Szukaj w działach:

Ergonomiczne stanowiska pracy w przemyśle

Ergonomiczne stanowiska pracy w przemyśle


Funkcjonowanie nowoczesnych zakładów przemysłowych wymaga ciągłego i szybkiego przepływu towarów rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich instalacji intralogistycznych.


Stanowiska pracy również powinny być wykonane w sposób zapewniający wysoki poziom ergonomii pracowników oraz łatwego przezbrajania i łączenia z systemami transportowymi. Dzięki modułowej budowie mogą one być z łatwością dopasowane do potrzeb aplikacyjnych oraz charakteru produkcji.
Ergonomicznie zaprojektowane miejsce pracy pozwala zaoszczędzić czas, zmniejszyć zmęczenie pracownika oraz ryzyko dla jego zdrowia. Ergonomiczne stanowisko pracy zawsze spełnia wymagania ochrony zdrowia. Warunki pracy na ergonomicznym stanowisku są zaprojektowane w taki sposób, aby pracownik mógł osiągnąć optymalne wyniki.

item - porównanie kosztów i korzyści


Czy ergonomia pracy jest opłacalna?

Dzięki ergonomii można zwiększyć stopień zadowolenia pracowników i wydajność, a tym samym również rentowność. W literaturze fachowej opisane są metody, za pomocą których można wykazać, że projektowanie warunków pracy dla pracowników zgodnie z zasadami ergonomii jest finansowo opłacalne dla przedsiębiorstw. 

item - regulacja elektryczna stołu


Stół roboczy 
powinien oferować odpowiednie możliwości zamocowania dla wszystkich urządzeń i dawać możliwość rozbudowy o odpowiednie nadstawki i wysięgniki. Wyposarzenie powinno zawierać elektryczną regulację wysokości, która umożliwia regulację wysokości i dokładne dostosowanie pozycji roboczej. Szerokość i głębokość stołu powinna być optymalna do wykonywanej czynności i dostępnego miejsca. Jeśli zdarzy się, że standardowe rozwiązanie jest nieodpowiednie, producent musi być w stanie dostarczyć produkt o żądanych przez klienta indywidualnych wymiarach. Powierzchnia stołu powinna być stabilna i odporna na czynniki mechaniczne oraz ciecze używane podczas pracy, ponadto antyrefleksyjna i tłumiąca dźwieki. Dodatkowo stół musi oferować pracownikowi wystarczającą ilość wolnego miejsca na nogi. 

item - krzesło ergonomiczne


Krzesło do pracy 
i jego jakość ma duży wpływ na samopoczucie danego pracownika. Wysokiej jakości krzesło odciąża plecy i umożliwia dynamiczne siedzenie, ponieważ można je dopasować do konkretnego pracownika.

item-zasilanie


Zasilanie w media
stanowiska pracy jest podstawowym warunkiem płynnej pracy. Duże korytka kablowe umożliwiają bezpieczne schowanie zasilaczy i niepotrzebnych przewodów oraz utrzymanie porządku. 

item oswietlenie


Oświetlenie
ma wpływ nie tylko na zdolność widzenia, lecz także na samopoczucie, wydajność i koncentrację (liczba błędów montażowych i wypadków podczas pracy). Z uwagi na to system stanowisk pracy musi oferować możliwość optymalnego ustawienia oświetlenia. W tym celu konieczna jest szeroka oferta źródeł światła (np. lamp, lup z podświetleniem) i przyrządów umożliwiających umieszczenie i ustawienie źródła światła.

item-obszar-roboczy


Udostępnianie
informacji, narzędzi i materiałów, powinno być dostosowane do proporcji pracownika i zorientowane na proces. W przypadku udostępniania materiałów obowiązuje generalna zasada, że materiał powinien być umieszczony optymalnie w strefie do pracy jedną ręką. 

item logistyka wewnątrzzakładowa


Logistyka wewnątrzzakładowa

System stanowisk pracy powinien optymalnie dostosowywać się do logistycznego przepływu materiałów i towarów w zakładzie. Po pierwsze system powinien oferować wszystkie wymagane elementy, a po drugie możliwość przezbrojenia, aby meble na stanowiskach pracy mogły być dalej używane podczas montażu pojedynczego.

Oprócz kwestii związanych z ergonomią należy zwrócić również uwagę na to, aby stanowiska pracy były dostosowane do indywidualnych potrzeb niepełnosprawnych pracowników.

Stylistyka ma wpływ na poczucie komfortu doświadczane przez pracowników. Odpowiednio zaprojektowane środowisko pracy zwiększa gotowość pracownika do dbania o własne miejsce pracy. Wyraźna struktura optyczna i podkreślająca funkcjonalność stylistyka ułatwiają realizację procesów roboczych i zapewniają uporządkowane środowisko pracy. Atrakcyjna stylistyka świadczy również o tym, że pracodawca ceni jakość, co jest dostrzegane zarówno przez pracowników, jak i gości. Wpływa to pozytywnie na zaangażowanie wewnątrz przedsiębiorstwa i wizerunek na zewnątrz.

item-system-stoisk


Producent systemów stanowisk pracy powinien spełniać pięć wymagań:

1. Producent fachowo doradza kupującemu, w razie potrzeby także na miejscu. Fachowe doradztwo zakłada, że partner posiada szczegółową wiedzę na temat produktów. Producent jest w stanie przeszkolić pracowników klienta w zakresie obchodzenia się z systemem stanowisk pracy.

2. Producent oferuje kompleksowe rozwiązania i planuje jest wspólnie z klientem. W razie potrzeby oferuje usługę montażu na miejscu.

3. Producent może dostarczyć towar w krótkim czasie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy części istniejącego systemu stanowisk pracy zostały uszkodzone i trzeba je natychmiast wymienić.

4. Producent stale rozwija swoje produkty. Z biegiem czasu wymagania wobec sytemu stanowisk pracy mogą wzrosnąć, a wiedza w zakresie projektowania ergonomicznych miejsc pracy może być jeszcze większa. Z tego powodu producent stale pracuje nad ulepszaniem istniejących i opracowywaniem nowych systemów stanowisk pracy.

5. Wszystkie oferowane przez producenta elementy i systemy do projektowania stanowisk pracy mają konstrukcję modułową, są ze sobą kompatybilne i mogą być zintegrowane z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Klient otrzymuje tym samym dodatkowe możliwości wyboru.

Podczas tworzenia i kontroli stanowiska pracy ręcznej należy zwrócić uwagę na kryteria ergonomii i indywidualne potrzeby pracownika. Wynikają z tego wysokie wymagania wobec systemu stanowisk pracy – musi on bowiem wspierać różne formy organizacji, a w szczególności montaż potokowy. Dochodzą do tego specjalne wymagania techniczne (np. ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi). Producent systemu stanowisk pracy powinien przede wszystkim być w stanie dostarczyć towar w krótkim terminie i zaoferować kompetentne doradztwo. Ważne jest, aby partnerzy byli fachowcami i w razie potrzeby mogli wspierać klienta na miejscu. Pierwszym krokiem na drodze do odpowiedniego systemu stanowisk pracy jako indywidualnego rozwiązania zakładowego jest porównanie różnych producentów.

Nowoczesne stanowiska pracy- zobacz film video

Konfigurator online:
welcome.item24.pl/narzedzia-online

Polecamy
Profil firmy item na Staleo.pl 


Źródło: item


Dodano 23.02.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Konkurs

  Newsletter

  Partnerzy