich:

Moduł abas METAL Obsługa procesu zaopatrzenia blachy


2. Przygotowanie i obsługa cięcia (wypalania) blach

Cięcie (wypalanie) blach to jeden z kluczowych procesów w produkcji metalowej. Od jego jakości i efektywności zależy nie tylko jakość gotowych wyrobów, ale także koszty materiałowe i czas realizacji zamówień. Dlatego warto wykorzystać możliwości Modułu abas METAL, który oferuje następujące funkcje:

Moduł abas METAL Przygotowanie i obsługa cięcia (wypalania) blach

 

3. Obsługa procesu produkcyjnego wyrobów metalowych 

W branży metalowej ważne jest, aby zoptymalizować proces produkcji wyrobów metalowych i zminimalizować koszty. Oto niektóre funkcje modułu abas METAL, które pomagają firmom produkcyjnym osiągnąć te cele:

abas METAL Obsługa procesu produkcyjnego wyrobów metalowych

 

4. Obsługa artykułów zarządzanych wg partii / numerów seryjnych:

Moduł abas METAL oferuje funkcje obsługi artykułów zarządzanych wg partii lub numerów seryjnych, które pozwalają na pełną kontrolę nad przepływem materiałów i produktów gotowych w całym łańcuchu dostaw. Dzięki temu można nie tylko śledzić historię każdego artykułu od momentu jego przyjęcia do magazynu, poprzez procesy produkcyjne, aż po wysyłkę do klienta i obsługę serwisową, ale także generować dokumentację jakościową i deklaracje materiałowe na każdym etapie.

abas METAL Obsługa artykułów zarządzanych wg partii

 

5. Obsługa zmian technologicznych

Moduł abas METAL umożliwia łatwe i szybkie wprowadzanie zmian technologicznych w produktach i procesach produkcyjnych. Dzięki temu firmy mogą dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów i rynku, a także poprawiać jakość i efektywność produkcji.

abas METAL Obsługa zmian technologicznych

Podsumowanie

Ponieważ producenci wyrobów metalowych muszą radzić sobie z rosnącymi kosztami, ograniczonymi zasobami, kompleksowymi procesami i wysokimi oczekiwaniami klientów elastyczność staje się niezbędna w procesie produkcji. System abas ERP zapewnia zaawansowane narzędzia do optymalizacji procesów produkcyjnych, niezależnie od tego, czy dotyczą one produkcji masowej, seryjnej czy jednostkowej.

Dzięki systemowi abas ERP można zwiększyć wydajność i konkurencyjność na rynku metalowych wyrobów, a dzięki szybkim symulacjom planów produkcyjnych, poradzić sobie z istotnym wyzwaniem, jakim jest poprawa poziomu rentowności.


--> Pobierz e-book: https://www.abas-poland.com/e-book-abas-erp-abas-metal 

 


Źródło: abas Business Solutions Poland

abas Business Solutions Poland Sp. z o. o.
Al. W. Roździeńskiego 188c
40-203 Katowice
+48 32 797 63 90
POWIĄZANE
Nowości InPost na IntraMag Poland 2020 Międzynarodowe Targi IntraMag Poland to wydarzenie dedykowane logistyce wewnętrznej, nowy...
Jak z sukcesem wprowadzić firmę w Przemysł 4.0? Przemysł 4.0 to kompleks działań mających na celu stworzenie produkcji i związanych z nią...
SUR Bootcamp szkolenie online dla działów UR W dniach 12-13 maja 2021 redakcja czasopisma „Służby Utrzymania Ruchu” organi...
Automatyczne systemy magazynowe Baumalog na WIW 2019 W dniach 13-15 listopada w podwarszawskim Nadarzynie odbyły się targi Warsaw Industry Wee...
Technika napędowa SEW-EURODRIVE na Automaticon 2019 Na targach Automaticon można znaleźć wszystkie nowości technologiczne potrzebne do automat...
Polski Kongres Logistyczny w świecie wirtualnym Automatyka i robotyka w magazynach, inteligentna mobilność, logistyka w e-commerce - to t...
Partnerzy