6,5 mln euro dotacji dla ABB
Fot.: ABB |
Komisja Europejska podjęła decyzję o dofinansowaniu projektu badawczo-rozwojowego „NOVUM”, realizowanego przez konsorcjum powołane przez ABB.
W ramach projektu, naukowcy wspólnie opracują innowacyjną, zautomatyzowaną technologię wytwarzania elementów izolacyjnych do transformatorów.
Umowa grantowazostałapodpisana 12 lipca 2017 roku, łączny budżet projektu wynosi 8,5 mln euro z czego 6,5 mln pochodzi ze środków przyznanych przez Komisję Europejską. Projekt „NOVUM” potrwa cztery lata, a w jego wyniku mają zostać wynalezione i opracowanenowe, zautomatyzowane metody wytwarzania elementów izolacyjnych do transformatorów z materiałów celulozowych. W efekcie, znacząco zmniejszą się zarównokoszty, jak i czasprodukcji, a o 60% zostanie zredukowana ilość powstających odpadów.
Do międzynarodowego konsorcjum badawczo-rozwojowego przystąpiło 10 firm i organizacji nie komercyjnych. Inicjatorem projektu jest ABB, a głównym partneremi koordynatorem projektu zostało narodowe centrum badań i rozwoju VTT Technical Research Center z Finlandii. Badania wspiera także Akademia Górniczo-Hutniczaw Krakowie oraz firmy partnerskie: JRSz Niemiec, EcoXpacz Danii, 3Dtechz Finlandii, Munksjö oraz Vertech z Francji, RMA z Polski i Exergy z Wielkiej Brytanii.
Krakowskie Centrum Badawcze koordynuje projekt po stronie ABB i odpowiada za przeprowadzenie testów laboratoryjnych próbek materiałów celulozowych, które obejmą m.in. badania struktury, parametrów technicznych, starzenia się oraz testy powstałych prototypów. Specyfikację techniczną oraz szczegółowe wymagania przygotuje biznes transformatorów ABB, który finalnie przeprowadzi także testy gotowych elementów izolacyjnych oraz będzie konsultował budowę eksperymentalnej linii produkcyjnej.
Projekt „NOVUM” jest częścią większego programu prowadzonego przez laboratoria badawcze Grupy ABB. W jego ramach, w krakowskim Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB pracują grupy inżynierów i naukowców, zajmujących się badaniami podstawowymi nowych materiałów, znajdujących się na etapie prototypowym, uniwersyteckim lub „startupowym”. Ich późniejsze zastosowanie ma bezpośrednio wpływać na unowocześnienie produktów firmy.
Źródło: ABB
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING