Szukaj w działach:

Utrzymanie ruchu – jak skutecznie wspierać produkcje

Utrzymanie ruchu – jak skutecznie wspierać produkcje


Przedsiębiorcy prowadzący zautomatyzowaną produkcję oczekują najwyższej jakości przy niskich kosztach produkcji.


Ze względu na używanie podobnych maszyn i surowców, aby osiągnąć sukces, firmy muszą postawić na usprawnianie działu zarządzania. Rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego sposobu na zarządzanie zasobami produkcyjnymi. Jednym z nich jest wdrożenie systemu MES PHARIS, którego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma STIGO.

W firmie podstawowym zadaniem jest prawidłowa integracja zarządzania konserwacją z procesami produkcyjnymi. Standardowe rozwiązania ERP nie są w pełni skuteczne. Nie posiadają dokładnego know-how i pozostają oderwane od współcześnie stosowanych technologii oraz nowoczesnego stylu pracy. Nie posiadają wsparcia innych procesów produkcyjnych oraz połączeni z Manufacturing Execution System (MES). Tymczasem MES daje gwarancję optymalizacji pracy przedsiębiorstwa poprzez ścisłą integrację z zarządzaniem konserwacją.

Dlaczego umożliwione przez MES PHARIS Maintenance Management (zarządzanie utrzymaniem ruchu) myślenie globalne opłaca się w wielu aspektach środowiska produkcyjnego? Najważniejsza jest zgodność różnych instancji tego samego systemu MES i łatwiejsze przesyłanie danych. Minimalizuje to koszty szkolenia pracowników przenoszonych między obiektami.

MES PHARIS to nowoczesne zarządzanie produkcją. Przeprowadzenie konserwacji w ramach MES to gwarancja szybkiego zwrotu kosztów i satysfakcja we wszystkich działach – od administracji po produkcję.

Utrzymanie ruchu – jak skutecznie wspierać produkcje


Zarządzanie utrzymaniem ruchu

MES PHARIS zapewnia połączenie oprogramowania do zarządzania utrzymaniem ruchu oraz MES. Zarządzanie utrzymaniem ruchu w MES PHARIS korzysta z bezpośredniego połączenia z maszyną. Wyróżnia go praca w czasie rzeczywistym. Ułatwia wdrożenie standardów jakości dla przemysłu motoryzacyjnego zgodnie z IATF 16949.

MES PHARIS obejmuje cały zakres procesów produkcyjnych w zautomatyzowanej produkcji dyskretnej. Jest sprawdzonym rozwiązaniem przede wszystkim dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i seryjnej obróbki metali CNC. W jego skład wchodzą Rdzeń oraz 5 rozszerzeń. Rdzeń obsługuje podstawowe funkcje MES, do których należą m.in. monitorowanie wydajności, alarmy czy zarządzanie źródłami danych. Opcjonalne rozszerzenia to Produkcja, Logistyka, Planowanie, Komunikacja oraz Konserwacja Maszyn.

MES PHARIS Maintenance Management to nowoczesne podejście do utrzymania parku maszynowego. Inaczej niż samodzielny CMMS (Computerizes Maintenance Management Software), MES PHARIS posługuje się odpowiednimi danymi dostępnymi w całym systemie. Pozwala na dostęp do stanu każdej podłączonej maszyny w czasie rzeczywistym, jednocześnie zbierając dane (np. historia cyklu maszyny, stan maszyny). MES PHARIS to nowy standard gromadzenia danych w przedsiębiorstwie.

Dostępne dane

Opierając się na zebranych danych, tworzymy automatyczne zgłoszenia serwisowe, a system eskalacji i alarmów (MES PHARIS Core) powiadamia odpowiedzialnych menedżerów. Moduł konserwacji śledzi czynności konserwacyjne, które następnie gromadzi elektroniczny dziennik konserwacji. Wdrożenie systemu MES PHARIS to gwarancja najlepszego zaplecza dla audytów.

Dzięki ścisłemu powiązaniu modułów konserwacji i zarządzania narzędziami, system MES PHARIS posługuje się aktualnymi danymi. Wśród nich warto wymienić cykle narzędzi, położenie narzędzia i jego stan. Jako, że każde narzędzie posiada swój unikalny kod RFID, będący odpowiednikiem elektronicznego podpisu narzędzia, MES PHARIS pozwala na bezproblemowe znalezienie go w dzienniku konserwacji. W ten sposób można oszacować koszty utrzymania i dokonywać ich okresowej oceny za pomocą raportów (MES PHARIS Core).


Utrzymanie ruchu – jak skutecznie wspierać produkcjeJak osiągnąć cel?

MES PHARIS pozwala zredukować niespodziewane zdarzenia serwisowe do minimum. Jest to możliwe dzięki automatycznemu gromadzeniu cykli, a także szczegółowym planowaniu i harmonogramowaniu. To bardzo istotne ze względu na oszczędność zasobów.

Zarządzanie utrzymaniem ruchu tworzy zapobiegawcze zdarzenia konserwacyjne w oparciu o warunki zebrane z maszyn. Następnie, zlecenia konserwacyjne zostają przeniesione do modułu szczegółowego planowania i harmonogramowania i uwzględnione podczas obliczania nowego planu produkcji. Cały proces pomaga planiście w dostosowaniu produkcji, czyli pozwala uniknąć wytworzenia sztuk NOK lub zatrzymania maszyny. 

Czas planowania i przewidywania środków ostrożności jest dziesięciokrotnie krótszy niż ten poświęcony operacjom reaktywnej konserwacji i poprawkom. Czas spędzony z kluczem w ręku pracownika Utrzymania Ruchu w firmach światowej klasy z wdrożonym systemem MES (w ramach konserwacji) wynosi zwykle do 60%. Tymczasem firmy z oprogramowaniem do samodzielnego zarządzania ERP osiągają jedynie ok. 30%. Oznacza to, że personel zajmujący się konserwacją wykonuje swoją pracę tylko 2,5 godziny na 8 godzinnej zmianie.

MES PHARIS monitoruje KPI, OEE, MTTR (średni czas naprawy), nieplanowane przestoje maszyn i inne statystyki dotyczące wydajności pracy. Co istotne, dostarcza je przejrzystej formie.

Podsumowanie

Wyjątkowa specyfika każdej firmy produkcyjnej wymaga zaproponowania rozwiązania będącego odpowiedzią na jej indywidualne potrzeby. MES PHARIS potrafi dostosować się do wymagań konkretnego zakładu produkcyjnego. Przede wszystkim zwiększa czas pracy maszyn oraz ogranicza przestoje, przez co znacząco zmniejsza koszty produkcji. MES PHARIS pomaga uzyskać zwrot z inwestycji, wyciągając z narzędzi i maszyn to, co najlepsze.

MES PHARIS pozwala osiągać zysk dzięki wydłużeniu czasu produkcji i redukcji odpadów i maszyn. Uwzględniając konserwację pozwala zapobiec poważnym problemom. To dobrze zintegrowane oprogramowanie zapewnia nieprzerwane działanie Twoich maszyn.Źródło: Stigo


Dodano 10.12.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy