Targi PLASTPOL - dwie dekady, dwa rekordy
Fot.: Targi Kielce |
Jubileusz targów PLASTPOL, które odbywały się w Targach Kielce w dniach 17-20 maja, rozpoczął się od rekordu powierzchni.
Wystawa zajęła 7 hal i 32 tysiące metrów kwadratowych. Ekspozycje zaprezentowało 772 wystawców z 32 krajów świata, w tym z Polski. Targi odwiedziło 18 500 specjalistów, przekraczając tym samym rekord poprzedniego roku.
XX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy nadal pozostają największą branżową wystawą w Polsce oraz jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie. Tegoroczna, jubileuszowa edycja przypadła na rok organizacji uznanych targów w Niemczech. Mimo tego, w Kielcach spotkała się duża reprezentacja firm z Polski i zagranicy, dopisali również zwiedzający.
- „Nie przypuszczaliśmy, że w tym roku będzie aż tylu zwiedzających. Jesteśmy bardzo zadowoleni” – komentował Jan Muehsam, właściciel firmy Muehsam-Elektromech.
- „Plastpol to najważniejsze dla nas targi w Europie Środowo-Wschodniej. Odwiedziło nas bardzo dużo gości, podpisaliśmy naprawdę ważne kontrakty” – mówiła po zakończeniu wystawy Urszula Steiner, prezes firmy Dopak.
- „Już mamy zaplanowane, co będziemy prezentować za rok” – podsumowywał Zenon Narojek, właściciel Wadim Plast. – „Nie ma równie ważnej imprezy dla branży w Polsce” .
Fot.: Targi Kielce |
Największą grupę wystawców zagranicznych, obecnych w czasie Plastpolu stanowili jak zwykle Niemcy, drugie miejsce zajęli Włosi, sporo było firm z Austrii, Portugalii, Turcji. Na targach swoje osiągnięcia przedstawili między innymi przedstawiciele Francji, Belgii, Szwecji, Danii, Holandii, Hiszpanii, Czech, Litwy, USA, Chin, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu, Indii oraz po raz pierwszy Meksyku. Targi Plastpol na chwilę obecną są najbardziej międzynarodową wystawą w Polsce. Ponad połowa wystawców to firmy zagraniczne lub z zagranicznym kapitałem.
Znakiem rozpoznawczym Plastpolu, były maszyny w ruchu, roboty, czy linie produkcyjne. To ich umiejętności robiły największe wrażenie na zwiedzających. Ponad 500 maszyn o wadze prawie 1000 ton zgromadzono w 7 halach Targów Kielce. Na zewnątrz stanęła kosmiczna ciężarówka niemieckiej firmy Desma, która są futurystyczną formą przykuwała uwagę. Wewnątrz prezentowano możliwości najnowszego oprogramowania, które wykorzystuje się w produkcji.
Jubileusz z pompą
20-letnia historia targów Plastpol pojawiała się przez wszystkie cztery targowe dni. Rozpamiętywano początki wydarzenia, kiedy w 1997 roku targi wystartowały w połowie jednej hali, na powierzchni 1500 metrów kwadratowych, z 83 wystawcami. W czasie gali Platinum Plast, wręczono nie tylko nagrody za innowacyjne produkty oraz efektownie zaaranżowane stoiska, ale również nagrody jubileuszowe, dla firm zaangażowanych w tworzenie od samego początku kieleckich targów. Otrzymali je Jan Krzysztof Muehsam z firmy Muehsam, Zenon Narojek właściciel firmy Wadim Plast, Urszula Steiner, prezes firmy Dopak, a także Henryk Zawistowski, twórca i organizator konferencji Plastech Info.
Fot.: Targi Kielce |
Statuetki jubileuszowe otrzymały także firmy, które zaufały targom oraz są na nich obecne od wielu lat: Engel Austria GmbH,Elbi - Wrocław Sp. z o.o., FCPK Bytów, Telko Poland, Ponar, Danje Polimer, ICHEMAD, Profarb, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, Ośrodek Techniczny A. Marciniak, Polimarky, Milar, A. Schulman Polska, Grupa Azoty, Arburg, Battenfeld Polska, Demag Plastics Group, P&F Wartacz, Bagsik. Dziękowano również instytucjom, ośrodkom naukowym oraz przedsiębiorstwom związanym z organizacją targów.
Wraz z targami Plastpol również kilka znanych firm obchodziło własne jubileusze w Kielcach. Na stoisku Wittmann Battenfeld uroczyście świętowano 40-lecie. Wadim Plast podejmował gości oraz zbierał gratulacje z powodu 35- lecia istnienia firmy. Także Sirmax obchodził w trakcie Plastpolu swój jubileusz 15-lecia.
Spotkania branży, rozmowy, seminarium
Z okazji okrągłego jubileuszu, 16 maja, w Centrum Kongresowym Targów Kielce miała miejsce konferencja branży, zorganizowana przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Fundację PlasticsEurope Polska. Po raz pierwszy odbyła się ona w Kielcach, a nie w Warszawie, gdzie branża spotyka się co roku. Poruszano istotne oraz bieżące kwestie, obecni byli managerowie, prezesi polskich dużych firm rynku. Mowa była o wynikach ubiegłego roku, o innowacjach, prognozach.
Fot.: Targi Kielce |
Nierozłączną częścią Plastpolu, jest towarzyszące im od 20 lat seminarium techniczne Plastech Info. Tego roku odbyło się ono pod hasłem: „Efektywność nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowych w branży tworzyw sztucznych”. Po raz kolejny odbyła się także konferencja PlasticsEurope Polska, ukazująca najnowsze dane gałęzi przetwórstwa tworzyw sztucznych za rok 2015.
Imprezie towarzyszyło spotkanie kooperacyjne wystawców z Polski oraz Niemiec, organizowane wspólnie z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, Konsulatem RFN w Krakowie i Konsulem Honorowym w Kielcach. Zjawili się na nim szefowie firm, między innymi przedstawiciel firmy Man z Monachium. Obecna była również pani konsul Isolde Felskau, zastępca Konsula Generalnego RFN w Krakowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje prawno-podatkowe dla firm polskich i niemieckich.
Plastpol cieszył się sporym zainteresowaniem mediów. Od kwietnia do 20 maja ukazało się aż 235 publikacji w prasie drukowanej, internecie, wyemitowano informacje w stacjach telewizyjnych. Wystawę odwiedziło 63 dziennikarzy, nie tylko z prasy branżowej.
Organizatorzy serdecznie zapraszają na XXI Targi PLASTPOL do Kielc 23-26 maja 2017!
Źródło: Targi Kielce, Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok