Utrzymanie ruchu w przedsiębiorstwach - co warto wiedzieć?
Nawet w najmniejszym przedsiębiorstwie produkcyjnym, bardzo ważnym obszarem jest serwisowanie maszyn i likwidacja awarii. Dzięki zorganizowanym działaniom w tym zakresie można utrzymać ruch w zakładach przemysłowych. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i odpowiemy na pytania dotyczące tego, jak i dlaczego utrzymanie go w przedsiębiorstwach jest tak istotne.
Czym jest utrzymanie ruchu?
Zagadnienie utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach (ang. maintenance) należy do dosyć szerokich, ponieważ obejmuje wiele działań i procesów, które są realizowane w ramach produkcji. Ma jednak przede wszystkim za zadanie zapewnić jak największą efektywność, nieprzerwaną dostępność, odpowiednią eksploatację i wykorzystanie maszyn, różnego rodzaju urządzeń oraz instalacji. Najważniejsze cele utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie
Utrzymanie ruchu dotyczy obecnie szerszych aspektów niż tylko usuwanie awarii, konserwacja i przeglądy maszyn oraz urządzeń, czyli zapewnienie dostępności, utrzymanie i zadbanie o gotowość do pracy na wysokim poziomie oraz płynnej realizacji zleceń produkcyjnych. Do zadań osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu należy również stworzenie i realizacja strategii UR. Ponadto szacowanie, rozporządzanie czasem maszyn, poziomem ryzyka produkcji, a także bezpieczeństwem pracowników. Oprócz tego rejestr, zarządzanie częściami i wyposażeniem obecnym w zakładzie. Dbanie o optymalne zużycie mediów i inne działania mające na celu korygowanie czy profilaktykę w celu zapewnienia maksymalnej efektywności i wydajności procesów.
Dlaczego utrzymanie ruchu w zakładzie jest tak ważne?
Z roku na rok coraz bardziej docenia się w przedsiębiorstwach rolę osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Awarie maszyn powodują przestoje i nierzadko powodują konieczność zmodyfikowania procesu produkcyjnego. W efekcie prowadzi to do znacznego zwiększenia kosztów produkcji i obniżenia poziomu bezpieczeństwa w zakładzie. Dlatego coraz większą uwagę przykłada się do zapobiegania im i systemowego podejścia do kwestii utrzymania ruchu. Zaczyna się również dbać o doszkalanie i zwiększanie wiedzy wśród pracowników odpowiedzialnych za obszar utrzymania ruchu.
Podstawowe narzędzia wykorzystywane do utrzymania ruchu
Choć w małych zakładach do organizacji UR wciąż wykorzystywane są zwykle arkusze kalkulacyjne Excel i darmowe programy komputerowe to w większych przedsiębiorstwach stosuje się profesjonalne i dopasowane do potrzeb systemy informatyczne takie jak CMMS (ang. Computerized Maintenance Managment System). Za ich pomocą działy techniczne i pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie ruchu mogą w kompleksowy i sprawny sposób otrzymywać informacje dotyczące aktualnego stanu parku maszynowego, usterkach i planowanych działaniach. Zwykle takie systemy dzieli się na 3 grupy odpowiedzialne za:
- monitoring efektywności maszyn i zarządzanie produkcją,
- wizualizację i monitoring procesów,
- zarządzanie informacją o stanie parku maszynowego.
Odpowiednio wdrożony system przynosi korzyści nie tylko działowi produkcji czy UR, ale całemu przedsiębiorstwu. Daje bowiem kontrolę nad wieloma aspektami i obszarami jego działania od magazynu narzędzi oraz części, po park maszynowy.
Znajdź firmę zajmującą się remontem maszyn na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/uslugi/remonty-maszyn-i-obrabiarek
Znajdź firmę oferującą części zamienne do maszyn na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/czesci-zamienne-do-maszyn
Zdjęcie: https://pixabay.com
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House