SigmaNEST - CAD/CAM dla wszystkich maszyn tnących
Fot.: Jedną z największych zalet SigmaNEST jest możliwość obsługi wielu maszyn. |
Podstawowym narzędziem pracy w firmach branży stalowej jest uniwersalne oprogramowanie CAD/CAM, pozwalające nie tylko na optymalizację cięcia i wykrawania blach, lecz również wspierające całość procesu produkcyjnego - od wyceny zlecenia, aż po wysyłkę towaru do klienta. Jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań tego typu jest program SigmaNEST.
Cechą wyróżniającą SigmaNEST jest ilość oraz jakość rozwiązań przyspieszających pracę i umożliwiających automatyzację powtarzalnych zadań. Części wykonywane regularnie mogą zostać zdefiniowane i zapisane w bazie, gdzie będą czekać na kolejne wykorzystanie. Program zapamięta m.in. informacje o materiale i jego grubości, a także dane dotyczące krawędzi, położenia i kształtu wpaleń.
Wysoce zautomatyzowany jest również rozkład detali na arkuszach, co skraca czas pracy operatora i zapewnia oszczędność materiału. SigmaNEST pamięta o rozsunięciu części w rozkładzie na określoną odległość, zweryfikuje też, czy wpalenia nie nachodzą na sąsiadujące elementy. Efektami rozkładu automatycznego nie jesteśmy jednak ograniczeni. Możemy samodzielnie edytować jego wyniki lub dokonać go całkowicie samodzielnie.
Automatyzacja w SigmaNEST dotyczy też tworzenia raportów produkcyjnych podczas generowania programów dla maszyn. Ułatwia to przekazywanie informacji między programistami i operatorami oraz sprawia, że w ręce pracownika produkcji trafia nie tylko sam program, lecz również jego dokładny opis.
Fot.: Automatyzacja w programie SigmaNEST skraca pracę operatora. |
Obsługa wielu maszyn
Jedną z największych zalet SigmaNEST jest też możliwość obsługi wielu maszyn. Program może być wykorzystywany wraz z urządzeniami do cięcia wodą, wycinarkami laserowymi i plazmowymi, wykrawarkami lub nożami oscylacyjnymi. Współpracuje z wieloma modelami, pochodzącymi od najróżniejszych producentów. Bardzo ułatwia to przeszkolenie personelu do pracy z kolejnymi lub nowymi maszynami, gdyż środowisko pracy pozostaje niezmienne, niezależnie od technologii produkcji.
Nadzór nad całym procesem produkcyjnym
Funkcjonalność SigmaNEST nie kończy się jednak na generowaniu programów oraz raportów. Oprogramowanie wyposażone zostało również w wiele rozwiązań, które wspomagają całość procesu produkcyjnego. Moduł magazynowy ułatwia racjonalne gospodarowanie arkuszami, a moduł zleceń pozwala śledzić postępy w realizacji każdego projektu - od jego zdefiniowania, aż po wycięcie wszystkich części. SigmaNEST skontroluje, ile elementów powinno jeszcze zostać rozłożonych, ile ujęto już w programach, ale wciąż nie wycięto, a ile jest gotowych.
Fot.: Oprogramowanie SigmaNEST wyposażone zostało w wiele rozwiązań, które wspomagają całość procesu produkcyjnego. |
Planowanie produkcji dodatkowo wspierają też trzy moduły SigmaNEST - Load Manager, Color Offload i SigmaQUOTE. Pierwszy z nich pozwala zaplanować kolejność realizacji programów, z uwzględnieniem rytmu pracy zakładu oraz czasu ich wykonywania. Program Color Offloadodpowiada za przekazanie operatorowi planów stworzonych w narzędziu Load Manager i umożliwia śledzenie postępu prac na hali produkcyjnej. Szczegółowe kalkulacje, przygotowanie wycen i ofert umożliwia z kolei program SigmaQUOTE.
Jeżeli potrzeby automatyzacji w zakładzie są jeszcze wyższe, program SigmaNEST może zostać dodatkowo zintegrowany z zewnętrznymi systemami klasy MRP/ERP i stać się elementem szerszego ekosystemu cyfrowego firmy.
- Opisane powyżej rozwiązania stanowią jedynie niewielki wycinek palety funkcji dostępnych w programie SigmaNEST - podkreśla Stanisław Białowąs, Konsultant Techniczny w firmie Stigo. Wśród możliwości programu znajdziemy także rozwiązania do cięcia rur i profili lub gięcia. Wartością dodaną każdego z oferowanych produktów jest też profesjonalne wdrożenie u nabywcy oraz pomoc techniczna świadczona podczas późniejszej eksploatacji - dodaje Stanisław Białowąs. |
Źródło: Stigo
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House