Czysta hala produkcyjna i bezpieczeństwo pracy
Fot.: Essity Poland Sp. z o.o. |
Gdy operatorzy myślą o konserwacji, skupiają się na maszynach, a nie na sobie. Niestety jak pokazują badania, prace konserwatorskie są powszechnym źródłem wypadków1. Oznacza to, że konserwacja to nie tylko troska o maszyny, ale także o pracowników.
Wiele firm sądzi, że szkolenia pracowników prowadzą do poprawy bezpieczeństwa i powodują, że będą oni lepiej przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Niestety badania1 uniwersyteckie wykazały, że nawet pozytywne nastawienie personelu do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa nie przekłada się na redukcję wypadków w miejscu pracy. Powodem tego jest fakt, że pracownicy najczęściej robią to, co jest dla nich najwygodniejsze, a nie najbezpieczniejsze. Nawet jeśli pracownicy znają procedury bezpieczeństwa, często z nich rezygnują na rzecz łatwiejszych i szybszych rozwiązań. Zatem w jaki sposób najlepiej wpłynąć na przestrzeganie zasad BHP?
Narzędzia i procesy kluczem do sukcesu
Czyny mówią więcej niż słowa. Badania2 wykazały, że zapewnienie praktycznych rozwiązań ma większy wpływ na redukcję wypadków niż motywowanie pracowników do zmiany sposobu myślenia. Bez właściwych narzędzi i procesów w hali produkcyjnej, wypadki będą nadal się zdarzać – bez względu na liczbę prowadzonych szkoleń.
Pozorne detale, takie jak lepszy produkt do czyszczenia lub wycierania, mają duży wpływ na pracę, zwłaszcza na bezpieczeństwo i morale pracowników. Według badań2, organizacje powinny skupić co najmniej 80% swoich wysiłków na poprawie kultury bezpieczeństwa w obszarach takich jak konserwacja oraz procedury postępowania kadry kierowniczej. W przypadku konserwacji najważniejsze są procesy czyszczenia dopasowane do potrzeb danego zakładu lub łatwy dostęp do dozowników, który sprzyja utrzymaniu czystości.
- „Najbardziej niebezpieczne wypadki z ogromnymi konsekwencjami finansowymi i środowiskowymi zazwyczaj wynikają z zaniedbywania prac związanych z utrzymywaniem czystości oraz tanich prac konserwatorskich” - mówi dr Nima Khakzad, Politechnika w Delft
Fot.: Essity Poland Sp. z o.o. |
Czysta hala to dowód troski o bezpieczeństwo
Czysta hala produkcyjna i dbanie o porządek dowodzą, że Twojej organizacji zależy na odpowiednich warunkach pracy, co przekłada się na dobre morale pracowników. Efekt ten obejmuje nie tylko pojedynczych pracowników – gdy wiele osób postępuje właściwie, inni chętnie ich naśladują. Zatem właściwe narzędzia i proste procesy skutkują czystszym i bardziej wydajnym miejscem pracy.
Wsparcie kadry kierowniczej
Kierownicy powinni wzmacniać pożądane zachowania i zapewniać właściwe narzędzia. Muszą pamiętać o ciągłym wspieraniu pracowników. Badania2 wykazały, że najlepszym na to sposobem jest zapewnienie dostępu do odpowiednich narzędzi.
Produkty Tork wspierają bezpieczeństwo
Obecnie większość przemysłowych klientów produkcyjnych w Europie korzysta ze szmat do czyszczenia i wycierania, zazwyczaj z przyzwyczajenia. Tork oferuje produkty i narzędzia, które są bardziej skuteczne niż szmaty i zachęcają do stosowania bezpiecznych praktyk w hali produkcyjnej. Jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo, czas pożegnać się z tradycją korzystania ze szmat. Oto powody:
Mniejsza presja czasu = mniej błędów
Gdy pracownicy mają więcej czasu na wykonanie zadania, wzrasta prawdopodobieństwo bezpiecznego postępowania. Produkty Tork pozwalają oszczędzić nawet 35% czasu podczas konserwacji i sprzątania. Niezmiennie wysoka jakość produktów Tork przekłada się na obniżenie wysiłku pracowników o 31%.
Mniejszy bałagan poprawia bezpieczeństwo
Tork oferuje odpowiednie produkty do poszczególnych zadań. Dozowniki Tork z dobranymi produktami pomagają stworzyć właściwą strukturę pracy w newralgicznych punktach. Pozwala to oszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko wypadków.
Niższe zużycie rozpuszczalnika to zdrowsza i bezpieczniejsza praca
Produkty Tork wymagają użycia nawet o 41% mniej rozpuszczalnika (w porównaniu z tradycyjnymi szmatami). Praca z rozpuszczalnikami może negatywnie wpływać na zdrowie operatorów. Tork redukuje ryzyko związane z przechowywaniem szmat nasączonych rozpuszczalnikiem.
Większe bezpieczeństwo poprawia jakość pracy
Dostęp do łatwych w użyciu, wszechstronnych narzędzi pozwala na lepszą, szybszą i bezpieczniejszą pracę. Praca bardziej zadowolonego i wydajnego personelu oznacza zaś krótsze przestoje, co bezpośrednio wpływa na oszczędności. Wielozadaniowe czyściwo włókninowe Tork z technologią exelCLEAN® to praktyczny sposób na pokazanie, że czyszczenie to przejaw troski. Więcej o produktach exelCLEAN® przeczytasz tutaj .
Źródła: Essity Poland Sp. z o.o.
1.National Health Scotland, „What is maintenance? Healthy safe workplaces”, 2012
2. Dominic Cooper, Improving Safety Culture - A Practical Guide, 2001
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok