Szukaj w działach:

Szanse i wyzwaniach polskiego Przemysłu 4.0

Szanse i wyzwaniach polskiego Przemysłu 4.0


„Szanse i wyzwania polskiego Przemysłu 4.0” są tematem przygotowanego w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. raportu, który został przedstawiony podczas 590 Kongresu w Jasionce k. Rzeszowa przez wiceprezesa ARP S.A. Dariusz Śliwowski.

Cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja prowadzą do poprawy efektywności i szybkości reakcji na zmieniające się potrzeby konsumentów. Firmy, które się „cyfryzują”, oferują wyższą jakość przy niższych cenach, umacniając jeszcze bardziej swoją przewagę nad konkurencją. Tak w skrócie można podsumować podstawowe wnioski, wynikające z prezentowanego w trakcie debaty „Od Industry 4.0 do smart factory”raportuAgencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Raport pokazuje mało optymistyczne dane na temat zaawansowania rozwoju polskiego przemysłu, poziom robotyzacji w polskich przedsiębiorstwach jest wciąż na niezadowalającym poziomie i wynosi zaledwie 22 roboty na 10 tys. pracowników, przy średniej światowej 74 roboty na 10 tys. pracowników. 

Z diagnozy ARP S.A. wynika, że żeby Polska mogła przejść na poziom gospodarki 4.0 potrzebujemy  systemowych rozwiązań, między innymi: umieszczania wymogu rozwiązań zgodnych z Przemysłem 4.0 w specyfikacjach inwestycji finansowanych przez rząd i samorząd, czy przeznaczenia części budżetu każde­go ministerstwa, rządowej agendy i samorządu na za zakup rozwiązań Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Ważne jest także finansowanie edukacji dla kadry zarządczej, wyłanianie talentów i zespołów, które tworzą innowacyjne rozwiązania, podatkowe ulgi na zakupy rozwiązań cyberbez­pieczeństwa dla urządzeń Internetu rzeczy, wprowadzenie wymogu posiadania strategii robotyzacji i wdra­żania rozwiązań Przemysłu 4.0.


Raport do pobrania -> „Szanse i wyzwania polskiego Przemysłu 4.0” 

 

Źródło: ARP S.A.

Dodano 30.11.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy