Zielony i inteligentny przemysł z Tajwanu
Program Promocji Inteligentnych Maszyn na Rynkach Zagranicznych, którego realizację powierzono Tajwańskiej Radzie Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), ma na celu wesprzeć Polskę w dalszym rozwoju zielonego, inteligentnego przemysłu.
Położona w samym sercu kontynentu Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej i stanowi istotny europejski ośrodek produkcji w branżach motoryzacyjnej oraz artykułów gospodarstwa domowego. Ponadto w ostatnich latach Polska stała się drugim największym producentem akumulatorów litowych na świecie. Aby wesprzeć Polskę w dalszym rozwoju zielonego, inteligentnego przemysłu wytwórczego, Administracja Handlu Międzynarodowego (TITA) w Ministerstwie Gospodarki Tajwanu uruchomiła Program Promocji Inteligentnych Maszyn na Rynkach Zagranicznych, którego realizację powierzono Tajwańskiej Radzie Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA). Częścią tego przedsięwzięcia było otwarcie poświęconego niskowęglowym, inteligentnym technologiom produkcji tajwańskiego pawilonu na targach ITM Industry Europe 2024. Pierwszego dnia targów (4 czerwca) odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli wysłannicy mediów branżowych, kupujący, pośrednicy oraz delegaci stowarzyszeń branżowych.
Konferencję prasową rozpoczęły przemówienia Sharon Wu, dyrektorki Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce, Tomasza Haiduka, prezesa Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAIRP), oraz Filipa Bittnera, wiceprezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). Sharon Wu podkreśliła, że Tajwan jako piąty największy eksporter obrabiarek na świecie doskonale zdaje sobie sprawę z globalnego zainteresowania zieloną transformacją, wobec czego tamtejszy przemysł zamierza dostarczać na światowe rynki bardziej zrównoważone rozwiązania w zakresie technologii produkcji. Zauważyła również, że współpraca między Tajwanem a Polską może się jeszcze bardziej zacieśnić, ponieważ oba kraje odgrywają istotną rolę w międzynarodowym przemyśle wytwórczym.
Z kolei Tomasz Haiduk, który niedawno wrócił z podróży do Tajwanu, gdzie spotkał się z potencjalnymi partnerami biznesowymi, przekonywał, że w najbliższej przyszłości spodziewa się rozwinięcia współpracy z Tajwańskim Stowarzyszeniem Inteligentnej Automatyki i Robotyki (TAIROA). Zapewnił zgromadzonych, że innowacja, wysoka jakość, wydajność i niezawodność tajwańskiego przemysłu czynią ten kraj idealnym partnerem dla Polski.
W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele pięciu tajwańskich producentów – firm Hiwin, Honor Seiki, Chin Fong, YCM i Hannsa – zaprezentowali szereg oferowanych przez siebie rozwiązań, takich jak zintegrowane monitorowanie stanu maszyny w czasie rzeczywistym, konserwacja zapobiegawcza czy systemy optymalizujące zużycie energii i poprawiające wydajność energetyczną.
Na stoisku firmy Romatex, zwiedzający mogli się zapoznać z pięcioosiowym centrum UV 650 ze stołem obrotowo-uchylnym tajwańskiego producenta YCM. Firma YCM jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych producentów maszyn do obróbki skrawaniem na Tajwanie. Seria UV prezentowana na targach to wysokowydajne 5-osiowe pionowe centrum obróbcze, dedykowane m.in. dla branż takich jak zakłady obróbki metali, przemysł lotniczy oraz matryce czy formy. Firma projektuje swoje maszyny zgodnie z najnowszymi trendami przemysłu 4.0, takimi jak integracja maszyn i oprogramowania, automatyzacja czy robotyzacja maszyn, w celu jak najefektywniejszej organizacji i zarządzania produkcją.
Innowacyjność i zaawansowanie technologiczne inteligentnych maszyn zaprezentowanych przez tajwańskich wystawców wywarły ogromne wrażenie na odwiedzających wystawę i przedstawicielach mediów.
W pawilonie poświęconym tajwańskim inteligentnym technologiom produkcji zorganizowano również cykl prezentacji tematycznych, które dotyczyły najróżniejszych zagadnień, takich jak: cięcie metalu, formowanie metalu, automatyka i kluczowe komponenty. Stoisko, na którym nie brakowało interaktywnych atrakcji, przyjaznej atmosfery ani herbaty bubble tea, odwiedziło łącznie ponad 400 osób zainteresowanych wspólnym budowaniem bardziej zrównoważonej przyszłości przez tajwańskich i polskich przedsiębiorców.
W przypadku zainteresowania współpracą z firmami tajwańskimi prosimy kontaktować się z polskim oddziałem TAITRA mailowo: warsaw@taitra.org.tw lub telefonicznie 22-370 52 10. Usługi są bezpłatne!
Źródło: TAITRA
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok