Centra obróbcze do metalu - niezbędne maszyny na halach produkcyjnych
Centra obróbcze znajdzie się zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Dzieje się tak dlatego, że skracają czas potrzebny na wykonanie zepsutych lub brakujących elementów konstrukcyjnych i są wydajne oraz energooszczędne. Jakie są najpopularniejsze rodzaje centrów obróbczych i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Odpowiedź już za chwilę.
Uniwersalne centra obróbcze
Podstawowymi zaletami uniwersalnych centrów obróbczych są szybkość, precyzja i możliwość wykonania za ich pomocą obróbki skomplikowanych elementów metalowych przy użyciu różnorodnych narzędzi. W podstawowym zakresie używa się ich do toczenia, frezowania, gwintowania i wiercenia. Decydując się na zakup uniwersalnego centrum obróbczego, warto sprawdzić takie parametry jak ilość osi wrzeciona, maksymalne rozmiary elementów obrabianych, moc napędu, a także wytrzymałość konstrukcji.
Poziome centra obróbcze
Za pomocą poziomych centrów obróbczych można wykonać obróbkę zgrubną i dokładne prace wykończeniowe. Maszyna pozwala na korzystanie z wielu narzędzi, które są podawane automatycznie w jednym cyklu pracy. Dlatego za ich pomocą wykonuje się wiele zadań w zależności od potrzeb i zamontowanych narzędzi. Przed kupnem poziomego centrum obróbczego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość sterowanych osi, maksymalne wymiary obrabianego elementu i moc napędu, drogi przesuwu, zakres prędkości obrotowych, powierzchnię i liczbę palet.
Pionowe centra obróbcze
Urządzenia te są uznawane za bardziej wytrzymałe i trwalsze niż ich poziome odpowiedniki. Posiadają bowiem mniej ruchomych elementów. Zarówno poziome, jak i pionowe centra obróbcze są w pełni zautomatyzowane i sterowane przez komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Służą do wytwarzania urządzeń, maszyn i ich elementów.
Obszary stosowania centrów obróbczych do metalu
Centra obróbcze wykorzystuje się w wielu branżach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładna obróbka skrawaniem i produkuje się metalowe części oraz detale do maszyn. Są więc niezbędne w zakładach samochodowych, lotniczych, maszynowych czy kolejowych.
Wybierając urządzenie obróbcze do zakładu, należy również oprócz sprawdzenia parametrów technicznych, zwrócić uwagę na to, czy dany producent jest uznany i posiada duże doświadczenie w zakresie produkcji takich centrów. Dzięki temu zyska się pewność, że wybrana maszyna spełni wszystkie stawiane jej wymagania.
Znajdź firmę oferującą centra obróbkowe na Staleo.pl:
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/centra-obrobkowe
Zdjęcia: Fotolia
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING