Szukaj w działach:

Powstaje Sieć Badawcza Łukasiewicz

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 


1 kwietnia 2019 roku ruszyła trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie - 
Centrum Łukasiewicz. Wkrótce, korzystając z dorobku 38 instytutów badawczych, Łukasiewicz przedstawi kompleksową ofertę dla przedsiębiorców. 

Wstępne założenia działalności Łukasiewicza zostaną przedstawione 21 i 22 maja 2019 roku w czasie kongresu Impact19 w Krakowie. Z propozycji Centrum skorzystać będą mogły zarówno start-upy, małe jak i średnie firmy oraz wielkie koncerny oraz rynkowi championi. Nowy podmiot, skupiający potencjał krajowych instytutów badawczych, już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami, a także światowej klasy naukowcami. Centrum Łukasiewicz opracuje i przedstawi kompleksową ofertę handlową skomponowaną z dorobku tworzących sieć 38 instytutów. Połączony potencjał zapewni zdolność do realizacji dużych projektów na rzecz rozwoju gospodarki oraz ułatwi współpracę międzynarodową.

Wiele firm, szczególnie małych i średnich nie wie, że może współpracować i czerpać z ogromnego kapitału know-how polskiej nauki. Tę lukę w transferze wiedzy do biznesu wypełni Sieć Badawcza Łukasiewicz. Do dyspozycji rynkowych graczy w Polsce – komercyjnie i niekomercyjnie – oddajemy zaplecze badawcze do rozwijania własnych pomysłów i produktów. Od 1 kwietnia biznes będzie mógł m.in. korzystać z laboratoriów, pozyskiwać wyniki badań, kupować licencje, zamawiać analizy czy też zgłaszać zapotrzebowanie na konstrukcję najnowocześniejszych urządzeń. Poprzez działania komercjalizacyjne uwalniamy olbrzymi potencjał polskiej myśl naukowej z laboratoriów do konkretnych zastosowań komercyjnych i biznesowych" - mówi Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Pełnomocnik Rządu ds. reformy instytutów badawczych.

Powstanie Centrum Łukasiewicz to efekt reformy instytutów badawczych, mającej na celu „wzmocnienie potencjału rynkowego prac naukowych i badawczo-rozwojowych prowadzonych w instytutach oraz zwiększeniu transferu wiedzy i technologii z tych instytutów do firm. Osiągnięcie tego będzie możliwe między innymi poprzez konsolidację merytoryczno-strategicznego nadzoru nad działalnością instytutów badawczych oraz połączenie tej działalności ze strategicznymi interesami polskiego państwa”. Powstanie Centrum Łukasiewicz to część „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030)”.

Łukasiewicz jako projekt biznesowy zerwie ze stereotypowym wizerunkiem jednostek badawczych, postrzeganych jako hermetyczne środowisko naukowe, niedostępne dla przedsiębiorców.

Chcemy stanowić przyjazny i dostępny pomost między biznesem a nauką. Jesteśmy skłonni sprzedawać biznesowi wyniki badań, prawa ochronne własności intelektualnej, a także wynajmować zaplecze technologiczne i kadry badawcze do przeprowadzania testów własnych pomysłów w warunkach laboratoriów czy półtechniki. Będziemy pomocnym i rozumiejącym biznes partnerem firm oczekujących wsparcia we wskazywaniu kierunków rozwoju ich oferty - deklaruje Piotr Dardziński.

Łukasiewicz posiada warte miliardy złotych najnowocześniejsze w kraju zaplecze badawcze, którego budowa przekracza możliwości finansowe większości firm. Centrum zatrudnia kadry, którymi na co dzień nie dysponuje znacząca część krajowego biznesu. Łukasiewicz otwiera się na współpracę z tymi, dla których czas to pieniądz i dla których budowa własnych ośrodków badawczych jest nieosiągalna lub nieopłacalna.

Wspomagając biznes i polskie instytuty badawcze Łuksiewicz docelowo będzie przyczyniać się do rozwoju gospodarczego kraju, tworzenia nowych miejsc pracy i budowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Co więcej, polskie uczelnie zyskają doskonałego partnera do realizacji programu „Doktoraty wdrożeniowe”, natomiast instytucje państwowe silne zaplecze eksperckie, niezbędne do realizacji polityki rozwoju kraju.

Jednym z 38 podmiotów tworzących Łukasiewicza jest Instytut Spawalnictwa, który oferuje prace naukowo-badawcze, doradztwo, ekspertyzy, nadzór, informację, seminaria z dziedziny spawalnictwa i technik pokrewnych, opracowanie i kwalifikowanie technologii, badania (mechaniczne, nieniszczące, odbiorowe, dopuszczeniowe technologii spawania, urządzeń i materiałów spawalniczych). Prowadzi kwalifikację zakładów wykonujących konstrukcje spawane; szkolenie personelu spawalniczego i personelu NDT; certyfikację personelu spawalniczego i personelu NDT, systemów zarządzania jakością i procesów spawalniczych, zakładowej kontroli produkcji.

Więcej informacji na stronie: www.lukasiewicz.gov.pl


Źródło: Instytut Spawalnictwa

POWIĄZANE
Instytut Spawalnictwa zaprasza na szkolenia Instytut Spawalnictwa w Gliwicach serdecznie zaprasza do zapoznania się z ofertą szkoleń ...
Energetyka jądrowa w Polsce - szkolenie dla branży metalowej Szkolenie przedsiębiorstw krajowych z branży metalowej w zakresie przepisów techni...
Wszystko o ExpoWELDING 2018 Targi spawalnicze ExpoWELDING, zlokalizowane w najbardziej uprzemysłowionym regionie Pols...
Odwiedź Targi ExpoWELDING 2018 Odbywające się w dniach 16-18 października, Targi ExpoWELDING przez 3 dni będą miejscem p...
Połączenie spawane a właściwości SWC Nieodzownym etapem wytwarzania konstrukcji stalowych jest usuwanie ewentualnych wad i niez...
Kursy z zakresu badań metalograficznych Powodzenie badań metalograficznych w dużym stopniu zależy od sposobu oraz jakość przygoto...
Partnerzy