Szukaj w działach:
Wiedza

Elektrodrążenie drutowe i elektrodrążenie wgłębne

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Czym jest i jakie są różnice między elektrodrążeniem drutowym a wgłębnym?


Elektrodrążenie
, zwane obróbką elektroerozyjną to alternatywa dla obróbki skrawaniem. Stosuje się je zwykle w momencie, kiedy chce się nadać skomplikowane kształty twardym i trudnym w przekształcaniu materiałom. Wykonuje się je najczęściej dwoma metodami: elektrodrążeniem drutowym i wgłębnym. W tekście przyjrzymy się różnicom między nimi, aby ułatwić proces wyboru odpowiedniej.

Elektrodrążenie - na czym polega ta metoda?

W procesie wykorzystuje się zjawisko erozji elektrycznej, dlatego musi w nim dojść do wyładowania elektrycznego. W tym celu zbliża się elektrodę (nazywaną erodą) do materiału (obrabiany detal) i zanurza je w dielektryku - substancji służącej jako izolator elektryczny takiej jak np. 

wodzie dejonizowanej, odpowiednim oleju czy specjalnej odmianie nafty. Następnie dochodzi do reakcji elektroerozyjnej, w wyniku której powstaje napięcie i w efekcie pole elektryczne, ono rozgrzewa z kolei do wysokiej temperatury miejsce, gdzie następuje wyładowanie elektryczne. Powierzchnia ulega erozji, a obrabiany materiał zostaje miejscowo stopiony. Wszelkie pozostałości są usuwane poprzez przepłukanie dielektrykiem. 

Należy przy tym pamiętać o tym, że elektrodrążenie można przeprowadzać tylko na materiałach przewodzących prąd (metalach i ich stopach np. węglikach czy grafitach). Ponadto nie powinno się używać zbyt dużej ilości energii i spieszyć w przypadku wyładowań elektrycznych, bo one decydują w dużej mierze o jakości drążenia.

Elektrodrążenie drutowe - czym jest, zalety i gdzie się stosuje?

Elektrodrążenie drutowe, nazywane jest skrótem WEDM (wire electrical discharge machining). Do przeprowadzenia procesu wykorzystuje się, jak sama nazwa wskazuje elektrodę w formie drutu. Wykonana jest najczęściej z miedzi, ale można się spotkać z opcją stworzoną z grafitu, miedziowolframu czy miedziografitu. Drut ma małą średnicę, która nie przekracza 0,5 mm, zwykle od 0,1 do 0,3 mm. 

Dzięki temu drążenie charakteryzuje się wysokim stopniem precyzji wykonania. Za jego pomocą uzyskuje się też bardzo gładkie powierzchnie, nawet przy skomplikowanych kształtach bez konieczności dalszej obróbki. Wycinać i nacinać i drążyć kształty można nawet w bardzo twardych materiałach. Poza tym elektrodę uda się wprowadzić pod takim kątem, że uzyskuje się inne kształty obrabianego detalu w górnej i dolnej części. Natomiast same detale mogą mieć prostą lub pochyloną powierzchnię. Do zalet tej metody zalicza się również brak potrzeby używania erod o różnych kształtach, a ta wykorzystywana do procesu jest łatwo dostępna i prosta.

Elektrodrążenie drutowe ma zastosowanie zwykle w obróbce części przemysłowych. Z jego pomocą tworzy się wykrojniki, formy wtryskowe czy matryce według określonego projektu. Oprócz tego można stworzyć narzędzia do skrawania i cięcia, a także elementy specjalnego zastosowania o odpowiednich parametrach.

 

 

Elektrodrążenie wgłębne - co to takiego, po co jest i do czego służy?

Skrótem EDM (electrical discharge machining) określa się elektrodrążenie wgłębne. Formę obrabianemu materiałowi nadaje się w tym przypadku, wykorzystując elektrody (z miedzi lub grafitu), które umieszczane są w odpowiednio przygotowanych oprawach z metalu. Ich kształt musi być dokładnie taki jak drążony detal. Zwykle więc wykonuje się je na zamówienie.

Dzięki elektrodrążeniu wgłebnemu możliwa jest obróbka detali o wklęsłych kształtach lub powierzchniach, które łączą się pod kątem ostrym, czyli trudno dostępnych. Wykorzystuje się je także w momencie, kiedy nie można przeprowadzić obróbki skrawaniem, bo kształty są na tyle skomplikowane, że ta metoda przestaje się sprawdzać. Wszystko to przy zachowaniu precyzji wykonania i powtarzalności. Metoda daje niemal nieograniczone możliwości odwzorowania kształtów, a także stworzenia niepowtarzalnych efektów.

Elektrodrążenie wgłębne sprawdzi się w przedsiębiorstwach, w których tworzy się części do maszyn czy też innych skomplikowanych urządzeń wykonanych z trudnoskrawalnych materiałów. Za pomocą tej metody wytwarza się też matryce, stemple form wtryskowych i ciśnieniowych. Elektrodrążenie wgłębne stosuje się również w czasie wykonywania rowków wpustowych. 

Jak widać, obie metody dają bardzo szerokie pole działa i są odpowiedzią na wiele możliwych problemów pojawiających się przy obróbce trudnych materiałów. Warto więc dobrze przemyśleć ich zastosowanie i dobrać pod kątem efektów, która chce się uzyskać.

Znajdź firmy zajmujące się elektrodrążeniem:
--> https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-skrawaniem/elektrodrazenie

Znajdź firmy oferujące elektrodrążarki:
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/elektrodrazarki

 

Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Warsztaty Technologiczne Abplanalp to... Abplanalp przygotował cykl Warsztatów Technologicznych w każdym Centrum Demonstracy...
Rozbudowa narzędziowni ARRK Shapers’ Polska Narzędziownia w Polsce ARRK Shapers’Polska w Bydgoszczy zakończyła rozbudowę zakład...
Nowości Abplanalp ma Mach-Tool 2019 W tym roku Abplanalp zaprezentował na poznańskim ITM aż 13 obrabiarek, szeroką ofertę narz...
Najnowsze trendy w obróbce matryc i form Firma Sandvik Coromant wraz z Partnerami: DMG MORI, Uddeholm i Erowa, zaprasza do wzięcia...
DMG MORI Open House Famot Pleszew - otwarcie XXL Machining Podczas dni otwartych OPEN HOUSE PLESZEW 2019 w DMG MORI Famot Pleszew, które odbył...
Pay-Per-Use - nowa forma finansowania w APX PAY-PER-USE to nowa forma finansowania drążarek wgłębnych Zimmer&Kreim w firmie APX.N...
Partnerzy