Szukaj w działach:

Czym są Roboty AGV?

 

Roboty, roboty mobilne, platformy jezdne, roboty AGV
 

Roboty, roboty mobilne, platformy jezdne, wózki magazynowe, samojezdne wózki transportowe, automatyczne wózki – wszystkie te nazwy ogółem określane są mianem robotów AGV (Automated Guided Vehicles) i można stosować je zamiennie. Producenci dokładają starań, by do własnych produktów przypisać swoją nazwę, by była z nimi kojarzona w sposób bezpośredni.

AGV – specyfika

Roboty AGV z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Znajdują one wykorzystanie w centrach logistycznych, intralogistyce i halach maszynowych. Najprościej można określić je jako mobilne, bezzałogowe roboty, które poruszają się po ustalonej ścieżce podczas transportowania ładunku. Kiedy robot rozpozna punkt docelowy, zjeżdża na bocznicę, dzięki technice RFID (system wykorzystujący fale radiowe do przesyłania danych).

W wyposażeniu robotów AVG znajdują się między innymi kamery, zapobiegające kolizji, wyłączniki bezpieczeństwa i laserowy skaner przestrzeni. Są one programowane w sposób zdalny. W zależności od tego jaką mają budowę, platformy ładunek lokuje się w korpusie lub w przyczepce urządzenia. W przypadku dłuższych tras przewozu lub większych ładunków stosowane są holowniki. Elastyczność doboru tras, duże możliwości manewrowania wózkiem i łatwa konfiguracja to cechy warte wyszczególnienia. Duże ułatwienie dla osób, które pracują z robotami tego rodzaju stanowi możliwość śledzenia produkcji i zadań zleconych logistycznych. Łączenie robotów AVG z systemami WMS (Warehouse Management System, czyli tzw. magazynowy system informatyczny) umożliwia uelastycznienie pracy w magazynach i integrację systemów. Roboty AVG często wykorzystuje się w niebezpiecznych warunkach pracy dla człowieka, ponieważ utrzymują od kilku kilogramów do kilku ton. Dodatkowo mogą one ciągle pracować, są uniwersalne i mają możliwość skanowania kodów kreskowych w celu weryfikacji produktów.

AMR (ang. automated guided vehicles), czyli autonomiczne roboty mobilne

Kolejnym typem robotów AGV są automatyczne roboty mobilne, czyli AMR. Ich głównym zadaniem jest transport produktów, jednak ich działanie różni się od mobilnych wózków standardowych. Wyróżniają się dzięki zaawansowanej technologii, sterowaniu GPS, jak w przypadku samochodów lub poruszają się po uprzednio wgranych trasach. Roboty tego rodzaju same mogą przy pomocy zamontowanych kamer wybierać trasy, a także dzięki skanerom, czujnikom i wbudowanej sztucznej inteligencji. Same zarządzają swoją pracą w momencie udostępnienia im mapy otoczenia. Unikają zderzeń i wypadków, tak jak standardowe roboty AGV dzięki wbudowanym zabezpieczeniom. Są wielozadaniowe, przez co można programować je w określonej sekwencji poleceń lub na kilka zadań jednocześnie. Roboty mobilne sprawdzają się doskonale w branży farmaceutycznej dzięki łatwości przystosowania do higienicznych warunków pracy. Sprawdzają się również przy rozwożeniu leków, w transporcie sprzętu medycznego lub przy obsłudze pacjentów.

Roboty współpracujące (coboty)

Roboty współpracujące, czyli coboty, to grupa produktów AGV, które wyróżniają małe gabaryty, lekkość i kompaktowość. Coboty w porównaniu z innymi produktami są bezpieczniejsze dla otoczenia, dzięki temu, że są młode i wolniej pracują. Są one zwykle przeznaczone do czynności powtarzalnych, np. montażu, pakowania czy podnoszenia. Dodatkową cechą jest łatwość w ich programowaniu. Roboty współpracujące w zależności od potrzeb mogą pracować samodzielnie lub grupowo, mogą wykonywać również kilka zadań jednocześnie. Głównym stawianym im zarzutem jest ryzyko zastąpienia nimi w przyszłości pracowników fizycznych, ponieważ wkrótce mogą one zastąpić tanią siłę roboczą, której w wysokorozwiniętych krajach brakuje. W Polsce ich skala użytkowania jest wysoka. Wykorzystywane są w motoryzacji, elektronice i farmacji.

Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju oszacowano, że około 2 mln robotów używają niemieckie, japońskie i amerykańskie firmy. Ponieważ roboty AGV sprawiają, że praca jest wydajniejsza, szybsza, bezpieczniejsza, a koszty zredukowane, ułatwiają pracę w wielu przedsiębiorstwach i halach magazynowych.

Między 3 a 5 marca 2020 odbędą się Targi IntraMag Poland 2020, które dostarczą wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii magazynowania i wyposażenia magazynów, mechanicznej obsługi, technologii załadunku, urządzeń do pakowania i kompletacji, systemów i oprogramowania dla intralogistyki i technologii załadunku, całych systemów do technologii transportu materiałów. Targi będą uświetniać wydarzenia towarzyszące, które oferują odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją przed użytkownikami końcowymi w branży magazynowej i logistycznej. Uczestnicy wydarzenia uzyskają także dostęp do najnowocześniejszych produktów. Równolegle odbywać się będzie wydarzenie organizowane przez Ptak Warsaw Expo - V Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack, które stanowi ważny event, przyciągający ponad 9000 odwiedzających, 250 reprezentowanych marek z 29 krajów. W edycji w roku 2019 ponad 100 firm przedstawiło swoje produkty.

Organizator targów IntraMag Poland 2020 zaprasza do prezentacji gamy produktowej wszystkie firmy działające w obszarze logistyki 4.0 przed tysiącami branżowych odwiedzających.


Więcej informacji o wydarzeniu na Staleo.pl


Źródło: Lentewenc Sp. z o.o.

Dodano 08.11.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy