Szukaj w działach:
Wiedza

Oprzyrządowanie i wyposażenie do obrabiarek

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


W zależności od tego, czy jest to warsztat, czy też duży zakład obróbki metalu spotka się zarówno podstawowe narzędzia oraz akcesoria, jak i specjalistyczny sprzęt do obrabiarek. Dzięki nim można zwiększyć wydajność, funkcjonalność i ich możliwości technologiczne. Dlatego warto wiedzieć, co obecnie jest najczęściej wybierane i traktowane jako niezbędne wyposażenia do obrabiarek.


Najpopularniejsze wyposażenie do obrabiarek

1. Uchwyty

Za ich pomocą mocuje się element, który ma być poddany obrabianiu na tokarce lub frezarce. Uchwyt ma za zadanie często nie tylko go zamocować, ale też ustawić przedmiot - nadać mu położenie. Jeśli zostanie nieodpowiednio ustawiony, mogą wystąpić naprężenia i odkształcenia, które przyczynią się do błędów w obróbce. Wśród uchwytów często stosowane są na przykład uchwyty szczękowe, zaciskowe, czy tuleje zaciskowe.

Wyróżnia się różne typy wyposażenia mocującego w zależności od zastosowania. Uniwersalne - do obróbki rzeczy mających różne wymiary i kształty np. imadła maszynowe i uchwyty tokarskie. Specjalizowane - przerobione i dopasowane do danej operacji oraz przedmiotu poddawanemu skrawaniu. 

2. Głowice narzędziowe

Ich zadaniem jest zamocowanie narzędzia skrawającego i przesuwanie ich wzdłużnie do przedmiotu poddawanego obróbce (zwykle toczeniu) albo prostopadle, kiedy dochodzi do operacji planowania. W tokarkach stosuje się często rewolwerową głowice narzędziową i jest ona wywoływania w urządzeniach sterowanych numerycznie automatycznie z wykorzystaniem magazynu narzędzi. Do małych części i z użyciem niewielkich narzędzi wykorzystuje się głowicę rewolwerową bębnową. Do większych przedmiotów z pionową i poziomą osią obrotu. Z kolei, kiedy ma ona łączyć zalety obu i być pochylona - koronową.

3. Magazyn narzędzi

Dzięki niemu wymiana narzędzi w obrabiarkach może odbywać się szybko, płynnie i automatycznie. Wystarczy tylko wywołać odpowiednią komendę w programie. Spotkać można zwykle 2 typy:

  • magazyn narzędzi liniowy - w postaci listwy montowanej na stole obrabiarki, zawiera nawet kilkanaście gniazd na oprawki narzędziowe CNC;
  • magazyn narzędzi rewolwerowy - montowany poziomo przy kolumnie portalu albo na wózku obok bramy obrabiarki, zawiera do kilkunastu gniazd. W tym wypadku wymiana narzędzi następuje szybciej niż przy opcji liniowej, bo nie potrzebuje tyle czasu na dojazd do punktu jego wymiany.

 

magazyn narzędzi obrabiarka


4. Imadła i narzędzia mocujące

Jak sama nazwa wskazuje, za ich pomocą mocuje się elementy, które zostaną poddane obróbce. Można to robić bezpośrednio na stole lub pośrednio z wykorzystaniem podstawy. Odpowiednie akcesoria (przeguby, obrotnice, podziałka kątowa itp.) pomagają utrzymać i odpowiednio ustawić obrabiany materiał. Imadła są stosowane w wielu branżach, stąd różne ich odmiany takie jak choćby maszynowe (mocują elementy do obróbki w obrabiarkach), ręczne, obrotowe czy jubilerskie.

5. Systemy szybkiej wymiany palet

Pozwalają w automatyczny i szybki sposób ustawić i zamocować palety, które przenoszą detale na stole maszynowym. Ich mocowanie odbywa się równolegle z obróbką i poza samą maszyną. Umożliwiają skrócenie czasu potrzebnego na przezbrojenie, jaki i bardzo dobre wykorzystanie możliwości przerobowych maszyny.

6. Systemy mocujące

Systemy mocujące potrafią obecnie poradzić sobie nawet z elementami o zakrzywionych, zaokrąglonych lub nierównych krawędziach. Odpowiednio ustawiony przedmiot powinien być stabilny, dlatego system mocujący zapewnia przede wszystkim niezmienność jego położenia, wpływa na efektywność obrabiarki, a także wspiera proces spajania detali w celu uniknięcia odkształcenia. Dlatego ich oferta jest obecnie dosyć bogata. Najczęściej stosuje się systemy modułowe, imadłowe, zespołowe, czy pięcioosiowe. Można też zaprojektować systemy mocujące niestandardowe, dopasowane do wymagań produkcji.

7. Podajnik pręta

Urządzenie służy do podawania prętów i odbywa się to w sposób zautomatyzowany i ciągły. Dzięki temu po każdej operacji operator tokarki lub frezarki nie musi mocować nowego materiału w uchwycie. Podajnik pręta skraca więc czas potrzebny na przygotowania oraz zwiększa wydajność produkcji. Narzędzie pozwala w prosty i łatwy sposób sprawić, że produkcja staje się ekonomiczniejsza.

8. Separator mgły olejowej

W czasie obróbki skrawaniem, szlifowania, frezowania, wiercenia lub toczenia, czyli podczas procesów produkcyjnych powstają opary cieczy chłodząco-smarujących, które stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników. Dlatego stosuje się separatory mgły olejowej - urządzenia wyposażone w odpowiednie filtry wyłapujące szkodliwe opary. Dzięki nim są one usuwane szybko i dokładnie, a część z nich umożliwia także separowanie oleju z mgły, aby móc go dalej wykorzystywać, co wpływa na mniejsze koszty eksploatacji maszyn.

Narzędzia do obróbki metali - przegląd rozwiązań

Kompleksowo wyposażony zakład lub warsztat powinien mieć na stanie różnego rodzaju narzędzie do obróbki metali. Za ich sprawą procesy mogą bowiem przebiegać sprawniej, efektywniej i w profesjonalny sposób. Wśród nich z pewnością nie może zabraknąć:

  • Nożyc do blachy - narzędzi wykorzystujących zasadę działania dźwigni. Tnie się nimi blachy o różnej grubości i formie (faliste, trapezowe, płaskie itp.). Duże zróżnicowanie nożyc do blachy sprawia, że istnieje wiele ich odmian na przykład dźwigniowe (wymagają mniejszej siły nacisku do blach grubszych), uniwersalne (do cięcia blachy prostej, ale po dużych łukach), prawo- lub lewostronne (do cięcia z różnych pozycji).
  • Pił do metalu - stosowanych zarówno w małych warsztatach, jak i profesjonalnych zakładach. Powinny mieć konstrukcję, która nie wpada w wibracje w czasie cięcia, może być ona masywna lub lekka w zależności od przeznaczenia piły.
  • Noży do blachy - zwykle stosuje się je do pracy z tokarkami do metalu. Mogą występować w wielu rozmiarach i wariantach. Na przykład ze względu na sposób kształtowania wyróżnia się punktowe, kształtowe i obwiedniowe. Ze względu na konstrukcję - jednolite, łączone w sposób trwały – z przylutowanymi płytkami lub zgrzewane, czy składane.
  • Wierteł - za ich pomocą wykonuje się otwory. Działają wraz z tokarkami, frezarkami, wiertarkami i innymi obrabiarkami o napędzie obrotowym.
  • Frezów - stosowane do cięcia czy frezowania w różnych materiałach - nie tylko metalu, ale też w drewnie lub laminatach. Za najtrwalsze i niezawodne uznaje się frezy węglikowe.

 

narzędzia skrawające obróbka skrawaniem


Jak widać, wyposażenie zakładu w niezbędne urządzenia i narzędzia nie jest prostym zadaniem. Wielość elementów i możliwości sprawia, że ten proces należy do długotrwałych i wymagających odpowiedniej wiedzy. Jednak wybór odpowiedniego oprzyrządowania jest bardzo istotny, jeśli zależy nam na efektywności zakładu i bezpieczeństwie pracowników.


Znajdź firmę oferującą wyposażenie do obrabiarek na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/wyposazenie-do-obrabiarek

Znajdź firmę oferującą narzędzia skrawające na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/narzedzia-skrawajace


Redaktor: MRR, Staleo.pl

POWIĄZANE
Zarządzanie osprzętem do podnoszenia Praca z użyciem dźwignic wiąże się prawie zawsze z zastosowaniem dodatkowego osprzętu do ...
Zaplanuj wizyty na konferencjach Axon Media Pierwsze spotkania z jesienno-zimowego cyklu Konferencji Technicznych Axon Media mamy już...
Nowoczesne technologie spawalnicze na ExpoWELDING 2022 Maszyny i urządzenia - w tym roboty, nowoczesne technologie i rozwiązania zwiększające be...
Aluminium rozwija się w rolnictwie Na tle innych państw Unii Europejskiej Polska wyróżnia się stosunkowo wysokim udzi...
Branża metalowa spotyka się w Suwałkach Termin 25-26 października br. w kalendarzu wydarzeń biznesowych wyróżnia się grubą...
Tork wspiera działania Fundacji Marka Tork angażuje się w wiele akcji, wspiera także działania Fundacji Daj Herbatę. Dwor...
Partnerzy