Szukaj w działach:

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć na temat spawania laserem

 

urządzenie do spawania laserem


Spawanie laserem to obecnie jedna z nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych technologicznie metod. Z powodzeniem konkurująca ze spawaniem elektronowym, ponieważ podobnie jak ono posiada wiele zalet i można ją stosować w wielu różnych gałęziach przemysłu. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku istotnym zagadnieniom związanym właśnie ze spawaniem laserem. 

Na czym polega proces spawania laserem? 

Proces spawania laserem opiera się na skierowaniu na niewielki punkt bardzo skoncentrowanej (o bardzo dużej gęstości mocy) wiązki światła. Pod wpływem wydzielanego przez nią ciepła miejsce styku łączonych materiałów ulega stapianiu. Technika spawania odbywa się albo poprzez tworzenie jeziorka spawalniczego (podobnie jak w zwykłym spawaniu), albo z pełnym przetopieniem złącza, w jednym przejściu lub wielowarstwowo, bez lub z materiałem dodatkowym. Aby nie dopuścić do zanieczyszczenia spoiny, do spawania stosuje się rozmaite gazy takie jak Ar, N2, CO2 czy He. W przypadku spawania laserem bardzo istotne jest przygotowanie elementów, precyzja i umiejętności spawacza.

Dlaczego warto stosować spawanie laserem?

Spawanie laserem pozwala na połączenie prawie każdych metali (w tym trudnotopliwych, aktywnych chemicznie) i stopów (np. stali węglowych). Metodę tę wykorzystuje się w przypadku kiedy zależy nam na precyzyjnych sprawach o wysokiej jakości, a także, kiedy łączy się niewielkie przedmioty o małej grubości. Pozwala na uzyskanie lekkiej, ale mocnej spoiny. Umożliwia również wykonanie w szybki sposób zarówno małych punktów zgrzewania, jak i dużych oraz głęboko zgrzewanych spoin. Ponadto po spawaniu nie jest konieczne przeprowadzenie obróbki mechanicznej, bo odkształcenia złącza są niewielkie, a spoina jest gładka i estetyczna. Dodatkowo ten proces spawania jest efektywny i nierzadko przyczynia się do podniesienia wydajności procesów.

Gdzie stosuje się spawanie laserem?

Ze względu na to, że laser to uniwersalne narzędzie spawanie za jego pomocą wykorzystuje się w wielu branżach. Spoiny i punkty zgrzewania spotyka się choćby w tulejach poduszek powietrznych, częściach przekładni samochodów - przemysł motoryzacyjny. Oprócz tego w rozrusznikach serca - medyczny. Łączeniach elementów ze stali nierdzewnej - zwykle w przemyśle spożywczym. Nie sposób pominąć takich branż jak lotnicza, kosmiczna, elektrotechniczną czy jubilerską. Spawanie laserem jest więc stosowane wszędzie tam, gdzie ceni się innowacyjność, szybkość i jakość.
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 10.02.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy