Szukaj w działach:

Wiertarki do metalu - rodzaje i zastosowanie

 

wiertarki do metalu
 

Tworzenie różnego rodzaju otworów od zawsze towarzyszyło wykonywaniu prac rzemieślniczych i budowlanych.

Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, dlatego od początku szukano sposobów na usprawnienie tego procesu. Po erze prostych ręcznych wiertarek przyszła kolej na bardziej zaawansowane narzędzia, aż nastał czas różnorodnych i zaawansowanych technologicznie wiertarek do metalu. Warto poznać najpopularniejsze typy i sposoby zastosowania tych urządzeń.

1. Wiertarki ręczne i magnetyczne

Ten typ wiertarek spotykany jest najczęściej i wykorzystuje się je do rozmaitych prac naprawczych lub montażowych. Opcja magnetyczna doskonale radzi sobie z elementami, które wymagają unieruchomienia. Przyciąganie elektro-magnetyczne pozwala na wykonanie pracy z dużą precyzją bez względu na to, w jakim miejscu przyjdzie wykonać pracę. Zarówno ręczna wiertarka z napędem akumulatorowym, jak i magnetyczna są niezwykle praktyczne i mobilne.

2. Wiertarki wielowrzecionowe

Mają zastosowanie przede wszystkim przemysłowe i wykorzystuje się je do produkcji seryjnej. Za pomocą wiertarki wielowrzecionowej można wywiercić wiele otworów w tym samym czasie. Dzięki temu proces jest wydajniejszy i znacznie szybszy.

3. Wiertarki promieniowe

Wiertarki te mają wiele odmian i dzieli się je ze względu na maksymalną średnicę otworów, zakres przesunięcia wzdłuż ramienia wiertarki, moc silnika, maksymalną ilość obrotów, wielkość przedmiotów do obróbki, czy stopień automatyzacji. Promieniowa odmiana przeznaczona jest przede wszystkim do wiercenia w dużych i ciężkich elementach, z którymi nie poradziłyby sobie inne wiertarki. Stosuje się je więc na przykład w przemyśle kolejowym, motoryzacyjnym, lotniczym lub militarnym.

4. Wiertarki rewolwerowe

Nazwana od rewolwerowej głowicy narzędziowej. Wymiana poszczególnych narzędzi odbywa się automatycznie. Wiertarki tego typu sterowane są numerycznie i blisko im do centrów obróbczych oraz automatów wiertarskich.

5. Wiertarki stojakowe i kolumnowe

Stosowane w zakładach rzemieślniczych i przy małych produkcjach wiertarki potrafią różnić się między sobą pod względem maksymalnej głębokości wiercenia i stosowanych wierteł. Wykorzystuje się je również w motoryzacji czy warsztatach naprawczych. Można je z pewnością uznać za uniwersalne, a także funkcjonalne i do tego są dosyć proste w obsłudze.

6. Wiertarki do głębokich otworów

Te precyzyjne i wytrzymałe wiertarki jak sama nazwa wskazuje, służą do wiercenia otworów o głębokości przekraczającej ich przekrój aż dziesięciokrotnie. Dlatego też wyposażone są w rozmaite wiertła między innymi kręte, piórkowe, rurowe itp. Ich konstrukcja i sposób ustawienia mogą być zróżnicowane. Wiertarki do głębokich otworów stosuje się w wielu gałęziach przemysłu jako osobne urządzenia albo element centrum obróbczego CNC.

Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 05.06.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy