Szukaj w działach:
Wiedza

Urządzenia transportu bliskiego w magazynie - przegląd możliwości

 


W celu zapewnienia ciągłości procesów w zakładzie produkcyjnym i poza nim, a także pomocy pracownikom w przenoszeniu ciężkich i mających nietypowe kształty przedmiotów, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania oraz urządzenia do transportu bliskiego. Wybór odpowiednich środków pozwala na optymalizację relokacji wyrobów, dlatego warto poznać dostępne i często stosowane możliwości.

Urządzenia transportu bliskiego - co się do nich zalicza?

Urządzenia transportu bliskiego to maszyny i pojazdy oraz systemy, które wykorzystywane są do przesuwania, przenoszenia, podnoszenia przedmiotów o rozmaitej wadze oraz kształcie. Głównie w magazynie lub hali produkcyjnej zakładu produkcyjnego, ale również poza nią, choć na jego terenie. Mogą to być zarówno proste i nieskomplikowane rozwiązania, jak i zaawansowane oraz kompleksowe. Wszystkie urządzenia łączy to, że transportują elementy na małe odległości, a ich zasięg ogranicza się najczęściej do lądowego poziomego albo pionowego. Wszystkie urządzenia tego typu są nadzorowane i obsługiwane przez przeszkolonych operatorów.

Popularne typy urządzeń do transportu bliskiego

Urządzenia transportu bliskiego to bardzo szeroka i urozmaicona grupa. Dlatego opisane zostaną tylko te najczęściej stosowane maszyny i rozwiązania.  

Podesty ruchome, zwane też koszem, podnośnikiem koszowym lub zwyżką, należą do grupy dźwignic i wykorzystuje się je do przemieszczania materiałów, ale też i osób w pionie oraz w poziomie. Zwykle korzysta się z nich podczas prac montażowych na wysokości i budowlanych. Dlatego składają się z platformy w postaci kosza lub gondoli i zawieszone są na cięgniku albo dźwigniku. Maszyny te ze względu na cechy konstrukcyjne dzieli się na 3 grupy: podesty ruchome wiszące (konstrukcja opiera się na linach), podesty ruchome masztowe (wykorzystują maszt lub maszty) i podesty ruchome przejezdne (mają podwozie). 

Układnice to urządzenia, które pozwalają na automatyzację procesu załadunku i wyładunku, a więc w efekcie składowania ładunków w magazynie. Również ich konstrukcja oparta jest o dźwignicę, ale układnice przemieszczają się wzdłuż korytarzy regałowych. Dzięki nim zyskuje się większą kontrolę nad magazynem i eliminuje się błędy w jego zarządzaniu przy zachowaniu łatwości obsługi i bezpieczeństwa.

układnica urządzenie do transportu bliskiego
Fot.: Układnica w automatycznym systemie magazynowym.

Wyciągarki i wciągarki ze względu, że są nie skomplikowanymi urządzeniami, z małą ilością funkcjonalności klasyfikuje się jako dźwignice proste. Stosuje się je zwykle do łatwych operacji przeładunkowych lub transportowych. Wykorzystuje się je, ponieważ poprawiają efektywność pracy na stanowiskach serwisowych, montażowych i produkcyjnych do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ich konstrukcja może być oparta na linach lub łańcuchach. Z kolei obsługa odbywa się ręcznie albo z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Suwnice to kolejne typ dźwignic, składające się z konstrukcji nośnej, która przemieszcza się po torach i wciągarki lub wciągnika przejeżdżającej po konstrukcji. Stosuje się je do transportu ładunków zarówno w pionie, jak i poziomie o dużej masie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest on ograniczony do rozpiętości mostu, wysokości wciągnika i długości torowiska.

Manipulatory mają udźwig od kilkunastu do nawet kilkuset kilogramów, ponieważ składają się z podnośników, wciągników lub podnośników z systemem równoważenia ładunku. Wykorzystują również żurawie słupowe, tory jezdne, suwnice podwieszane. A pracę wszystkich tych elementów koordynuje wykwalifikowany pracownik. Za ich sprawą można szybko podnieść, przenieść, obrócić i umieścić w danym miejscu wybrany przedmiot. Są więc niezbędne przy pracach montażowych poza punktem podwieszenia czy podparcia ładunku.

manipulator przemysłowy na targach modernlog
Fot.: Grupa MPT - maniupulator przemysłowy na Targach Modernlog. 

Wózki jezdniowe, zwane zwykle wózkami widłowymi to jedne z najpowszechniej stosowanych urządzeń do transportu bliskiego. Ich głównym zadaniem jest przemieszczanie i podnoszenie ładunków, ale do określonej wagi i kształcie. Obsługa takiego wózka nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznych umiejętności (wystarczy szkolenie), dlatego są chętnie stosowane przez pracowników magazynów. 

Obecnie coraz częściej spotkać można się także z wózkami AGV (Automated Guided Vehicle), czyli autonomiczną, samojezdną i inteligentną ich odmianą. Za ich sprawą możliwy jest transport towarów na niewielką odległość bez potrzeby wykorzystania operatora. Wózki AGV uznawane są za przyszłościowe rozwiązanie, bo coraz chętniej stosuje się je w nowoczesnych i zautomatyzowanych zakładach.

Rozwiązania systemowe stosowane w transporcie bliskim

Najpowszechniej stosowane w przedsiębiorstwach są systemy magazynowe, na które składa się szereg rozwiązań ułatwiających i usprawniających składowanie materiałów, a także zarządzanie urządzeniami, instalacjami oraz całym magazynem. Systemy te uważa się za bardzo istotny element intralogistyki. Oprócz przepływu materiałów i informacji do zadań systemów magazynowych należy również zapewnienie odpowiedniej pojemności magazynu.

Obecnie coraz częściej korzysta się z najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych czy logistycznych i do obsługi procesów oraz ich optymalizacji wykorzystuje się automatyczne systemy magazynowe oparte na dopasowanym do potrzeb oprogramowaniu. Dzięki temu wszystkie procesy magazynowe zyskują wsparcie, zwiększona zostaje ich jakość oraz efektywność, a nakład pracy zmniejszony.

Systemy magazynowania składają się z wielu elementów. Najważniejszym z nich są regały magazynowe. Dzięki nim można szybko dostać się i pobrać składowane towary bez względu na ich rozmiar, mieć kontrolę nad ilością materiałów oraz zachować płynność w systemie transportu wewnętrznego. Wśród regałów można wyróżnić wiele ich typów. Przykładowe to gniazdowe - palety umieszczane są w tzw. gniazdach regałowych; grawitacyjne - gdzie paleta przesuwana jest w głąb i na jej miejsce ustawiana jest kolejna; okrężne - ruch może odbywać się pionowo lub poziomo, po torze w kształcie spłaszczonej elipsy z wykorzystaniem wózków szynowych.  


Znajdź firmę oferującą s
ystemy magazynowe na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/systemy-magazynowe


Znajdź firmę oferującą manipulatory przemysłowe na Staleo.pl

-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/manipulatory-przemyslowe


Redaktor: MRR, Staleo.pl

Partnerzy