Maszyny używane - raport Surplex
Przemysłowy dom aukcyjny Surplex przeprowadził wśród swoich klientów ankietę dotyczącą ich oceny aktualnej sytuacji na rynku oraz spodziewanego rozwoju na rynku maszyn używanych.
Inflacja, kryzys energetyczny, napięcia polityczne, przykre konsekwencje pandemii koronawirusa: również w 2023 roku gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami. Dlatego nie należałoby się dziwić, gdyby branża patrzyła w przyszłość z mniejszym optymizmem. Jednak ankieta przemysłowego domu aukcyjnego Surplex wśród jego klientów kreśli inny obraz.
Surplex jest ekspertem w zakresie zakupu i sprzedaży maszyn używanych. Posiadając filie w 16 krajach Europy, Surplex oferuje swoim klientom kompleksowe usługi i udziela wsparcia na każdym etapie w handlu maszynami. Rynek, który zawsze dalej się rozrasta i rozwija. Ale jak zakłady postrzegają obecną sytuację i czy są gotowe na inwestycje w maszyny używane?
Optymizm mimo kryzysowego nastroju
Z tymi pytaniami Surplex rozpoczął wiosną ankietę wśród swoich klientów i otrzymał prawie 1000 odpowiedzi z całej Europy. Niemal trzy czwarte odpowiedzi nadeszło z mikroprzedsiębiorstw, a ponad jedna piąta z przedsiębiorstw średniej wielkości.
Na pytanie, jaką sytuację związaną ze swoją działalnością przewidują na ten rok, 30% odpowiedziało „bez zmian”. 42% wybrało nawet odpowiedź „lepsza niż w ubiegłym roku”, a 9% wskazało odpowiedź „znacznie lepsza niż w ubiegłym roku”. Jedynie 17% ankietowanych założyło, że ich rok obrachunkowy przyniesie gorsze bądź znacznie gorsze wyniki.
W ankiecie spółki Mission Mittelstand przeprowadzonej wśród 250 MŚP mimo licznych wyzwań zarysowuje się pozytywna tendencja w nastrojach. Ponad 66 procent ankietowanych MŚP nastawionych jest optymistycznie. Choć koszty eksploatacji rosną, a siła nabywcza klientów zmniejsza się, ponad połowa przedsiębiorstw czuje się dobrze przygotowana do nadchodzących zadań.
Chcąc nastawić się na zmiany na rynku i stawić czoła również na przykład rosnącym wymaganiom stawianym zrównoważonej produkcji oraz utrzymać konkurencyjność, zakłady inwestują w park maszynowy. Ankietowani są zgodni, że maszyny używane na tym polu odgrywają coraz ważniejszą rolę. 41% uczestników zakłada, że rynek maszyn używanych będzie się rozrastać jeszcze silniej niż w ubiegłym roku.
Te nastroje odpowiadają również wynikom ankiet stowarzyszenia VDMA. Mimo licznych czynników niepewności większość przedsiębiorstw z branży produkcji maszyn i urządzeń zachowuje umiarkowany optymizm w odniesieniu do 2023 roku. Około 70% producentów maszyn i urządzeń mimo utrzymujących się wyzwań i dużego ryzyka spodziewa się wzrostu obrotów w bieżącym roku.
Zainteresowanie maszynami używanymi rośnie
Również w ich własnych inwestycjach maszyny używane nadal odgrywają ważną rolę. 40% ankietowanych planuje zainwestować tyle samo co w ubiegłym roku w maszyny używane, całe 33% chce nawet zainwestować więcej niż w ubiegłym roku. Przedsiębiorstwa zauważają zatem zalety maszyn używanych. Są one dostępne od ręki i tańsze – to aspekty, które mają znaczenie szczególnie w czasach problemów z łańcuchami dostaw i rosnących kosztów energii. Oprócz tego maszyny używane odzwierciedlają zrównoważone podejście, ponieważ nadaje się im drugie życie, chroniąc w ten sposób zasoby.
Tak więc, mimo aktualnych wyzwań w obszarze gospodarki, wiele przedsiębiorstw pozytywnie patrzy w przyszłość i widzi w maszynach używanych zrównoważone oraz efektywne kosztowo rozwiązanie.
Źródło: Surplex
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok