Szukaj w działach:

Nowy wymiar Targów DREMA, Furnica i Sofab

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Pierwsze oznaki branżowego zastoju są już widoczne w przemyśle drzewnym i meblarskim. Pogarsza się sytuacja gospodarcza u sąsiadów z Zachodu, wzrastają ceny energii i materiałów, widoczne są braki kadrowe - to wszystko sprawia, że producenci zmuszeni są na poszukiwanie nowych metod pozwalających na utrzymanie rentowności i wprowadzających zmiany. Targi DREMA stanowią kompleksową odpowiedź na potrzeby branży, jednocześnie prezentując sukcesy polskiego przemysłu meblarskiego i drzewnego.

Polska posiada ogromny potencjał produkcyjny. W roku 2018 wartość eksportu mebli w Polsce osiągnęła poziom bliski 48 miliardów złotych, a wartość produkcji była wyższa niż 49 miliardów, dzięki czemu polscy producenci uplasowali się na drugim miejscu w Europie. Sukces ten jest bardzo istotny dla rodzimej gospodarki – średnia krajów europejskich wynosi 0,61% PKB w przypadku branży meblarskiej, w przypadku Polski wynosi ono natomiast 2,31%.

Fakty te nie przekładają się jednak na rentowność - widoczne jest zapotrzebowanie na zmiany strategii firm i dostosowanie się do rynkowych wymogów.

Branżowe wyzwania

Przed przemysłem meblarskim i drzewnym stoją duże wyzwania, ze względu na ich ciągłe transformacje. W ostatnich latach zmienił się styl życia, co wpłynęło zarówno na oczekiwania klientów w kwestii dostosowywania produktów, jak i zasady produkcji. Obie te kwestie w znacznym stopniu wpływają na organizację branżowych targów. Z duchem czasu podążają również targi DREMA. Ciągłym zmianom ulega wszechstronna ekspozycja, która stanowi serce wydarzenia. W roku 2020 targi, które funkcjonowały dotąd samodzielnie, a więc Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów Do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB oraz Międzynarodowe Targi Komponentów Do Produkcji Mebli FURNICA połączą się z targami DREMA, co sprawi, że uczestnicy w sposób holistyczny będą mogli poznać najnowsze rozwiązania dla przemysłu meblarskiego oraz drzewnego. Zaprezentowane zostaną urządzenia do produkcji mebli, maszyny zaawansowane technologicznie, materiały i komponenty oraz surowce. Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu, w dniach 15-18 września 2020 roku. Od tej edycji będzie ono miało jedną, globalnie rozpoznawalną nazwę – DREMA Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego, które pozwolą na kreowanie przyszłości renomowanym markom i liderom rynku.

DREMA – marka na skalę światową

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA znane jest jako jedno z najważniejszych i największych wydarzeń branżowych w Europie Środkowo-Wschodniej i najważniejsze wydarzenie w branży w Polsce. Jest to również główne centrum zaopatrzeniowe dla producentów mebli. Organizatorem targów DREMA jest grupa MTP, a samo wydarzenie jest jedną z największych wystaw na świecie poświęconych obróbce drewna.

Wśród największych ekspozycji światowych DREMA zajmuje 5. miejsce, sąsiadując z włoskimi XYLEXPO, niemieckimi LIGNA, chińskimi WMF Shanghai czy amerykańskimi IWF Atlanta. Poznańska ekspozycja znajduje się również na liście 15 światowych wystaw dedykowanych przemysłowi obróbki drewna, co dodatkowo dodaje jej prestiżu. Wystawy te są oficjalnie popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS.

Targowe nowości

- „Targi DREMA 2020 oferują zupełnie nową jakość wydarzenia. W ramach kompleksowej przestrzeni targowej, poza szeroką ekspozycją maszyn w ruchu i urządzeń do obróbki drewna, warto zarezerwować czas na dużą dawkę wiedzy - program wydarzeń poruszać będzie wszystkie problemy, z którymi boryka się przemysł drzewny i meblarski, zarówno w kraju, jak i za granicą” - podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA i DremaSilesia.

Podczas Forum Trendów oraz DREMA Design będą miały miejsce osobne pokazy i prezentacje. Prezentowane będą najnowsze trendy w projektowaniu mebli i wzornictwie, a także nowe rozwiązania w zakresie tkanin obiciowych, materiałów surowcowych, dekorów i komponentów. Pokazany zostanie inspirujący i ciekawy polski design, z którego czerpać będą mogli zarówno architekci wnętrz, jak i projektanci. Dyskusja będzie krążyć wokół tematów związanych z przyszłością meblarstwa i ergonomii, a uczestnicy będą mogli poruszać problemy w klubach dyskusyjnych usytuowanych w kluczowych punktach pawilonów wystawienniczych.

Nowe kanały sprzedaży materiałów drzewnych i mebli, a także wyrobów drewnopodobnych to również jeden z istotnych tematów, który będzie poruszany, razem z logiką i transportem. Transport i pakowanie to jedne z najważniejszych elementów nakierowanego na ekspansję międzynarodową łańcucha dostaw mebli i surowców, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zbudowania przewagi nad konkurencją. W ramach tak zwanej „white gloves delivery” mieści się kompleksowa usługa montażu nowych mebli, odbioru starych sprzętów i transportu. To kolejny punkt w dostarczaniu customer exellence - odrzucony został element zniechęcający klientów do zakupu. Na targach DREMA poruszone zostaną problemy procesów magazynowania materiałów drewnopochodnych i drewna, a także specjalistycznego transportu.

Przemysł 4.0 coraz bliżej

Niezwykle istotnym elementem w przemyśle drzewnym i meblarskim jest innowacyjność. Coraz mniej osób chce pracować w branży, a koszty wynagrodzeń dla pracowników są coraz wyższe. W związku z tym niezbędna jest optymalizacja procesów produkcji i stosowanie rozwiązań energooszczędnych oraz surowcooszczędnych. W ograniczeniu pracy w szkodliwych warunkach wymagającej kontaktu z substancjami chemicznymi pomaga zautomatyzowanie linii produkcyjnych. W przyspieszeniu i poprawie wydajności pomaga wykorzystywanie robotów. Dzięki fabrykom na żywo i obecności najważniejszych rynkowych liderów targi DREMA pozwalają doświadczyć gościom przebiegu procesu Przemysłu 4.0.

- „Żeby sprawnie funkcjonować w branży i nadążać za realiami gospodarczymi, rodzime firmy muszą się rozwijać i inwestować w innowacje, wykorzystując popyt na polskie meble. Dlatego w celu zwiększenia konkurencyjności, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, warto wdrażać do produkcji nowe technologie, podnoszące komfort pracy, wzrost wydajności i elastyczności wytwarzania” - wyjaśnia dyrektor targów DREMA.

Ekologia to popularny trend w branży. Właśnie dlatego poznańskie targi skupią swoją uwagę na zrównoważonej produkcji i ekodesignie – by jak najbardziej zminimalizować negatywny wpływ branży meblowej i drzewnej na otaczające nas środowisko oraz by przedłużyć i udoskonalić cykl życia produktów. Stosowanie najnowszych rozwiązań, urządzeń i maszyn sprzyja tej misji, ponieważ ogranicza koszt mediów (energii elektrycznej w szczególności), zmniejsza awaryjność oraz poprawia wydajność i zarządzanie przepływem materiałów.

Dlaczego DREMA?

- „Duża przestrzeń wystawiennicza, szereg salonów specjalistycznych, bogaty program kongresów, konferencji i pokazów, ciekawe wydarzenia towarzyszące, pracujące pokazowe fabryki i maszyny na stoiskach wystawców, internetowe studio na żywo, obecność znanych twórców internetowych skupionych wokół pracy z drewnem – to wszystko pozwala poznać nowości i rozwiązania z wszystkich kluczowych sektorów przemysłu drzewnego i meblarskiego” - przekonuje Andrzej Półrolniczak.

Podczas targów DREMA 2020 oglądać można będzie salony podzielone tematycznie: Dom Drewniany, Przemysł Tartaczny, Strefa Wiedzy, Narzędzie Ręczne i Elektronarzędzia, Drema Design i Forum Trendów, Furnica - Komponenty do Produkcji Mebli, Kleje i Lakiery, Narzędzia Do Obróbki Drewna, Maszyny do Obróbki Drewna, Przemysł Meblarski, Sofab - Produkcja Mebli Tapicerowanych, Magazynowanie i Logistyka. Oferta wystawiennicza uzupełniona zostanie o strefy pokazowe przygotowane specjalnie na wydarzenie: Drema Tools, Poligon Lakierniczy, Drema Dzieciom, Innowacyjna Kuchnia, Tapicernia 4.0, Pokazy Wózków Widłowych. Poza przekazem merytorycznych informacji z branży meblarskiej i drzewnej podnoszeniem poziomu wiedzy uczestników zajmą się dwie konferencje międzynarodowe: Ogólnopolski Kongres Meblarski POLSKIE MEBLE - KONKURENCYJNA POLSKA oraz Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW.

Edycja DREMA 2020

Polskie firmy meblarskie i drzewne wciąż chcą rosnąć w siłę. Już w tej chwili Polska stanowi potęgę meblową na rynku. Uczestnictwo w targach DREMA 2020 w Poznaniu pozwoli uczestnikom na wejście na jeszcze wyższy poziom zaawansowania technologicznego. Nowe wyzwania rynkowe sprawiły, że powstała nowa formuła wydarzenia. Podczas wrześniowego wydarzenia promowana będzie również promocja wiedzy branżowej, designu i drewna. Współpraca z wiodącymi portalami internetowymi i czasopismami, liderami rynku oraz szerokie działania informacyjno-promocyjne przyciągną znacznie większą ilość uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Szukający najlepszych rozwiązań i inspiracji przemysłowych dla sektora drzewnego i meblarskiego znajdą je podczas wrześniowych Międzynarodowych Targów Poznańskich już w tym roku.

DREMA Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego odbędą się w Poznaniu w dniach 15-18 września 2020.

Więcej informacji o Targach na: www.drema.pl


Więcej o Targach DREMA na Staleo.pl


Źródło: Grupa MTP

POWIĄZANE
Automatyzacja i cyfryzacja dla każdego DMG MORI, KUKA, POLARIS ENGINEERING i SANDVIK COROMANT angażują się we wspólny pro...
Axon Media odmraża konferencje techniczne Po długim okresie izolacji Axon Media Group powraca ze spotkaniami stacjonarnym i już 23 ...
Weź udział w Forum Inżynierów Przyszłości Forum Inżynierów Przyszłości to wydarzenie, na którym uczestnicy zastanowią...
Dynamika przemysłu w grudniu 2022 roku Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) produkcja sprzedana w grudniu 2022 w...
Weź udział w targach CLEANING EXPO! Weź udział w jednym z najważniejszych wydarzeń branży profesjonalnego utrzymania czystośc...
Cold Jet CONNECT - nowy sposób komunikacji z klientem Firma Cold Jet – światowy lider w produkcji urządzeń do wytwarzania i czyszczenia s...
Partnerzy