Szukaj w działach:

Automatyczne monitorowanie pracy maszyn

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Cyfrowe innowacje to domena dzisiejszych czasów. Wiele branż wprowadza rozwiązania, które mają podnosić efektywność i jakość pracy. Przemysł produkcyjny nie stoi w tyle i także wdraża nowe rozwiązania.

Lepszy sposób utrzymywania maszyn w ruchu

Prawdziwą rewolucją w świecie produkcji stało się automatyczne monitorowanie pracy maszyn. Wiąże się ono z tańszym namierzaniem awarii, potencjalnych usterek i ograniczeniem kosztów. Przemysł 4.0 dąży do usprawnienia pracy urządzeń i przyspieszenia cyklów produkcyjnych.

Optymalizacja produkcji ma znaczący wpływ na sprzedaż, dystrybucję i ogólne przychody przedsiębiorstwa. Ale jak sprawdzić, czy procesy produkcyjne są optymalne, a maszyny pracują najlepiej jak mogą? Czy wystarczy regularna konserwacja, by utrzymać maszyny w dobrym stanie? Czy naprawianie sprzętu, gdy ulegnie uszkodzeniu to wszystko, co można zrobić? Nie! Możesz znacznie więcej - wystarczy automatycznie monitorować swoje maszyny.

Monitorowanie maszyn jest najtańszą metodą utrzymywania maszyn. Jeśli więc utrzymujesz maszyny w sposób reaktywny, czyli czekasz, aż maszyny ulegną awarii albo korzystasz z metody planowej, polegającej na serwisowaniu maszyn bez uwzględnienia ich rzeczywistej pracy – wydajesz aż o 60% więcej pieniędzy niż konkurencja, która automatycznie monitoruje pracę swoich maszyn! Tak wynika z przeprowadzonego w 2016 r. badania BGHE dotyczącego kosztów utrzymywania maszyn w firmach związanych z morską ropą oraz gazem.

Optymalizacja produkcji w oparciu o rzeczywiste dane

Wyznacznikiem optymalizacji produkcji jest wydajność procesu produkcyjnego. Jak stwierdzić, czy wszystkie etapy produkcji przebiegają jak najefektywniej, gdy nie dysponujesz danymi, na podstawie których możesz kontrolować poszczególne etapy produkcji? Dzięki zbieraniu danych w czasie rzeczywistym można zweryfikować, w których miejscach całego cyklu występują błędy oraz luki, których nie widać gołym okiem. Ograniczenie przestojów z pewnością będzie miało ogromne odzwierciedlenie w zwiększeniu wydajności każdej produkcji!

By rzetelnie zmierzyć efektywność urządzeń, najczęściej stosuje się wskaźnik OEE (z ang. Overall Equipment Effectiveness), czyli Całkowitą Efektywność Wyposażenia. Wskaźnik ten oblicza się za pomocą danych dotyczących dostępności, wydajności i jakości wytwarzanych produktów. Mierząc dostępność, jesteś w stanie porównać faktyczny czas pracy z planowanym czasem pracy maszyn. Na podstawie liczby i długości zatrzymań, odkryjesz, ile czasu urządzenia rzeczywiście aktywnie funkcjonują w cyklu produkcyjnym. Aktywny czas produkcji praktycznie zawsze jest krótszy niż czas pracy maszyny ze względu na jej konserwację, występujące błędy, czy też czyszczenie. Jednak znając rzeczywiste czasy i przyczyny przestoju, zaplanujesz pracę tak, by nieplanowe przestoje produkcji ograniczyć do minimum.
Polskie rozwiązanie do monitorowania pracy maszyn

Zastanawiasz się pewnie teraz czy na rynku są dostępne narzędzia do automatycznego monitorowania maszyn? Prześledziliśmy rozwiązania dostępne na rynku i na uwagę zasługuje Scout.

O charakterystykę tego rozwiązania poprosiliśmy Krzysztofa Zmorzyńskiego z monitorujmaszyny.pl, który wdraża to rozwiązanie na rynek od początku 2019r.

- "Scout to polskie rozwiązanie typu IT/OT MES służące do automatycznego monitorowania pracy wszystkich maszyn: CNC, PLC i innych. Dla popularnych CNC i PLC dane pobierane są automatycznie, bez ingerencji elektrycznej. Co więcej, istnieje możliwość uruchomienia bezpłatnego okresu testowego od ręki, zdalnie." - mówi autor Krzysztof Zmorzyński.

Scout obsługuje najpopularniejsze sterowania CNC: Fanuc, Heidenhain, Haas, Mitsubishi, Siemens, Mazak i inne oraz maszyny konwencjonalne (z wykorzystaniem dodatkowego modułu I/O).

Scout automatycznie zbiera takie dane jak: stan maszyny, wykonywany program, prędkości, alarmy, override itp oraz umożliwia integrację z innymi systemami zewnętrznymi (np. ERP, PLM, APS). Możliwe jest również ręczne oznaczanie działań przez operatora na tablecie/PC przy maszynie.

Użytkownik końcowy korzysta z systemu przez przeglądarkę internetową, zatem narzędzie to pozwala monitorować pracę maszyn w systemie 24/7 z komputera lub telefonu. Zebrane z maszyn dane zapisywane są do bazy danych, co umożliwia łatwe przeanalizowanie całej produkcji w dogodnym czasie i miejscu.

- "Naszym celem jest dostarczanie przynoszącego realną wartość narzędzia, z którego będą chciały korzystać wszystkie firmy produkcyjne w Polsce, niezależnie od ich wielkości. Staramy się udowadniać, że Przemysł 4.0 nie jest zarezerwowany tylko dla dużych, zagranicznych koncernów." - dodaje na koniec Krzysztof Zmorzyński.


Źródło: Intsol


POWIĄZANE
Chcesz skrócić czasy dostaw materiału niemal do zera? Chcesz skrócić czasy dostaw niemal do zera? #YouCanToo - z LaserFLEX! Szybka zmiana...
Innowacje w systemach sterowania oświetleniem Nowoczesne technologie usprawniają oświetlenie hal produkcyjnych i magazynów. Popr...
AUTOMATICON powraca w nowe formule Sprostanie wyzwaniom, jakie przed polskimi firmami postawiła pandemia, wymaga niecodzienn...
STIGO zaprasza na USER DAY 2018 Firma STIGO zaprasza na VII edycję konferencji USER DAY. Tym razem spotkanie odbędzie się...
Projekt R&D ABB w LW Bogdanka Firma ABB rozpoczęła w „Bogdance” projekt, którego celem będzie popraw...
Powstaje biała księga polityki przemysłowej Ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jedną z jej osi ma być cyfryzacja, kt&oacut...
Partnerzy