O przyszłości na Forum Inteligentnego Rozwoju
400 osób – wybitnych naukowców, przedsiębiorców oraz samorządowców szukających nowych trendów, a także rozmawiających o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu wzięło udział w IV Forum Inteligentnego Rozwoju, które tego roku odbyło się w dniach 28 i 29 listopada pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry”,
Program imprezy obejmował kilka paneli dyskusyjnych i wykładów, a także ciekawe prezentacje. Omawiane tematy dotyczyły zagadnień związanych z najnowszymi technologiami, sztuczną inteligencją, odpowiedzialnym zarządzaniem funduszami UEf, ochroną własności intelektualnej, budowaniem współpracy biznesowej z obszarem nauki, automatyzacją badań podstawowych, ich promocją i powiązanymi problemami, jak również największymi inwestycjami w branży kolejowej.
- „Większość innowacyjnych projektów, które wdrażamy powstaje w PKP S.A. przy współpracy ze spółkami Grupy PKP. Do tej pory uruchomiliśmy projekt polegający na budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO przy dworcach kolejowych. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, budujemy nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku dworce w autorskiej formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Do 2023 roku powstanie ich w Polsce aż 40. W pierwszym kwartale 2020 roku planujemy wdrożyć, pilotażowo usługę carsharingu, w oparciu o samochody elektryczne, co jest naszą odpowiedzią na potrzebę zapewnienia komfortowego transportu na tzw. ostatniej mili oraz kolejną zachętą do korzystania z kolei jako środka transportu. W dalszej perspektywie myślimy również o uruchomieniu przy dworcach usługi bikesharingu. Nowoczesna i innowacyjna kolej staje się powoli rzeczywistością. Tę pozytywną zmianę doceniają osoby z niej korzystające, których z roku na rok przybywa. Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem liczba osób korzystających z transportu kolejowego wzrosła o 30 milionów” - mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.
W dyskusjach wzięli udział uznani specjaliści w dziedzinie nauki, a także przedsiębiorcy i inwestorzy, których wyróżnia sukces we wdrażaniu innowacji na rynkach gospodarczych.
- „Brak umiejętności zarządzania jest powodem, dla którego w Polsce, na początkowym etapie działania, upada ok 85% spółek. Założyciele podmiotów o wysokim potencjale, często zapominają, że rozsądek w poruszaniu się po rynku finansowym jest równie istotny, co koncepcja na biznes. Dla minimalizacji ryzyka inwestycji i jednocześnie zapewnienia szybkiego rozwoju firmie istotne jest bieżące, codzienne wsparcie. Obserwując fundusze inwestycyjne, widzimy, że główne funkcje, które rozwijają to kontrola i sprawozdawczość. Nie są blisko biznesów, w które inwestują, ponieważ często nie mają do tego zasobów. My, w swojej strukturze posiadamy zespół, który służy spółkom portfelowym. Głównym jego zadaniem jest pomoc, konstruktywne wsparcie i współpraca przy rozwoju młodych firm, a nie controlling” - powiedział Paweł Kruszyński, Członek Zarządu Grupy Assay.
Tradycyjnie w ramach Forum odbyła się uroczysta Gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W tym roku Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju została wręczona całym organizacjom oraz za indywidualne osiągnięcia. Laureatów czwartej edycji Nagrody, przyznawanej w dziewięciu kategoriach poznaliśmy 28 listopada. Wyróżnienie zdobyły najbardziej innowacyjne projekty, a także nowatorskie inwestycje przekładające się na postęp polskiej i globalnej gospodarki.
Laureaci Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju
Podczas tegorocznego eventu po raz pierwszy zostały wręczone również nagrody główne oraz honorowe. Gala Liderów Inteligentnego Rozwoju odbyła się 29. listopada. W jej trakcie przyznano wyróżnienia honorowe Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju oraz główne nagrody w wybranych kategoriach. Galę poprowadził znany dziennikarz i prezenter Marcin Prokop, który w swoim przemówieniu podkreślał znaczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju dla promowania i popularyzowania proinnowacyjnego sposobu myślenia oraz działania. Ceremonia wręczenia nagród Laureatom było połączone z ostatnią debatą IV Forum Inteligentnego Rozwoju pt.: „Gra o przyszłość”.
Laureaci Honorowej oraz Głównej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju
Forum towarzyszyły również liczne atrakcje, takie jak prezentacja samochodów Elimen Racing – w tym rewolucyjnego, elektrycznego pojazdu rajdowego do Rallycrossu, wyprodukowanego przez polską firmę ELIMEN, która upowszechnia na świecie nową dyscyplinę, mianowicie elektro-rallycross. W czasie wydarzenia odbył się także pokaz mody uniformów medycznych marki Medora. Dwudniowa impreza zakończyła się piątkowym bankietem, połączonym z koncertem finałowym.
Inicjatorem i głównym organizatorem Forum Inteligentnego Rozwoju było Centrum Inteligentnego Rozwoju. Współorganizatorami minionej edycji było Miasto i Gmina Uniejów i Grupa Eurokreator T&C. Partnerami strategicznymi Fundusz Assay - niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego, firma technologiczna ELIMEN - producent elektrycznego pojazdu rajdowego oraz PKP. S.A. W gronie honorowych patronów znaleźli się min.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jak również Urząd Patentowy.
Źródło: Centrum Inteligentnego Rozwoju
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok