Wiertarki do metalu - rodzaje i zastosowanie
Tworzenie różnego rodzaju otworów od zawsze towarzyszyło wykonywaniu prac rzemieślniczych i budowlanych.
Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, dlatego od początku szukano sposobów na usprawnienie tego procesu. Po erze prostych ręcznych wiertarek przyszła kolej na bardziej zaawansowane narzędzia, aż nastał czas różnorodnych i zaawansowanych technologicznie wiertarek do metalu. Warto poznać najpopularniejsze typy i sposoby zastosowania tych urządzeń.
1. Wiertarki ręczne i magnetyczne
Ten typ wiertarek spotykany jest najczęściej i wykorzystuje się je do rozmaitych prac naprawczych lub montażowych. Opcja magnetyczna doskonale radzi sobie z elementami, które wymagają unieruchomienia. Przyciąganie elektro-magnetyczne pozwala na wykonanie pracy z dużą precyzją bez względu na to, w jakim miejscu przyjdzie wykonać pracę. Zarówno ręczna wiertarka z napędem akumulatorowym, jak i magnetyczna są niezwykle praktyczne i mobilne.
2. Wiertarki wielowrzecionowe
Mają zastosowanie przede wszystkim przemysłowe i wykorzystuje się je do produkcji seryjnej. Za pomocą wiertarki wielowrzecionowej można wywiercić wiele otworów w tym samym czasie. Dzięki temu proces jest wydajniejszy i znacznie szybszy.
3. Wiertarki promieniowe
Wiertarki te mają wiele odmian i dzieli się je ze względu na maksymalną średnicę otworów, zakres przesunięcia wzdłuż ramienia wiertarki, moc silnika, maksymalną ilość obrotów, wielkość przedmiotów do obróbki, czy stopień automatyzacji. Promieniowa odmiana przeznaczona jest przede wszystkim do wiercenia w dużych i ciężkich elementach, z którymi nie poradziłyby sobie inne wiertarki. Stosuje się je więc na przykład w przemyśle kolejowym, motoryzacyjnym, lotniczym lub militarnym.
4. Wiertarki rewolwerowe
Nazwana od rewolwerowej głowicy narzędziowej. Wymiana poszczególnych narzędzi odbywa się automatycznie. Wiertarki tego typu sterowane są numerycznie i blisko im do centrów obróbczych oraz automatów wiertarskich.
5. Wiertarki stojakowe i kolumnowe
Stosowane w zakładach rzemieślniczych i przy małych produkcjach wiertarki potrafią różnić się między sobą pod względem maksymalnej głębokości wiercenia i stosowanych wierteł. Wykorzystuje się je również w motoryzacji czy warsztatach naprawczych. Można je z pewnością uznać za uniwersalne, a także funkcjonalne i do tego są dosyć proste w obsłudze.
6. Wiertarki do głębokich otworów
Te precyzyjne i wytrzymałe wiertarki jak sama nazwa wskazuje, służą do wiercenia otworów o głębokości przekraczającej ich przekrój aż dziesięciokrotnie. Dlatego też wyposażone są w rozmaite wiertła między innymi kręte, piórkowe, rurowe itp. Ich konstrukcja i sposób ustawienia mogą być zróżnicowane. Wiertarki do głębokich otworów stosuje się w wielu gałęziach przemysłu jako osobne urządzenia albo element centrum obróbczego CNC.
Znajdź firmę oferującą wiertarki i wiertarko-frezarki na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wiertarki-i-wiertarko-frezarki
Zdjęcie: https://pixabay.com
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING