Szukaj w działach:

Prasy do metalu - popularne rodzaje

 

Prasy do metalu Polsver
 

Aby blacha zachowała swoją grubość oraz wytrzymałość i jednocześnie mogła mieć inny kształt, poddaje się ją obróbce na zimno. Polega ona na zginaniu, ściskaniu blachy przy jednoczesnym jej rozciąganiu. Proces można stosować dla różnych materiałów na przykład aluminium, czy stali. Wykonuje się go za pomocą prasy do metalu. W celu uzyskania odpowiedniego efektu stosuje się rozmaite ich typy. Jakie prasy do metalu stosuje się najczęściej?

Podstawowy podział pras do metalu

W produkcji jednostkowej i seryjnej wykorzystuje się najrozmaitsze modele pras do metalu. Zasadniczo dzieli się je na hydrauliczne i mechaniczne. 

Pierwsze służą do obrabiania odpornych i bardzo grubych materiałów. Mają duży stopień nacisku, choć wolniejszy posuw niż prasy mechaniczne. Do tego łatwo się nimi steruje i są trwałe. Za ich pomocą można na przykład prasować surowce wtórne, fornirować, czy też brykietować. Pras hydraulicznych używa się między innymi w odlewniach, zakładach ślusarskich, budowlanych albo samochodowych.

Z kolei prasy mechaniczne to bardzo uniwersalne maszyny (stosowane prawie w każdym przemyśle), które wykonują posuwisto-zwrotny ruch. Tego typu urządzenia pracują wolniej, ale za to wywierają większy nacisk, najczęściej w końcowej fazie obróbki.

Popularne specjalistyczne prasy do metalu

Pomimo dużej popularności pras hydraulicznych w przemyśle bardzo często stosuje się mechaniczne prasy mimośrodowe. Głównie wykorzystuje się je do obróbki plastycznej. Tego typu prasy charakteryzuje duża wydajność, uniwersalność oraz możliwość regulacji skoku suwaka. Doskonale radzą sobie z tłoczeniem, gięciem, wykrawaniem lub ścinaniem.

Innym popularnym rodzajem maszyn są prasy krawędziowe. Właściwy kąt zgięcia (nawet do 120 stopni), osiąga się dzięki precyzyjnej obróbce krawędzi materiałów, wykonywanej właśnie za pomocą tego urządzenia. Prasy krawędziowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle metalowym.

Trzecim często stosowanym typem prasy są prasy serwoelektryczne. Posiadają napęd elektryczny umożliwiający szybką pracę przez wiele godzin. Tego typu prasy uznawane są za ekologiczne, ponieważ zużywają ok. 50% mniej energii elektrycznej niż prasy hydrauliczne. Energia, jest bowiem pobierana tylko w momencie zejścia suwaka w dół. Poza tym koszty eksploatacji takiej maszyny są niższe, bo nie wymaga kosztownych wymian oleju czy uszczelek.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 17.03.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy