Szukaj w działach:

Technologie ANCA na targach GrindingHub 2022

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Branża obróbkowa CNC opiera się na innowacyjności. Szlifierki, narzędzia skrawające i oprogramowanie są stale rozwijane, zapewniając coraz większą wydajność, sprawność i automatyzację. ANCA poznaje wymagania klientów, dzięki czemu może zidentyfikować nowe wyzwania oraz stale zmieniać i dopracowywać oferowane technologie. Rozwiązania, które były traktowane jako nowatorskie to teraz chleb powszedni - eksperci w ANCA często dziwią się, jak rewolucyjne wydawały się ich wczesne produkty czterdzieści lat temu. 


„Pamiętamy na przykład, kiedy przeostrzanie narzędzia skrawającego na maszynie CNC było praktycznie niemożliwe. Sytuacja taka miała miejsce do 1986 roku kiedy to zaprezentowana została TG4 - pierwsza na świecie maszyna z automatycznym pomiarem geometrii narzędzia oraz przeostrzaniem, wykorzystująca sondy pomiarowe” - mówi Pat Boland, współzałożyciel i dyrektor generalny ANCA. 

 


„Zmiany nastąpiły również wraz z wprowadzeniem systemu 32, który jako pierwszy wykorzystywał zaawansowane oprogramowanie robota do szlifowania narzędzi, zapewniając szereg nowych możliwości, na przykład elastyczną kinematykę osi lub maszyny, które uprościły szlifowanie narzędzi skrawających. Firma przeszła długą drogę od pomiarów narzędzi skrawających do wiodących rozwiązań szlifowania pięcio-osiowego do symulacji procesu w oprogramowaniu CIM3D przed szlifowaniem”. 

 


„Zaprojektowanie najlepszej technologii wymagało kompleksowego podejścia. Dogłębnie poznaliśmy rynek, stale wprowadzany nowe rozwiązania, obserwujemy nowe trendy i wykorzystujemy je w naszych zastosowaniach. Poszukujemy inteligentnych, utalentowanych pracowników i codzienne staramy się rozmawiać z klientami i poznawać ich potrzeby. W ten sposób projektujemy i wytwarzamy nasze wiodące rozwiązania.”
 


Na targach GrindingHub, na nowo zaprojektowanym stoisku, ANCA zaprezentuje technologie, które umożliwią klientom zwiększenie wydajności, zysków i sprawności produkcji. Wybór inwestycji w technologię powinien wspierać cele biznesowe oraz współgrać z obecnymi celami, procesami, danymi i pomysłami. 

Premiera systemu pomiaru średnicy zewnętrznej w trakcie procesu na maszynach CPX

System pomiaru średnicy zewnętrznej w trakcie procesu na maszynach CPX to system kontroli jakości, umożliwiający monitorowanie i kontrolę średnicy zewnętrznej szlifowanych półfabrykatów w produkcji seryjnej. 

Produkcja seryjna na maszynach CPX, charakteryzująca się dużą szybkością usuwania materiału oraz wąskimi tolerancjami, to podstawowa funkcja maszyny, natomiast system pomiaru średnicy zewnętrznej daje dodatkowe możliwości, dzięki wykorzystaniu funkcji statystycznej kontroli procesu (SPC), która stanowi część oprogramowania do pomiarów średnicy zewnętrznej. Parametry funkcji SPC są definiowane przez użytkownika, a tolerancje i wartości Cp i CpK są stale monitorowane, kontrolowane i dostępne do wglądu. 

System pomiaru średnicy zewnętrznej jest montowany wewnątrz maszyny i wykorzystywany wyłącznie w wymaganych przypadkach. Na podstawie ustalonych tolerancji i częstotliwości pomiaru wykonywane są precyzyjne pomiary i kompensacja w trakcie procesu, pozwalające na utrzymanie średnicy zewnętrznej półfabrykatu w zakresie średnicy nominalnej. 

Jest to elastyczny system z możliwością obsługi wielu różnych średnic w pojedynczej konfiguracji, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla złożonych geometrii i kształtów półfabrykatów oraz dłuższych partii produkcyjnych. 

Systemem ANCA AIMS 

AIMS - zintegrowany system produkcyjny ANCA - to przyszłość zoptymalizowanej produkcji narzędzi skrawających poprzez usprawnione procesy produkcyjne i łączność. Dzięki ANCA oraz AIMS, klienci mogą realizować produkcję bez nadzoru w trybie ciągłym, co w znacznym stopniu ogranicza czas przestojów maszyn, natomiast inteligentna automatyka umożliwia połączenie kolejnych procesów produkcji narzędzi oraz oferuje łączność w ramach całego zakładu. 

ANCA system AIMS
Fot.: AIMS - zintegrowany system produkcyjny ANCA. 


Pozwala to na integrację całego zakładu zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0. Technologia postrzega zakład produkcyjny jako pojedynczą maszynę, a nie wiele różnych elementów związanych z projektowaniem, przygotowaniem półfabrykatów, szlifowaniem, znakowaniem laserowym, myciem, pakowaniem i wysyłką. Ta zaawansowana koncepcja pozwala stworzyć jeden ekosystem i rozwijać go z jak największą wydajnością. AIMS jako rozwiązanie modułowe może być wdrażany etapowo, umożliwiając łatwe, stopniowe i płynne przejście od tradycyjnych do zautomatyzowanych i zintegrowanych procesów produkcyjnych. 

Na targach GrindingHub zostanie zaprezentowane gniazdo produkcyjne z systemem AIMS, dając możliwość zapoznania się z całkowicie automatycznym procesem wytwarzania narzędzi od palet z półfabrykatami do obróbki wykończeniowej szlifowanych narzędzi na paletach. 

Na targach GrindingHub zostaną zaprezentowane następujące rozwiązania: 

  • AutoSet - stanowisko wstępnego przygotowania i główny interfejs operatora. Zadania przewidziane harmonogramem produkcji są pobierane przez Serwer AIMS do stanowiska AutoSet i przygotowywane do produkcji, a palety są ładowane półfabrykatami do dalszego procesu automatycznego.
  • AutoFetch - autonomiczny robot mobilny (AMR) odpowiedzialny za przenoszenie materiałów pomiędzy procesami, zastępujący operatorów przenoszących palety lub indywidualne narzędzia pomiędzy maszynami i procesami. Robot AutoFetch umożliwia przeniesienie pełnych palet z półfabrykatami do odpowiedniej szlifierki, pobranie indywidualnego narzędzia ze szlifierki do pomiarów oraz kompensacji poza procesem, a następnie pobranie palety z gotowymi narzędziami i przeniesienie jej do obszaru wyrobów gotowych.
  • Szlifierka MX7 Linear wyposażona w ładowarkę AutoLine Advanced (ładowarka Robomate 2 z zainstalowanym zestawem AIMS), która umożliwia wykorzystanie palet podawanych przez robota AutoFetch.
  • System Zoller Genius z Zoller AutoLine Advanced odpowiedzialny za pomiary indywidualnych narzędzi z wytwarzanej partii poza procesem. Wartości mierzone są udostępniane dla wybranej szlifierki, a na ich podstawie realizowana jest kompensacja parametrów szlifowania zgodnie z ustawienia tolerancji klienta.


AutoMarkX: stanowisko automatycznego znakowania laserowego ANCA

AutoMarkX to automatyczne, indywidualne stanowisko do znakowania laserowego, które pozwala zastąpić pracochłonne procesy manualne. Rozwiązanie to jest kompatybilne z systemem AIMS i może być wykorzystane jako indywidualne stanowisko z możliwością prostej integracji z procesem produkcji bez nadzoru w gnieździe produkcyjnym z systemem AIMS z automatycznym przenoszeniem palet przez robota AutoFetch. 

AutoMarkX eliminuje potrzebę manualnego znakowania laserowego, które stanowi powtarzalne i pracochłonne zadanie oraz może być zautomatyzowane w celu zapewnienia dodatkowych oszczędności. Poprzez wyeliminowanie manualnego przenoszenia, utrzymywana jest jakość narzędzi poprzez ograniczenie ryzyka wykruszenia narzędzia. 

AutoMarkX mieści do dwóch pełnych palet z narzędziami, co oznacza możliwość znakowania dużych partii bez nadzoru. Elastyczne znakowanie oznacza możliwość wykonywania oznaczeń po obu stronach trzpienia, jak również na powierzchniach końcowych narzędzia. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna w zastosowaniach, w których wymagane jest znakowanie unikalnego kodu identyfikacyjnego narzędzia (np. Datamatrix). Kody, takie jak Datamatrix są zwykle nanoszone na trzpień narzędzia, gdzie występuje ryzyko nadmiernego zużycia powierzchni, co może sprawić, że kod stanie się nieczytelny. Powierzchnia końcowa narzędzia to najlepsze miejsce na taki kod, które pozwala rozwiązać ten problem. 

ANCA AutoMarkX
Fot.: AutoMarkX - automatyczne, indywidualne stanowisko do znakowania laserowego ANCA. 


Prezentacja automatycznego rozwiązania dla produkcji i przeostrzenia niewielkich partii i szlifowania płytek skrawających

ANCA ma świadomość wymagań ciągłego ograniczania kosztów procesów produkcji, które stanowią szczególne wyzwanie w przypadku mniejszych partii produkcyjnych złożonych narzędzi oraz procesów przeostrzania. Jako rozwiązanie dla tego wyzwania, ANCA opracowała elastyczne rozwiązanie wykorzystujące technologię RFID, system pomiarowy Laser Ultra w pętli zamkniętej i czytnik kodów kreskowych połączony z systemami iGrind oraz ERP użytkownika końcowego. System zostanie zaprezentowany na platformie FX7 Linear. Prezentacja obejmie sposób konfiguracji narzędzia do przeostrzania z wykorzystaniem czytnika kodów kreskowych i kodów QR, sposób wprowadzania poprawek w oprogramowaniu ANCA, omówienie zakresu danych wprowadzanych do systemu ERP, konfigurację RFID do automatyzacji zadań dla różnych średnic oraz sam proces szlifowania. Maszyna FX7 Linear będzie również wyposażona w zespół podtrzymki typu pop-up oraz funkcje automatycznego obciągania i kwalifikowania ściernic oraz iView. 

Na maszynie MX7 Linear z ładowarką RoboMate zostaną zaprezentowane rozwiązania ANCA w zakresie szlifowania oraz automatycznego załadunku płytek skrawających z możliwością indeksowania. Maszyna oraz ładowarka zostaną wyposażone w akcesoria do mocowania przedmiotów obrabianych, chwytaki, palety i stanowiska wymiany przeznaczone do produkcji specjalnych płytek skrawających. Akcesoria dołączone do maszyny obejmują funkcje automatycznego obciągania i kwalifikowania ściernic oraz pomiaru LaserUltra dla czterech stanowisk. 

GCX LINEAR: przygotuj się na łuszczenie
 

Zapotrzebowanie na frezy do łuszczenia z roku na rok notuje 30% wzrost napędzany elektryfikacją branży motoryzacyjnej. Maszyna GCX Linear umożliwiająca wytwarzanie frezów do łuszczenia, frezów kształtowych i przeostrzanie frezów obwiedniowych stanowi kompletne rozwiązanie, umożliwiające klientom wejście na ten szybko rozwijający się rynek. Oferuje ona zaawansowane oprogramowanie do projektowania i optymalizacji narzędzi, doskonale zintegrowane z pakietem do wytwarzania narzędzi do obróbki kół zębatych dostępnym w zaawansowanym oprogramowaniu ANCA ToolRoom. Maszyna została zaprojektowana z myślą o najwyższej precyzji uzyskiwanej dzięki funkcjom obejmującym osie liniowe i wrzeciennik o zwiększonej dokładności. Maszyna oferuje również szereg nowych technologii: funkcję obciągania AEMS, funkcję kontroli temperatury wrzeciona szlifierskiego i wrzeciona obciągacza, zintegrowany pomiar i bezpośrednią kompensację narzędzi do obróbki kół zębatych - ustalając nowy standard produkcji narzędzi do łuszczenia i zapewniając najwyższą klasę jakości DIN AA. 

Ponieważ narzędzia do łuszczenia stanowią nowe rozwiązanie, wiele maszyn do pomiaru kół zębatych nie posiada prawidłowego modelu matematycznego do oceny jakości frezów. Jako światowy lider w rozwiązywaniu problemów z kontrolą jakości, ANCA opracowała pierwszy na świecie zintegrowany system do pomiarów narzędzi do obróbki kół zębatych, umożliwiając realizację procesów szlifowania, pomiaru i kompensacji na tej samej maszynie - jedyne na rynku praktyczne rozwiązanie działające w pętli zamkniętej. 

Na targach GrindingHub, proces produkcji frezów do łuszczenia zostanie zaprezentowany na maszynie GCX Linear, wykorzystującej pierwszy w branży zintegrowany system do pomiaru narzędzi do obróbki kół zębatych. 

Firma ANCA zaprasza w dniach 17-20 maja 2022 r. do Stuttgartu na swoje nowo zaprojektowane stoisko, gdzie podczas targów GrindingHub zaprezentuje technologie, które umożliwią klientom zwiększenie wydajności, zysków i sprawności produkcji.


Źródło: ANCA
Redaktor: MRR

ANCA Europe GmbH
Im Technologiepark 15
32-051 69469 Weinheim
+48 668150552
POWIĄZANE
Targi Hannover Messe 2020 zagrożone Jak poinformował organizator targów Hannover Messe 2020, bardzo poważnie podchodzi...
Kalendarium - przegląd targów branżowych 2019 Kalendarium targów przemysłowych w 2019 obfituje w wiele interesujących wydarzeń b...
Co czeka nas podczas targów DREMA 2023? Jak radzić sobie z niestabilnością rynku i przetrwać w trudnych czasach? O tym już we wrz...
Mazak Vlog | Mazatrol Data Guard Settings W tym odcinku Mazatrol vloga nasz ekspert Marcin omawia komendy funkcji Data Guard Setting...
Finał GC SCM TFC 2020 w świecie wirtualnym Rywalizacja o tytuł Mistrza Świata GC SCM TFC 2020 zostanie rozegrana zdalnie, dzięki cze...
Rozwiązania RMA do spawania laserowego baterii Od wielu lat RMA jest wiodącym dostawcą innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań dla przem...
Partnerzy