Sterowanie CNC ploterem plazmowym
Ploter plazmowy Swift-Cut XP sterowany programem CAD CAM SigmaNEST |
Cięcie plazmowe na ploterze plazmowym nie musi być trudne jeśli maszyna została wyposażona w odpowiednie oprogramowanie CAD CAM do optymalizacji cięcia oraz automatycznego rozmieszczania detali.
Bardzo istotna jest także intuicyjność i łatwość obsługi urządzenia, na którą niewątpliwie wpływa system zainstalowany na sterowniku. Ploter plazmowy może być wykorzystywany nawet przez mało doświadczonych operatorów, pod warunkiem, że na etapie zakupu przyszły użytkownik weźmie pod uwagę nie tylko parametry techniczne maszyny, ale także dedykowany jej program CAD CAM.
Współpraca plotera z oprogramowaniem
Przykładem ploterów plazmowych doskonale współpracujących z oprogramowaniem CAD CAM są brytyjskie urządzenia Swift-Cut z programem SigmaNEST. Plotery plazmowe Swift-Cut mają solidną, wzmocnioną konstrukcję oraz szereg rozwiązań wspomagających cięcie: uchwyt magnetyczny palnika, narzędzie grawerujące, automatyczną kontrolę wysokości palnika, wskaźnik laserowy oraz wygodną konsolę operatora. Urządzenia Swift-Cut, dzięki wyposażeniu w program SigmaNEST, są proste w obsłudze i nie wymagają od operatora dużego doświadczenia. Warto więc, właśnie na ich przykładzie przeanalizować, jaka funkcjonalność oprogramowania do optymalizacji cięcia jest niezbędna, by operator mógł cieszyć się wygodą obsługi, a zarazem produktywnością cięcia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do plotera plazmowego
Integracja z programami CAD 3D i import plików w popularnych formatach
W dobie automatyzacji technologia cięcia plazmowego uległa transformacji. Dostępne na rynku oprogramowanie powinno spełniać szereg zadań, a jedną z podstawowych, ale bardzo istotnych opcji, jest możliwość importowania plików DXF, DWG, CDL, IGES, DSTV, która znacząco usprawnia pracę na maszynie. Automatyczny import eliminuje konieczność zatrudniania technologa, ponieważ do przygotowania plików do cięcia wystarczy wiedza operatora maszyny.
Ważna jest także integracja programu do obsługi plotera z systemami typu CAD 3D (SolidWorks, Solid Edge, Autodesk Inventor, Pro/E, Catia, UG NX), która gwarantuje łatwe wczytanie plików 3D do programu, ich zapis z najważniejszymi cechami, a finalnie możliwość nestingu. Funkcja ta, pozwala wyeliminować potrzebę eksportu plików w wersji płaskiej z programu 3D, by ręcznie wczytać je do programu CAD/CAM.
Automatyczny rozkład detali
Cięcie na ploterze może być jeszcze prostsze dzięki algorytmom automatycznego rozmieszczania elementów dostępnym w systemie do obsługi urządzenia. Automatyczny rozkład dostępny w programie SigmaNEST likwiduje potrzebę ręcznego układania części, jednocześnie optymalizując ruchy plotera, zwiększając uzysk oraz minimalizując ilość odpadów.
Konsola operatora plotera Swift-Cut z oprogramowaniem SigmaNEST |
Biblioteka standardowych kształtów i opcja ich edycji
Odpowiednio dobrany program CAD CAM wpływa na szybkość tworzenia nowych geometrii, dzięki czemu użytkownik plotera plazmowego nie musi rysować geometrii detali od zera. Dostępna w systemie baza popularnych kształtów pozwala szybko przekształcić detal i dopasować go do indywidualnych potrzeb.
Raporty wycen
Niewiele z maszyn plazmowych dostępnych na rynku działa na oprogramowaniu, które umożliwia tworzenie gotowych raportów wycen (wyliczenie kosztów własnych/poniesionych oraz ceny sprzedaży dla klienta zamawiającego detal). Dane dostępne w systemie SigmaNEST są precyzyjną informacją o opłacalności produkcji oraz gwarancją oszczędności czasu i pieniędzy.
Diagnozowanie oraz korekta błędnej geometrii
Program do plotera plazmowego powinien wyłapywać błędy geometrii w importowanych kształtach i automatycznie je poprawiać. Opcja ta zapobiega marnowaniu materiału i czasu potrzebnego do sprawdzania poprawności części już po wycięciu detali.
Automatyczne nadawanie parametrów cięcia
Jakość wycinanych detali może być dużo wyższa, kiedy działania plotera są optymalizowane przez program CAD CAM SigmaNEST. Do usprawnień tego typu zaliczyć można: narzucanie ścieżki cięcia i punktów wypaleń oraz dynamiczne zmiany parametrów cięcia w dopasowaniu do obszaru detalu, który w danym momencie wycina palnik (cięcie linii prostej – przyspieszenie, cięcie w narożnikach – zwolnienie).
Optymalizacje pozwalające na skrócenie drogi palenia oraz zmniejszenie ilości przebić
Niewiele systemów do obsługi plotera plazmowego gwarantuje opcję detekcji obszarowej, dzięki której użytkownik może zdefiniować wielkość obszaru w obrębie którego maszyna nie powtarza detekcji położenia blachy co w rezultacie umożliwia znaczącą redukcję czasu cięcia. W kwestii optymalizacji bardzo istotna jest również możliwość cięcia na wspólną linię, wykorzystanie pętli w narożnikach (lepsza jakość krawędzi) oraz automatyczne wejścia.
Zabezpieczenie pilnujące odstępów między częściami
Automatyzacja działania plotera potęgowana jest także dzięki opcji narzucania odstępów między detalami, w zależności od grubości ciętej blachy. Oczywiście program umożliwia ręczną zmianę ustawień, by elastycznie realizować potrzeby użytkownika.
Trasowanie ciętych detali
Ważną funkcją wynikającą ze współpracy plotera plazmowego z oprogramowaniem CAD CAM jest możliwość trasowania ciętych detali, czyli proces wyznaczania na powierzchni ciętego materiału linii służących później do identyfikacji ścieżki gięcia.
Powyższa lista opcji to zaledwie część możliwości, które niesie ze sobą duet w postaci plotera plazmowego Swift-Cut oraz programu do optymalizacji cięcia SigmaNEST. Jak widać, harmonijne współdziałanie maszyny z programem, może przynieść operatorowi wiele korzyści i zagwarantować łatwość pracy oraz szybką realizację procesu cięcia.
Więcej o ploterach plazmowych Swift-Cut: https://swift-cut.pl/
Znajdź firmę oferującą wycinarki plazmowe na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wycinarki-plazmowe
Źródło: Stigo Sp. z o.o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House