Szukaj w działach:
Wiedza

Formy wtryskowe - budowa, projektowanie i zastosowanie

 


Do kształtowania tworzyw sztucznych, metalu czy gumy bardzo często wykorzystuje się formy wtryskowe. Narzędzie to musi spełniać liczne wymagania i zadania dotyczące procesu. Formowanie wtryskowe ma wpływ na pracę formy, jej trwałość, wydajność oraz koszt wykonania elementu. Mając wiedzę na temat budowy, podziału form, a także przebiegu projektowania można wybrać firmę, która będzie w stanie właściwie ją zaprojektować i zyska się świadomość tego, na jakie problemy technologiczne natrafi się w czasie realizacji procesu. Dlatego warto wiedzieć na ten temat więcej i przeczytać o tym poniżej.


W artykule oprócz wspomnianych zagadnień nie zabraknie informacji na temat zastosowania form wtryskowych, bo tylko wiedząc na jak szeroką skalę są stosowane, w pełni doceni się ich przydatność.

Z czego zbudowana jest forma wtryskowa i jakie pełni funkcje?

Najczęściej forma wtryskowa składa się z podzespołu ruchomego - przytwierdzonego do ruchomego stołu wtryskarki i podzespołu nieruchomego - mocowanego do tego, który jest nieruchomy. Do układów funkcjonalnych zalicza się między innymi gniazda (lub gniazdo) formujące, układ wlewowy, chłodzenia (lub grzania) formy i wypraski (czyli stopionego materiału wtłoczonego do formy i w niej zastygłej) wypychania wypraski, usuwania wlewka. Forma wtryskowa posiada wiele elementów, dlatego można wykorzystywać ją zarówno do produkcji seryjnej, jak i wielkoseryjnej. Jej kluczową funkcją jest możliwość wypełnienia jej płynnym tworzywem czy innym materiałem i uformowanie docelowego kształtu. Ponadto powinna równomiernie odprowadzać ciepło od płynnego materiału. Dodatkowo umożliwiać usuwanie wyprasek w sposób powtarzalny i sprawny.

Rodzaje form wtryskowych - 2 podziały

  • W zależności od ilości gniazd formujących wyróżnia się jedno- i wielogniazdowe, a także z jedną płaszczyzną podziału i dwoma płaszczyznami podziału. Każda z tych form ma specyficzną konstrukcję i za ich pomocą można tworzyć elementy pojedyncze lub seryjne, o normalnej albo wyższej jakości, o prostej czy złożonej konstrukcji.
  • Istnieje również podział ze względu na zastosowane rozwiązanie układu wlewowego - na zimnokanałowe i gorącokanałowe. Pierwsze są tańsze (mają bowiem mniej części), o większej objętości wtrysku niezbędnej do wypełnienia formy i tworzą odpady w postaci wlewka. Do obsługi formy zimnokanałowej potrzebna jest większa ilość osób (do usuwania wlewków, ich mielenia, dodawania granulatu). Korzystanie z tego typu form generuje również wyższe koszty związane ze zużyciem energii. Formy gorącokanałowe, choć są droższe w efekcie, przyczyniają się do oszczędności materiałów, czasu, pozwalają na szybką i łatwą zmianę koloru w przypadku tworzyw sztucznych i generalnie posiadają więcej zalet niż formy zimnokanałowe. Minusem ich stosowania jest jednak mniejsza wrażliwość na zanieczyszczenie granulatu i regranulatu, dlatego jego poziom trzeba w tym przypadku stale kontrolować.

Na czym polega i jak przebiega proces tworzenia formy wtryskowej?

Formowanie wtryskowe opiera się na wtryskiwaniu ciekłego materiału do gniazda formy, jego zastygnięciu (powstaje tzw. kształtka albo wypraska) i wyjęciu go, a następnie usunięciu zbędnych elementów. Jednak na proces uruchomienia produkcji elementu jest bardziej złożony i składa się z wielu etapów oraz wymaga czasu.

Rozpoczyna go tworzenie koncepcji i projektu wyrobu z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania (zwyczajowo jest to CAD). Na tym etapie najważniejszy jest wybór materiału, formy i konsultacje technologiczne.

Następnie dochodzi do opracowania dokumentacji technicznej i wykonuje się próbną formę, aby móc dopasować parametry i wyeliminować ewentualne wady konstrukcyjne.

Kiedy wstępne próby się zakończą, forma zostanie dopracowana, dochodzi do tworzenia wersji właściwej i prób końcowych, w efekcie na tym etapie dochodzi do dopuszczenia formy do produkcji. W zależności od potrzeb, formy mogą mieć bardziej lub mniej znormalizowane elementy. Proces jej tworzenia wydłuża się w zależności od stopnia skomplikowania projektu.

Gdzie stosuje się formy wtryskowe?

Aby uzyskać wybrany produkt, wystarczy wstrzyknąć do formy wtryskowej odpowiedni surowiec. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim jej doborze lub stworzeniu takiej, która będzie spełniała założenia projektu. Dzięki niej możliwa jest precyzyjna produkcja, niezwykle różnorodnych wyrobów i do tego na dużą skalę. Z tych względów formy wtryskowe są stosowane w wielu przemysłach - maszynowym, motoryzacyjnym, medycznym, budowlanym, elektronicznym. Ponadto do tworzenia elementów sprzętów AGD czy sportowych i wielu innych.

Wszystkie przedmioty powstające z form wtryskowych łączy fakt, że są dobrej jakości, o wyjątkowej estetyce i rozmaitym wyglądzie. Dlatego też formowanie wtryskowe to jedna z częściej stosowanych metod nadawania kształtu produktom.

Znajdź firmę oferującą formy wtryskowe na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/oprzyrzadowanie/formy-wtryskowe

Znajdź firmę oferującą wtryskarki na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wtryskarki


Redaktor: MRR, Staleo.pl

POWIĄZANE
Trendy z zakresu badań nieniszczących Międzynarodowa, VIII edycja konferencji Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicz...
Magazynowanie i przetwarzanie blach z systemem Baumalog Firma Baumalog wdrożyła system automatyzujący przetwarzanie arkuszy blach u czołowego pro...
Targi ITM z nową nazwą Targi ITM chcąc nadążyć za transformacją wynikającą z globalizacji przemysłu i nowych tec...
Warsaw Industry Week pełen innowacji Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo podczas odbywającej się w terminie 6-8 listop...
Transformacja technologiczna w nowej rzeczywistości Przedstawiciele przemysłu sektora MŚP w Polsce są przekonani, że wdrożenie transformacji ...
Kompleksowy moduł VERO-S NSP 140 od SCHUNK Po sukcesie serii bardzo wydajnych systemów do szybkiej wymiany palet VERO-S, firm...
Partnerzy