Formy wtryskowe - budowa, projektowanie i zastosowanie
Do kształtowania tworzyw sztucznych, metalu czy gumy bardzo często wykorzystuje się formy wtryskowe. Narzędzie to musi spełniać liczne wymagania i zadania dotyczące procesu.
Formowanie wtryskowe ma wpływ na pracę formy, jej trwałość, wydajność oraz koszt wykonania elementu. Mając wiedzę na temat budowy, podziału form, a także przebiegu projektowania można wybrać firmę, która będzie w stanie właściwie ją zaprojektować i zyska się świadomość tego, na jakie problemy technologiczne natrafi się w czasie realizacji procesu. Dlatego warto wiedzieć na ten temat więcej i przeczytać o tym poniżej.
W artykule oprócz wspomnianych zagadnień nie zabraknie informacji na temat zastosowania form wtryskowych, bo tylko wiedząc na jak szeroką skalę są stosowane, w pełni doceni się ich przydatność.
Z czego zbudowana jest forma wtryskowa i jakie pełni funkcje?
Najczęściej forma wtryskowa składa się z podzespołu ruchomego - przytwierdzonego do ruchomego stołu wtryskarki i podzespołu nieruchomego - mocowanego do tego, który jest nieruchomy. Do układów funkcjonalnych zalicza się między innymi gniazda (lub gniazdo) formujące, układ wlewowy, chłodzenia (lub grzania) formy i wypraski (czyli stopionego materiału wtłoczonego do formy i w niej zastygłej) wypychania wypraski, usuwania wlewka. Forma wtryskowa posiada wiele elementów, dlatego można wykorzystywać ją zarówno do produkcji seryjnej, jak i wielkoseryjnej. Jej kluczową funkcją jest możliwość wypełnienia jej płynnym tworzywem czy innym materiałem i uformowanie docelowego kształtu. Ponadto powinna równomiernie odprowadzać ciepło od płynnego materiału. Dodatkowo umożliwiać usuwanie wyprasek w sposób powtarzalny i sprawny.
Rodzaje form wtryskowych - 2 podziały
- W zależności od ilości gniazd formujących wyróżnia się jedno- i wielogniazdowe, a także z jedną płaszczyzną podziału i dwoma płaszczyznami podziału. Każda z tych form ma specyficzną konstrukcję i za ich pomocą można tworzyć elementy pojedyncze lub seryjne, o normalnej albo wyższej jakości, o prostej czy złożonej konstrukcji.
- Istnieje również podział ze względu na zastosowane rozwiązanie układu wlewowego - na zimnokanałowe i gorącokanałowe. Pierwsze są tańsze (mają bowiem mniej części), o większej objętości wtrysku niezbędnej do wypełnienia formy i tworzą odpady w postaci wlewka. Do obsługi formy zimnokanałowej potrzebna jest większa ilość osób (do usuwania wlewków, ich mielenia, dodawania granulatu). Korzystanie z tego typu form generuje również wyższe koszty związane ze zużyciem energii. Formy gorącokanałowe, choć są droższe w efekcie, przyczyniają się do oszczędności materiałów, czasu, pozwalają na szybką i łatwą zmianę koloru w przypadku tworzyw sztucznych i generalnie posiadają więcej zalet niż formy zimnokanałowe. Minusem ich stosowania jest jednak mniejsza wrażliwość na zanieczyszczenie granulatu i regranulatu, dlatego jego poziom trzeba w tym przypadku stale kontrolować.
Na czym polega i jak przebiega proces tworzenia formy wtryskowej?
Formowanie wtryskowe opiera się na wtryskiwaniu ciekłego materiału do gniazda formy, jego zastygnięciu (powstaje tzw. kształtka albo wypraska) i wyjęciu go, a następnie usunięciu zbędnych elementów. Jednak na proces uruchomienia produkcji elementu jest bardziej złożony i składa się z wielu etapów oraz wymaga czasu.
Rozpoczyna go tworzenie koncepcji i projektu wyrobu z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania (zwyczajowo jest to CAD). Na tym etapie najważniejszy jest wybór materiału, formy i konsultacje technologiczne.
Następnie dochodzi do opracowania dokumentacji technicznej i wykonuje się próbną formę, aby móc dopasować parametry i wyeliminować ewentualne wady konstrukcyjne.
Kiedy wstępne próby się zakończą, forma zostanie dopracowana, dochodzi do tworzenia wersji właściwej i prób końcowych, w efekcie na tym etapie dochodzi do dopuszczenia formy do produkcji. W zależności od potrzeb, formy mogą mieć bardziej lub mniej znormalizowane elementy. Proces jej tworzenia wydłuża się w zależności od stopnia skomplikowania projektu.
Gdzie stosuje się formy wtryskowe?
Aby uzyskać wybrany produkt, wystarczy wstrzyknąć do formy wtryskowej odpowiedni surowiec. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim jej doborze lub stworzeniu takiej, która będzie spełniała założenia projektu. Dzięki niej możliwa jest precyzyjna produkcja, niezwykle różnorodnych wyrobów i do tego na dużą skalę. Z tych względów formy wtryskowe są stosowane w wielu przemysłach - maszynowym, motoryzacyjnym, medycznym, budowlanym, elektronicznym. Ponadto do tworzenia elementów sprzętów AGD czy sportowych i wielu innych.
Wszystkie przedmioty powstające z form wtryskowych łączy fakt, że są dobrej jakości, o wyjątkowej estetyce i rozmaitym wyglądzie. Dlatego też formowanie wtryskowe to jedna z częściej stosowanych metod nadawania kształtu produktom.
Znajdź firmę oferującą formy wtryskowe na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/oprzyrzadowanie/formy-wtryskowe
Znajdź firmę oferującą wtryskarki na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wtryskarki
Redaktor: MRR, Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Mazak Open House
- Abas zaprasza na Dzień Odlewnika
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku