ITM Polska 2015 - czas podsumowań
Fot.: Międzynarodowe Targi Poznańskie |
W Poznaniu zakończyły się właśnie targi ITM Polska - 21 tysięcy metrów kwadratowych, około 1000 wystawców z 27 krajów, 16 955 zwiedzających, setki maszyn w ruchu, innowacje, konferencje, wykłady oraz pokazy.
Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję, która odbędzie się w dniach 7-10 czerwca 2016 roku.
Branża metalowa jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Równocześnie jest ona wystawiona na spore zagrożenia, takie jak rozdrobnienie rynku (udział małych i średnich firm jest w nim bardzo duży), nadwyżki mocy produkcyjnych, osiągające nawet 30-40%, a także uzależnienie od innych gałęzi przemysłu, takich jak budownictwo, odlewnictwo, kolejnictwo oraz motoryzacja. Mimo tych niebezpieczeństw, a niejednokrotnie dzięki umiejętnemu przekuwaniu ich w szanse, rozwój branży metalowej (a także związanej z nią branży maszynowej) nie mija. Wykorzystanie potencjału tkwiącego w eksporcie, ekspansja branż pokrewnych, których dostawcami są sektory metalowy i maszynowy, a także wzrost zapotrzebowania na stal – to wszystko ma wpływ na rozkwit tych gałęzi przemysłu.
Wspólnie z dobrą koniunkturą w branży przetwórstwa metali oraz produkcji maszyn, w siłę rosną również największe targi przemysłowe w Polsce – ITM Polska, których rekordowa edycja właśnie dobiegła końca. 1000 wystawców, 16 955 zwiedzających – tak przedstawiają się statystyki targów, jednak od nich ważniejsze są statystyki, jakie prowadzą wystawcy oraz goście, a ci opuścili Poznań zadowoleni.
Fot.: Międzynarodowe Targi Poznańskie |
"Targi poznańskie są imprezą nieporównywalną z żadną z imprez targowych w Polsce. – mówił podczas targów dr Tadeusz Szczepanik, dyrektor Oddziału Yamazaki Mazak Central Europe. Uczestniczymy w tych targach co roku i co roku przekonujemy się o tym, że obecność tutaj jest po prostu czymś niezbędnym. Tutaj co roku spotykamy się z dużą liczbą klientów, co roku też poznajemy nowych klientów, którzy pojawiają się, jak to się mówi „jak diabeł z pudełka”, firmy o których nieraz nigdy wcześniej nie słyszeliśmy okazują się bardzo cennymi, wartościowymi partnerami. Na pewno będziemy i za rok, i za dwa lata i w kolejnych latach.”
Targi ITM Polska raz jeszcze okazały się idealną platformą budowania rynkowej przewagi oraz pozycjonowania się po stronie firm. Dzięki stworzeniu możliwości przenikania się wszystkich branż związanych z obróbką metali i produkcją maszyn, impreza pozwoliła na ocenę nastrojów w branży oraz przewidywanie trendów, w które warto inwestować. Z względu na swoją międzynarodową skalę, wydarzenie umożliwiło nawiązanie oraz zacieśnienie kontaktów z możliwymi partnerami z zagranicy. Natomiast dzięki spotkaniom kooperacyjnym, Subcontracting ITM Meetings, dało szansę na pozyskanie odbiorców dla niewykorzystywanych nadwyżek mocy produkcyjnych.
Targi ITM Polska to innowacje, a także najnowocześniejsze technologie, które dają faktyczną przewagę rynkową nad konkurencją. Jednak to także, a może przede wszystkim, biznes na najwyższym poziomie. Poznań odwiedzili liderzy branży, nawet ci, którzy nie uczestniczą w żadnych innych targach w Polsce, jak chociażby firma Seco Warwick. ITM Polska 2015 zaprezentowało się jako przestrzeń stoisk zajmujących nawet pół tysiąca metrów, prestiż innowacyjnych technologii, które w Poznaniu miały swoje premiery, rozmach ekspozycji oraz klasę rozmów biznesowych. 9 pawilonów wypełnionych techniką przyszłości, a także tysiące przedstawicieli firm, z których większość stanowiła kadra zarządzająca i osoby odpowiedzialne za decyzje zakupowe. Całokształt tworzył optymalny klimat dla kształtowania polskiego rynku, rynku wspierającego rozwój oraz na technologie przyszłości, na sukces w skali światowej.
Fot.: Międzynarodowe Targi Poznańskie |
"Na pewno są to jedne z największych targów, jeśli nie największe w dziedzinie automatyzacji i maszyn, producentów maszyn – mówił podczas targów Janusz Jakieła z firmy Kuka Roboter. – Z pewnością jest to dobra forma kontaktów z klientem. Możemy spotkać tutaj klientów, z którymi na co dzień nie mamy tak bliskiego kontaktu. Od kilku lat jesteśmy tutaj obecni. Myślę że kolejne lata również będą z naszym udziałem. Kondycja w branży, moim zdaniem, jest bardzo dobra. Świadczy o tym zarówno duża ilość odwiedzających, jak i duża ilość zapytań ofertowych bezpośrednio powiązanych z targami, jak również generalnie występująca od początku roku i w poprzednich latach w naszej firmie.”
Albert Einstein powiedział kiedyś, że „po osiągnięciu pewnego poziomu sprawności technicznej nauka i sztuka upodabniają się do siebie pod względem postaci, estetyki i cech plastycznych.” Zwieńczona właśnie edycja ITM Polska pokazała, że nie tylko technologie mogą być sztuką – sztuką może być również biznes. Z pewnością jest nią biznes, z którym objawił się w Poznaniu.
Więcej na: www.mtp.pl
Polecamy:
Złote medale ITM Polska 2015 przyznane
Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING