Szukaj w działach:

Dlaczego laser fiber tnie taniej?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 

Laser fiber stał się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń CO2. Zawdzięcza to szybkości pracy, niezawodności i efektywności. Jednym słowem: laser fiber tnie taniej niż obrabiarki gazowe. Dlaczego?

Laser fiber bywa wciąż traktowany jako nowinka technologiczna czy niemal kaprys. Niesłusznie, bo od kilku już lat obrabiarki światłowodowe stały się sprawdzonymi, niezawodnymi urządzeniami o szerokich zastosowaniach. Na całym świecie, w tysiącach firm różnych branż, udowadniają swoją przewagę nad laserami gazowymi. Najważniejszą z nich można streścić jednym zdaniem: laser fiber tnie taniej. Przekonajmy się, dlaczego.

Sprawność energetyczna

Laser fiber pozwala na osiągnięcie o wiele wyższej efektywności działania w porównaniu do tradycyjnych laserów gazowych. Jednym z najważniejszych parametrów określających efektywność energetyczną urządzeń jest sprawność, czyli stosunek ilości energii wchodzącej do wychodzącej z procesu. I tak na przykład sprawność na poziomie 10% oznacza, że dla każdego jednego wata wiązki emitowanej przez laser, musi on pobrać 10 watów z sieci.

Pierwsze lasery CO2 charakteryzowały się sprawnością zaledwie 2%, dopiero wraz z rozwojem ich konstrukcji sięgnęła ona 10%. Laser fiber natomiast oferuje sprawność nawet 25%. To pokazuje skalę zmiany, jaką do branży obrabiarek CNC wniósł laser fiber.

Energooszczędność

Sprawność to nie wszystko. Laser fiber zużywa nawet cztery razy mniej energii niż tradycyjne lasery CO2. Dlaczego? Obrabiarka gazowa ma mnóstwo prądożernych podzespołów, wspomnijmy turbinę rozpędzającą mieszankę gazową, chłodnicę czy pompę próżniową.

Sama moc wyjściowa potrzebna do cięcia cienkich blach w przypadku lasera światłowodowego może być nawet dwukrotnie mniejsza niż laserów CO2 przy zachowaniu tych samych parametrów pracy.

Oszczędność jest więc podwójna. Po pierwsze, na możliwości zmniejszenia mocy wyjściowej. Po drugie, na konieczności dostarczenia mniejszej ilości energii do jej wzbudzenia.

Szybkość

Inwestując w nową obrabiarkę oczekujemy także sprawnej pracy. Laser fiber o mocy 4kW tnie blachę grubości 1 mm trzy razy szybciej niż laser CO2 o tych samych parametrach. Patrząc z drugiej strony, używając lasera światłowodowego, prędkość lasera CO2 można osiągnąć z użyciem połowy mocy wyjściowej urządzenia gazowego.

Jeszcze do niedawna producenci przyznawali, że w przypadku grubszych, przekraczających osiem milimetrów blach, technologia światłowodowa traci przewagę nad CO2. Nowoczesne lasery fiber wykazują jednak swoją wyższość nad gazowymi w przypadku cięcia praktycznie wszystkich materiałów.

Części eksploatacyjne

Laser fiber jest także tańszy w eksploatacji. Zużywa o wiele mniej gazów tnących, ma mniej części eksploatacyjnych, a ich wymiana nie nastręcza tyle trudności co w przypadku laserów CO2 z ich skomplikowanymi systemami zwierciadeł, filtrami i rurami. Laser fiber to większa żywotność, bezawaryjność i efektywność kosztowa.

Serwis

Wreszcie sam serwis. Technologia światłowodowa jest niemal bezobsługowa, co pozwala znacznie ograniczyć koszty serwisowania przez fachowców. Laser CO2 dla utrzymania efektywności pracy wymaga regularnej, częstej konserwacji, czyszczenia i wymiany części eksploatacyjnych. Tymczasem liczba specjalistów, którzy podejmują się serwisowania urządzeń gazowych, znacząco w ostatnich latach spada. A za tym idzie wzrost cen serwisu. Nie warto inwestować w dogasającą, coraz bardziej kłopotliwą technologię CO2.

Jak widać, laser fiber tnie taniej. Warto wziąć to pod uwagę przy kalkulowaniu inwestycji w park maszynowy. Do obrabiarek światłowodowych przylgnęła łatka kosztownego sprzętu. Nawet jeśli cena samego urządzenia jest wyższa, trzeba pamiętać o kosztach eksploatacyjnych. Po ich uwzględnieniu może się okazać, że laser fiber to czysty zysk. Dobry dostawca pomoże tak dobrać parametry i model lasera fiber, by był efektywny. A inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Maszyny-Polskie.pl, dystrybutora laserów fiber. Maszyny-Polskie to jedyny w Polsce autoryzowany przedstawicielem jednej z największych chińskich firm produkujących wycinarki laserowe fiber Senfeng Leiming Laser. Maszyny-Polskie.pl jako pierwsza firma w naszym kraju sprzedała dziesięć laserów fiber o mocy 4kW produkowanych w Chinach.

Chcesz poznać możliwości laserów fiber? Odwiedź Salon Technologii Laserowych Maszyny-Polskie.pl w Toruniu.

Znajdź firmę oferującą wycinarki laserowe na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wycinarki-laserowe



Źródło: 
Maszyny-Polskie.pl 
Redaktor: MRR


MASZYNY-POLSKIE.PL sp. z o.o.
Mazowiecka 52
87-100 Toruń
+48 604 820 313
POWIĄZANE
Targi ITM z nową nazwą Targi ITM chcąc nadążyć za transformacją wynikającą z globalizacji przemysłu i nowych tec...
Pracujące maszyny i roboty w akcji Pracujące maszyny i roboty w akcji, przykłady wdrożeń, praktyczne wskazówki dotycz...
Firmy zrzeszone w KOM inwestują w młodzież 15 czerwca ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, która potrwa do 1...
Przygotowania do jesiennego cyklu STOM trwają Zorganizowany w ubiegłym roku, po raz pierwszy jesienią przemysłowy cykl spod znaku STOM ...
Nagrodzeni podczas AutoEvent 2019 W dniach 12-14 czerwca w hotelu OSSA w Rawie Mazowieckiej odbyło się coroczne spotkanie p...
Milion robotów FANUC zainstalowanych na świecie! Firma FANUC ma powód do świętowania. Produkując milionowego robota przemysłowego o...
Partnerzy