Obróbka CNC - zalety i wady
Obróbka CNC w ostatnich latach stała się bardzo powszechna i znajduje wiele zastosowań. Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie wymagana jest nie tylko precyzja i jakość, ale także efektywność. Nie oznacza to jednak, że jest to technologia dla każdego, jednak o tym za chwilę.
W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić precyzyjną obróbkę elementów o różnorodnych, często skomplikowanych kształtach przy użyciu innej technologii niż CNC. Maszyny i urządzenia sterowane numerycznie są elementem wyposażenia praktycznie każdego parku maszynowego w zakładzie produkcyjnym, przemysłowym czy warsztacie. Na rynku jest też coraz więcej firm, które świadczą profesjonalne usługi z zakresu obróbki CNC. Należy tutaj wymienić m.in.: toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie, spawanie, cięcie wodą, laserem, plazmą, szlifowanie, obróbkę cieplną czy też projektowanie części i maszyn.
Zalety obróbki CNC
Z racji tego, że maszyny CNC są sterowane komputerowo to ich praca jest w pełni zautomatyzowana. Cała masa czujników zastosowanych w takiej obrabiarce, jest gwarancją nie tylko powtarzalności, ale przede wszystkim dokładności. Obróbka CNC pozwala więc wykluczyć błędy, które prowadziły chociażby do straty materiałów, co przekłada się na realne straty finansowe.
Nieustanny rozwój napędów w obrabiarkach CNC sprawił, że ich zaletą jest również oszczędność czasu, bowiem maszyny te, jak żadne inne do tej pory wycinają elementy z niezwykłą szybkością, której nie da się powtórzyć pracując ręcznie.
Warto dodać, że elementy wykonane metodą obróbki CNC charakteryzują się wysokiej jakości krawędziami. To o tyle istotne, że skraca proces produkcji, bowiem nie wymagają one dodatkowej obróbki wykańczającej. W dzisiejszych czasach automatyzacja produkcji wydaje się być wartością nadrzędną.
To, co wyróżnia jeszcze obróbkę CNC to fakt, że daje ona możliwość obrabiania elementu w kilku osiach.
Wady obróbki CNC
Niestety, obróbka seryjna CNC nie jest pozbawiona wad. Na pewno jest to rozwiązanie znacznie droższe od ręcznej obróbki. Z racji tego, że jest maszyny są skomputeryzowane i zautomatyzowane, do jej obsługi potrzeba wykwalifikowanych pracowników, którzy korzystają ze specjalistycznych programów CAD/CAM. Tylko w ten sposób można bowiem wykorzystać maksymalny potencjał współczesnych maszyn CNC. O ile bez problemu poradzą sobie one z obróbką elementów z tworzyw sztucznych, metali lub drewna, o tyle nie użyjemy ich do obrobienia pozostałych materiałów. Pewnym ograniczeniem może być także pole pracy obrabiarki, które wpływa na wielkość obrabianego materiału.
Obróbka CNC – czy warto?
Decydując się na wybór konkretnej technologii, zawsze warto zastanowić się nad jej opłacalnością. Oczywiście argument ceny nie zawsze powinien być kluczowy, ponieważ można go sobie zrekompensować lepszą wydajnością i efektywnością, co w dalszej perspektywie powinno przełożyć się na większe zyski.
Decydując się na kupno maszyny CNC do zadań przemysłowych lub chcąc zoptymalizować swój proces produkcyjny, warto skorzystać z doświadczenia takich producentów i dystrybutorów, jak SW Machines, który oferuje wysokowydajne, wielowrzecionowe centra obróbcze, adresowane do wielu branż przemysłowych, wraz z ich wdrożeniem w postaci rozwiązań „pod klucz”.
Więcej informacji na stronie: https://sw-machines.com.pl/
Autor: Michał Załachowski, Kierownik Serwisu SW Polska sp. z o.o.
51-317 Wrocław
+48 71 382 89 51
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House