Szukaj w działach:

Centra obróbcze do metalu - niezbędne maszyny na halach produkcyjnych

Centra obróbcze
 

Centra obróbcze znajdzie się zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Dzieje się tak dlatego, że skracają czas potrzebny na wykonanie zepsutych lub brakujących elementów konstrukcyjnych i są wydajne oraz energooszczędne. Jakie są najpopularniejsze rodzaje centrów obróbczych i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Odpowiedź już za chwilę.

Uniwersalne centra obróbcze

Podstawowymi zaletami uniwersalnych centrów obróbczych są szybkość, precyzja i możliwość wykonania za ich pomocą obróbki skomplikowanych elementów metalowych przy użyciu różnorodnych narzędzi. W podstawowym zakresie używa się ich do toczenia, frezowania, gwintowania i wiercenia. Decydując się na zakup uniwersalnego centrum obróbczego, warto sprawdzić takie parametry jak ilość osi wrzeciona, maksymalne rozmiary elementów obrabianych, moc napędu, a także wytrzymałość konstrukcji.

Poziome centra obróbcze

Za pomocą poziomych centrów obróbczych można wykonać obróbkę zgrubną i dokładne prace wykończeniowe. Maszyna pozwala na korzystanie z wielu narzędzi, które są podawane automatycznie w jednym cyklu pracy. Dlatego za ich pomocą wykonuje się wiele zadań w zależności od potrzeb i zamontowanych narzędzi. Przed kupnem poziomego centrum obróbczego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość sterowanych osi, maksymalne wymiary obrabianego elementu i moc napędu, drogi przesuwu, zakres prędkości obrotowych, powierzchnię i liczbę palet. 

Poziome centrum obróbcze
 

Pionowe centra obróbcze

Urządzenia te są uznawane za bardziej wytrzymałe i trwalsze niż ich poziome odpowiedniki. Posiadają bowiem mniej ruchomych elementów. Zarówno poziome, jak i pionowe centra obróbcze są w pełni zautomatyzowane i sterowane przez komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Służą do wytwarzania urządzeń, maszyn i ich elementów.

Obszary stosowania centrów obróbczych do metalu

Centra obróbcze wykorzystuje się w wielu branżach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładna obróbka i produkuje się metalowe części oraz detale do maszyn. Są więc niezbędne w zakładach samochodowych, lotniczych, maszynowych czy kolejowych. 

Wybierając urządzenie obróbcze do zakładu, należy również oprócz sprawdzenia parametrów technicznych, zwrócić uwagę na to, czy dany producent jest uznany i posiada duże doświadczenie w zakresie produkcji takich centrów. Dzięki temu zyska się pewność, że wybrana maszyna spełni wszystkie stawiane jej wymagania.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 20.03.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy