Centra gnące przyszłością obróbki blach
Centrum gnące zapewnia najwyższą wydajność i precyzję w obróbce blach. Czy centra gnące są bardziej efektywne niż tradycyjne prasy krawędziowe? I dlaczego to właśnie na nie warto postawić? Sprawdźmy.
Centrum gnące to wciąż na polskim rynku obrabiarek nowinka. Niebawem jednak to się zmieni, bo coraz więcej producentów wyrobów metalowych dostrzega korzyści płynące z zastąpienia pras krawędziowych przez centra gnące. Nowoczesne giętarki trafiły właśnie do oferty Maszyn Polskich.
- Efektywność i wydajność w obróbce materiału są kluczem do sukcesu w przemyśle zajmującym się obróbką blachy. I tu centra gnące dystansują prasy krawędziowe - mówi Andrzej Barczewski z firmy Maszyny Polskie. |
- Przez lata specjalizowaliśmy się w dostarczaniu naszym klientom nowoczesnych laserów fiber wypierających przestarzałą technologię gazową - mówi Aleksander Weiwer, prezes firmy Maszyny Polskie, dystrybutora obrabiarek laserowych i innych urządzeń do obróbki metali. - Teraz w naszej ofercie znalazło się centrum gnące stanowiące alternatywę dla pras krawędziowych. W ten sposób pomagamy naszym partnerom dostosować park maszynowy do najnowszych standardów. Chcemy, aby byli o krok przed konkurencją - zaznacza. |
Giętarki to przyszłość, jak podkreślają specjaliści z Maszyn Polskich. Na rodzimym rynku to wciąż rzadko spotykana technologia, jednak zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami do gięcia blach rośnie lawinowo. Choć nowoczesne centra gnące znajdują się w ofercie Maszyn Polskich od niedawna, firma ma już na swoim koncie pierwsze realizacje. Rynek giętarek rośnie wprost proporcjonalnie do zainteresowania klientów.
Dlaczego centra gnące to technologia przyszłości w obróbce blach?
Jak działa centrum gnące?
Centrum gnące, podobnie jak prasa krawędziowa, służy do obróbki większych lub mniejszych arkuszy blaszanych. W obu przypadkach ogólna filozofia działania jest ta sama: chodzi o przyłożenie odpowiedniej siły do elementu w celu jego trwałego odkształcenia. Centra gnące i prasy krawędziowe uzyskują jednak ten efekt w inny sposób i z użyciem innych narzędzi. Jakich? Przyjrzymy się, jak działają oba rodzaje maszyn.
Jak działa prasa krawędziowa?
Prasa krawędziowa to dwa główne elementy: nieruchoma matryca na dole i ruchomy stempel u góry. Gięcie materiału odbywa się przez nacisk stempla na przymocowany do matrycy obrabiany materiał. Pożądany kształt blachy uzyskuje się dzięki odpowiednim rodzajom stemplów i matryc, niestandardowe zadania mogą więc wymagać ich wymiany nawet podczas obróbki pojedynczego arkusza. Co ważne, prasa krawędziowa działa tylko w jednej płaszczyźnie, poprzez ruch stempla w dół. By wygiąć blachę w drugą stronę, musi ona zostać obrócona.
Jak działa centrum gnące?
Centra gnące zamiast stempla i matrycy używają dwóch ostrzy gnących, górnego i dolnego. Ostrza punktowo przykładają siłę do zamocowanego na formatce materiału. Oznacza to, że gięcieodbywa się dwupłaszczyznowo (pozytywnie i negatywnie, czy też w górę i w dół). Dzięki temu nawet skomplikowane kształty nie wymagają obracania blachy czy, w przypadku zautomatyzowanych modeli, jakiejkolwiek ingerencji operatora.
Centra gnące a prasy krawędziowe
Czym różni się więc centrum gnące i prasa krawędziowa?
Centrum gnące pracuje w dwóch płaszczyznach, podczas gdy prasa krawędziowa gnie jedynie z góry na dół (dociskając stempel do materiału na matrycy).
Centrum gnące używa uniwersalnych narzędzi dociskowych, których ustawienie dla uzyskania pożądanego kształtu blachy wymaga zaledwie kilku sekund. Wymiana stempli i matryc w prasie krawędziowej może pochłonąć nawet pół godziny.
Arkusz w centrum gnącym zamocowany jest do uchwytu, który gwarantuje precyzję i powtarzalność pracy. Zamocowanie blachy w prasie krawędziowej wymaga więcej uwagi i wysiłku. I co ważne: zazwyczaj odbywa się ręcznie.
Centra gnące właściwie z założenia są zautomatyzowane. Od maszyn częściowo skomputeryzowanych (wymagających np. podania arkusza blachy) po w pełni autonomiczne urządzenia będące częścią większych linii produkcyjnych, zintegrowane np. z laserem fiber. Prasy krawędziowe najczęściej obsługiwane są w pełni manualnie. Nawet jeśli korzystają z technologii CNC, podawanie i manipulowanie blachą odbywa się ręcznie. Komputer odpowiada jedynie za ruch stempla i zderzaków.
Zalety centrów gnących
Centra gnące dzięki sposobowi działania przynoszą mnóstwo korzyści. Oto najważniejsze z nich.
Szybkość. Nawet w podstawowej konfiguracji, przy stosunkowo niewielkim zakresie automatyzacji, centrum gnące zapewnia kilkukrotnie większą wydajność od prasy krawędziowej. Jest ona tym większa, im bardziej skomplikowane są obrabiane elementy – nowoczesne giętarki nie wymagają przezbrajania matryc czy obracania blachy.
Precyzja i powtarzalność. Zautomatyzowane centrum gnące działa w oparciu o dane z komputera, samodzielnie dostosowując się do materiału, na którym pracuje. A to oznacza większą dokładność, powtarzalność oraz mniejsze straty materiału. Centra gnące nieporównanie lepiej sprawują się przy obróbce cienkich, delikatnych blach o grubości do 0,5-2 mm.
Elastyczność. Dzięki uniwersalnym ostrzom i zautomatyzowanej pracy centrum gnące może błyskawicznie przygotować się do pracy z innym materiałem lub w celu uzyskania innego wzoru. Tym samym zamówienia niewielkich serii detali czy gięcie produktu podczas jednej sesji nie stanowi problemu. A to oznacza wszechstronność i większą otwartość na potrzeby klientów.
Jakość. Nowoczesne centra gnące minimalizują ryzyko odkształceń, pęknięć czy zadziorów na krawędziach blach, często spotykanych w tradycyjnych metodach obróbki. Prasa krawędziowa dla poprawnego działania wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia ze strony operatora, ale też czasu, by zapobiec deformacjom blachy. W centrum gnącym automat dba o precyzję i jakość obróbki.
Automatyzacja. Choć prasy krawędziowe coraz częściej korzystają ze skomputeryzowanego sterowania CNC, podawanie blachy i manipulacja nią wciąż odbywa się ręcznie. Centrum gnące może działać na podobnej zasadzie, jednak swój pełen potencjał ujawnia przy pełnej automatyzacji. Autonomiczne centra gnące pracują z minimalnym udziałem operatora, który musi jedynie ustawić podstawowe parametry obróbki. Resztą zajmuje się maszyna.
Oszczędność miejsca. Odpowiednio skonfigurowana giętarka może zastąpić kilka tradycyjnych maszyn do obróbki blachy. A to oznacza więcej miejsca w zakładzie produkcyjnym.
Jak widać, szybkość, precyzja i uniwersalność sprawiają, że centra gnące są ciekawą i, co najważniejsze, opłacalną alternatywą dla tradycyjnych pras krawędziowych. Rzecz jasna nie każda firma wykorzysta w pełni potencjał nowoczesnego centrum gnącego. Specjaliści z Maszyn Polskich pomogą jednak dobrać najlepsze w stosunku do potrzeb rozwiązanie. A później zadbają o montaż i kompleksową obsługę serwisową dostarczonego sprzętu dzięki ogólnopolskiej sieci wsparcia posprzedażowego.
Centrum gnące od Maszyn Polskich
Maszyny Polskie oferują centra gnące marki Ragos, producenta zaawansowanych urządzeń CNC do obróbki blach. Ragos współpracuje technologicznie z japońską firmą Nadic, a jego centra gnące wybrały m.in. LG czy Mitsubishi.
Maszyny Polskie to dystrybutor maszyn do obróbki metalu, czołowy importer laserów fiber na naszym rynku. Jest jedynym w Polsce autoryzowanym przedstawicielem SENFENG Leiming Laser, jednej z największych chińskich firm produkujących wycinarki laserowe fiber. W ofercie Maszyn Polskich znajdują się także spawarki laserowe, systemy filtrowentylacyjne czy roboty przemysłowe.
Salon technologii laserowych Maszyny Polskie znajduje się w Toruniu przy ul. Mazowieckiej 52-68. Przedstawiciele firmy zapraszają od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00. Chcesz spotkać się w innym terminie? Napisz lub zadzwoń: bok@maszyny-polskie.pl, 604 820 313 i 539 825 517.
Źródło: Maszyny Polskie
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING