Bezpieczeństwo i funkcjonalność w magazynie
Światowy producent aluminiowych elementów konstrukcyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego - firma Constellium. Aby dostosować powierzchnię magazynową do rosnących potrzeb codziennej działalności w dłuższej perspektywie czasowej, Constellium zlecił firmie Remmert unowocześnienie magazynu i wdrożenie oprogramowania do zarządzania magazynem. Celem tego działania była modernizacja systemu, a tym samym zagwarantowanie dostaw części zamiennych na przyszłość. Spojrzenie na fazy projektu wyraźnie potwierdza, że diabeł tkwi w szczegółach.
Jako dostawca dla znanych producentów samochodów firma posiada własny zakład w Dahenfeld obok Neckarsulm z magazynem wysokiego składowania, z którego zaopatrywani są lokalni klienci. Constellium przechowuje w magazynie profile aluminiowe do produkcji elementów konstrukcyjnych. Kiedy w 2016 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło rozmowy z firmą Remmert, program obejmował nie tylko udoskonalenie samego magazynu, ale również aktualizację oprogramowania do zarządzania magazynem. Ówczesny system dobrze służył użytkownikom przez długi czas, jednak wymagał modernizacji. To samo dotyczyło niektórych elementów elektrycznych zainstalowanych w magazynie, z których część nie była już dostępna na rynku.
Przez lata Remmert trzy razy w roku przeprowadzał rutynową konserwację magazynu kasetowego – co przyczyniło się do ogólnej dobrej kondycji magazynu. Chociaż wykazywał oznaki zużycia z powodu wieku, system był stabilny i w dużej mierze bezawaryjnie, jak wynika z rozmów z operatorami.
Wyczerpująca analiza ekspercka aktualnego stanu
W dziedzinie modernizacji, pierwszym celem specjalistów ds. intralogistyki firmy Remmert było zaoferowanie klientowi systemu RetroCheck. W ramach tego specjalnego procesu, technik sterowania oraz projektant firmy Remmert spędzili jeden dzień w zakładzie Constellium, aby zgłębić aktualną sytuację i na tej podstawie sporządzić raport. Każdy z komponentów został poddany krytycznej ocenie i ustalono dostawę części zamiennych. Ponadto, zweryfikowano mechanikę systemu zgodnie z wcześniej określonymi priorytetami. Takie rutynowe działania stanowią fundament do dalszego przygotowywania ofert w porozumieniu z klientem oraz jego zdefiniowanymi celami i wymaganiami.
Wyniki: Zasadnicza konstrukcja magazynu wysokiego składowania okazała się przez lata bardzo trwała. Jednak technologia bezpieczeństwa musiała zostać poddana modernizacji, tak aby była zgodna z najnowszym stanem techniki. Dokładny pakiet działań obejmował aktualizację oprogramowania do systemu Pro WMS, a także wymianę i modernizację sterowników, fotokomórek, czujników oraz panelu sterowania. Zamówienie zostało pomyślnie zakończone na początku 2019 r., przeprowadzone zostały także wszystkie działania modernizacyjne. Od tego czasu magazyn elementów długich Remmerta spełnia swoje rolę w Constellium.
Zwiększony poziom bezpieczeństwa
Oprócz aktualizacji systemu informatycznego niezbędna była również modernizacja systemu, w szczególności wymogów bezpieczeństwa pracy. Systemy zostały zmodernizowane, głównie pod kątem fotokomórek i systemów ochrony osobistej, zgodnie z normą DIN EN 13849-1. W momencie pierwszej instalacji magazynu jednokanałowa technologia bezpieczeństwa była standardem technicznym. W międzyczasie opracowano odpowiednią technologię dwukanałową, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w razie awarii. Wymóg ten obejmuje wszystkie elementy ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, takie jak wyłączniki awaryjne i inne elementy.
Aby upewnić się, że harmonogram był przestrzegany od samego początku, firma Remmert, jako jedyny wykonawca, wdrożył projekt w dwóch etapach. W pierwszej fazie modernizacji elektromechanicznej przez tydzień w zakładzie klienta pracowało do trzech specjalistów. Podłączenie nowego systemu zarządzania magazynem stanowiło drugą fazę, w trakcie której w Constellium przez tydzień pracowały dwie osoby. W czasie obu tych etapów, Remmert wysłał do Neckarsulm mechaników, elektryków, techników sterowania i ekspertów w dziedzinie IT. Szczególnym wyzwaniem było zminimalizowanie przestojów magazynu. Aby maksymalnie ograniczyć straty produkcyjne, większość prac wykonywana była w dni między świętami lub podczas zaplanowanych urlopów.
Fot.: Nowy panel sterowania |
Niezawodne połączenie dla sukcesu projektu
Kolejnym wyzwaniem, które musiało zostać spełnione podczas realizacji projektu, były wysokie wymagania bezpieczeństwa klienta, które wymagały wcześniejszego dostarczenia odpowiednich informacji. Ponadto dla wszystkich systemów należało umożliwić wgląd zdalny i połączenie telefoniczne przez Internet.
Podsumowanie przedsięwzięcia
Po zakończeniu fazy projektu osiągnięto znaczny postęp, który był możliwy tylko dzięki unowocześnieniu: „Oprogramowanie do zarządzania magazynem, z którego obecnie korzystamy, jest nie tylko najnowocześniejsze, ale również optymalizuje wszystkie nasze operacje w zakładzie, a tym samym przepływ materiałów” – komentuje Valentin Chitic, kierownik zakładu w Constellium. Karsten Kipka, kierownik projektu RetroFit w firmie Remmert objaśnia: „W przypadku wystąpienia problemów, możemy w każdej chwili skuteczniej pomóc poprzez infolinię lub połączyć się zdalnie z oprogramowaniem. W przypadku zażądania zmian w zakresie procesów lub dialogów, możemy teraz natychmiast znaleźć rozwiązania i wdrożyć je.” Jednak nie tylko rezultat jest zadowalający, ale również poszczególne etapy pracy i projektu. „Cieszymy się, że mogliśmy współpracować przy tym projekcie z naszym wieloletnim partnerem Constellium, a tym samym zaoferować nasze doświadczenie oraz niezawodne i trwałe produkty” – dodaje Kipka. Ten projekt, po raz kolejny pokazał, że to właśnie szczegóły mają istotne znaczenie oraz przesądzają o wydajności systemu. Po przeprowadzonej modernizacji nic nie stoi na przeszkodzie sprawnej pracy magazynu w zbliżających się latach.
- Projekt: Modernizacja magazynu wysokiego składowania i wdrożenie oraz aktualizacja oprogramowania do zarządzania magazynem w Neckarsulm
- Okres realizacji: Wiosna 2018 r. do początku 2019 r.
- Operator: Constellium
- Najistotniejszy cele modernizacji: Zwiększenie bezpieczeństwa pracy systemu i aktualizacja infrastruktury informatycznej oraz procesów i dostaw części zamiennych
- Najważniejsze rezultaty modernizacji: Aktualizacja standardów bezpieczeństwa w funkcjonowaniu magazynu i nowoczesne rozwiązanie informatyczne
- Generalny wykonawca, podwykonawcy i usługi: RetroCheck - wdrażanie projektu przez firmę Remmert
- Sprzęt i dostawcy: Magazyn elementów długich Remmert.
Źródło: Remmert GmbH
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House