Szukaj w działach:

Utrzymanie ruchu w przedsiębiorstwach - co warto wiedzieć?

 

maintenance utrzymanie ruchu


Nawet w najmniejszym przedsiębiorstwie produkcyjnym, bardzo ważnym obszarem jest serwisowanie maszyn i likwidacja awarii. Dzięki zorganizowanym działaniom w tym zakresie można utrzymać ruch w zakładach przemysłowych. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i odpowiemy na pytania dotyczące tego, jak i dlaczego utrzymanie go w przedsiębiorstwach jest tak istotne.

Czym jest utrzymanie ruchu?

Zagadnienie utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach (ang. maintenance) należy do dosyć szerokich, ponieważ obejmuje wiele działań i procesów, które są realizowane w ramach produkcji. Ma jednak przede wszystkim za zadanie zapewnić jak największą efektywność, nieprzerwaną dostępność, odpowiednią eksploatację i wykorzystanie maszyn, różnego rodzaju urządzeń oraz instalacji. Najważniejsze cele utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie

Utrzymanie ruchu dotyczy obecnie szerszych aspektów niż tylko usuwanie awarii, konserwacja i przeglądy maszyn oraz urządzeń, czyli zapewnienie dostępności, utrzymanie i zadbanie o gotowość do pracy na wysokim poziomie oraz płynnej realizacji zleceń produkcyjnych. Do zadań osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu należy również stworzenie i realizacja strategii UR. Ponadto szacowanie, rozporządzanie czasem maszyn, poziomem ryzyka produkcji, a także bezpieczeństwem pracowników. Oprócz tego rejestr, zarządzanie częściami i wyposażeniem obecnym w zakładzie. Dbanie o optymalne zużycie mediów i inne działania mające na celu korygowanie czy profilaktykę w celu zapewnienia maksymalnej efektywności i wydajności procesów. 

Dlaczego utrzymanie ruchu w zakładzie jest tak ważne?

Z roku na rok coraz bardziej docenia się w przedsiębiorstwach rolę osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Awarie maszyn powodują przestoje i nierzadko powodują konieczność zmodyfikowania procesu produkcyjnego. W efekcie prowadzi to do znacznego zwiększenia kosztów produkcji i obniżenia poziomu bezpieczeństwa w zakładzie. Dlatego coraz większą uwagę przykłada się do zapobiegania im i systemowego podejścia do kwestii utrzymania ruchu. Zaczyna się również dbać o doszkalanie i zwiększanie wiedzy wśród pracowników odpowiedzialnych za obszar utrzymania ruchu.

Podstawowe narzędzia wykorzystywane do utrzymania ruchu

Choć w małych zakładach do organizacji UR wciąż wykorzystywane są zwykle arkusze kalkulacyjne Excel i darmowe programy komputerowe to w większych przedsiębiorstwach stosuje się profesjonalne i dopasowane do potrzeb systemy informatyczne takie jak CMMS (ang. Computerized Maintenance Managment System). Za ich pomocą działy techniczne i pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie ruchu mogą w kompleksowy i sprawny sposób otrzymywać informacje dotyczące aktualnego stanu parku maszynowego, usterkach i planowanych działaniach. Zwykle takie systemy dzieli się na 3 grupy odpowiedzialne za:

 • monitoring efektywności maszyn i zarządzanie produkcją,
 • wizualizację i monitoring procesów,
 • zarządzanie informacją o stanie parku maszynowego.

Odpowiednio wdrożony system przynosi korzyści nie tylko działowi produkcji czy UR, ale całemu przedsiębiorstwu. Daje bowiem kontrolę nad wieloma aspektami i obszarami jego działania od magazynu narzędzi oraz części, po park maszynowy.

Znajdź firmę zajmującą się remontem maszyn na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/uslugi/remonty-maszyn-i-obrabiarek

Znajdź firmę oferującą części zamienne do maszyn na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/czesci-zamienne-do-maszyn

Redaktor: MRR, Staleo.pl

Dodano 08.03.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy