Szukaj w działach:
Wiedza

Elektrodrążenie drutowe i elektrodrążenie wgłębne

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Czym jest i jakie są różnice między elektrodrążeniem drutowym a wgłębnym?


Elektrodrążenie
, zwane obróbką elektroerozyjną to alternatywa dla obróbki skrawaniem. Stosuje się je zwykle w momencie, kiedy chce się nadać skomplikowane kształty twardym i trudnym w przekształcaniu materiałom. Wykonuje się je najczęściej dwoma metodami: elektrodrążeniem drutowym i wgłębnym. W tekście przyjrzymy się różnicom między nimi, aby ułatwić proces wyboru odpowiedniej.

Elektrodrążenie - na czym polega ta metoda?

W procesie wykorzystuje się zjawisko erozji elektrycznej, dlatego musi w nim dojść do wyładowania elektrycznego. W tym celu zbliża się elektrodę (nazywaną erodą) do materiału (obrabiany detal) i zanurza je w dielektryku - substancji służącej jako izolator elektryczny takiej jak np. 

wodzie dejonizowanej, odpowiednim oleju czy specjalnej odmianie nafty. Następnie dochodzi do reakcji elektroerozyjnej, w wyniku której powstaje napięcie i w efekcie pole elektryczne, ono rozgrzewa z kolei do wysokiej temperatury miejsce, gdzie następuje wyładowanie elektryczne. Powierzchnia ulega erozji, a obrabiany materiał zostaje miejscowo stopiony. Wszelkie pozostałości są usuwane poprzez przepłukanie dielektrykiem. 

Należy przy tym pamiętać o tym, że elektrodrążenie można przeprowadzać tylko na materiałach przewodzących prąd (metalach i ich stopach np. węglikach czy grafitach). Ponadto nie powinno się używać zbyt dużej ilości energii i spieszyć w przypadku wyładowań elektrycznych, bo one decydują w dużej mierze o jakości drążenia.

Elektrodrążenie drutowe - czym jest, zalety i gdzie się stosuje?

Elektrodrążenie drutowe, nazywane jest skrótem WEDM (wire electrical discharge machining). Do przeprowadzenia procesu wykorzystuje się, jak sama nazwa wskazuje elektrodę w formie drutu. Wykonana jest najczęściej z miedzi, ale można się spotkać z opcją stworzoną z grafitu, miedziowolframu czy miedziografitu. Drut ma małą średnicę, która nie przekracza 0,5 mm, zwykle od 0,1 do 0,3 mm. 

Dzięki temu drążenie charakteryzuje się wysokim stopniem precyzji wykonania. Za jego pomocą uzyskuje się też bardzo gładkie powierzchnie, nawet przy skomplikowanych kształtach bez konieczności dalszej obróbki. Wycinać i nacinać i drążyć kształty można nawet w bardzo twardych materiałach. Poza tym elektrodę uda się wprowadzić pod takim kątem, że uzyskuje się inne kształty obrabianego detalu w górnej i dolnej części. Natomiast same detale mogą mieć prostą lub pochyloną powierzchnię. Do zalet tej metody zalicza się również brak potrzeby używania erod o różnych kształtach, a ta wykorzystywana do procesu jest łatwo dostępna i prosta.

Elektrodrążenie drutowe ma zastosowanie zwykle w obróbce części przemysłowych. Z jego pomocą tworzy się wykrojniki, formy wtryskowe czy matryce według określonego projektu. Oprócz tego można stworzyć narzędzia do skrawania i cięcia, a także elementy specjalnego zastosowania o odpowiednich parametrach.

 

 

Elektrodrążenie wgłębne - co to takiego, po co jest i do czego służy?

Skrótem EDM (electrical discharge machining) określa się elektrodrążenie wgłębne. Formę obrabianemu materiałowi nadaje się w tym przypadku, wykorzystując elektrody (z miedzi lub grafitu), które umieszczane są w odpowiednio przygotowanych oprawach z metalu. Ich kształt musi być dokładnie taki jak drążony detal. Zwykle więc wykonuje się je na zamówienie.

Dzięki elektrodrążeniu wgłebnemu możliwa jest obróbka detali o wklęsłych kształtach lub powierzchniach, które łączą się pod kątem ostrym, czyli trudno dostępnych. Wykorzystuje się je także w momencie, kiedy nie można przeprowadzić obróbki skrawaniem, bo kształty są na tyle skomplikowane, że ta metoda przestaje się sprawdzać. Wszystko to przy zachowaniu precyzji wykonania i powtarzalności. Metoda daje niemal nieograniczone możliwości odwzorowania kształtów, a także stworzenia niepowtarzalnych efektów.

Elektrodrążenie wgłębne sprawdzi się w przedsiębiorstwach, w których tworzy się części do maszyn czy też innych skomplikowanych urządzeń wykonanych z trudnoskrawalnych materiałów. Za pomocą tej metody wytwarza się też matryce, stemple form wtryskowych i ciśnieniowych. Elektrodrążenie wgłębne stosuje się również w czasie wykonywania rowków wpustowych. 

Jak widać, obie metody dają bardzo szerokie pole działa i są odpowiedzią na wiele możliwych problemów pojawiających się przy obróbce trudnych materiałów. Warto więc dobrze przemyśleć ich zastosowanie i dobrać pod kątem efektów, która chce się uzyskać.

Znajdź firmy zajmujące się elektrodrążeniem:
--> https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-skrawaniem/elektrodrazenie

Znajdź firmy oferujące elektrodrążarki:
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/elektrodrazarki

 

Zdjęcie: Staleo.pl, Abplanalp
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Branżowa edukacja w Centrach HTEC firmy Haas Koncepcja Centrów Edukacji Technicznej firmy Haas (HTEC) jest przedsięwzięciem na s...
Branża metalowa na pierwszej edycji METALTECH W dniach 24-26.01.2023 w Ptak Warsaw Expo odbyła się pierwsza edycja targów Warsaw ...
Nowości Abplanalp ma Mach-Tool 2019 W tym roku Abplanalp zaprezentował na poznańskim ITM aż 13 obrabiarek, szeroką ofertę narz...
Czym się kierować przy wyborze elektrodrążarki? Elektrodrążenie, czyli inaczej obróbka elektroerozyjna (ang. EDM - Electrical Disch...
Narzędziowa wiosna w Abplanalp na STOM 2019 Przemysłowa wiosna już niedaleko, branża szykuje się do pierwszych w tym roku targó...
Kompleksowo dla obróbki metali na TOOLEX 2019 Międzynarodowe targi TOOLEX to jedno z wiodących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Z...
Partnerzy