Szukaj w działach:

Jakie znamy typy frezarek CNC?

Szerokie zastosowanie i różnorodność frezarek CNC nie ułatwia klasyfikacji tych urządzeń. Zwykle kategoryzuje się je uwzględniając surowiec, jaki obrabia, przeznaczenie, pozycję wrzeciona, sposób sterowania, korpus maszyny.

Możemy wymienić m.in. frezarki uniwersalne do których zaliczamy klasyczne frezarki 3 osiowe o konstrukcji pionowej. Idealnie sprawdzają się w krótkich seriach, a po odpowiednim przygotowaniu są w stanie pracować w produkcji seryjnej. 

Bardziej wyspecjalizowaną odmianą są frezarki do obróbki form wtryskowych. Cechują się dużą sztywnością oraz bardzo wydajnym sterowaniem pozwalającym na szybkie przejazdy przy zachowaniu bardzo niskich tolerancji wymiarowych. 

Kolejnym typem są frezarki wysokowydajne. Zaprojektowane do bardzo wydajnego skrawania (wysoki współczynnik usuwania materiału w czasie), zoptymalizowane do automatyzacji. Idealnym przykładem są maszyny poziome, które bardzo łatwo wyposażyć w system paletowy.  Ponadto konstrukcja pozioma ułatwia ewakuowanie dużej ilości wiórów ze strefy obróbczej. Przykładem może być frezarka 2 paletowa, na której mocujemy kolumny (po jednej na paletę). Na kolumnach ustawiamy po kilka-kilkanaście elementów. Dzięki płynnej osi B stołu, mamy możliwość obrobienia detali z każdej strony. Mocowanie przygotówek odbywa się na drugiej palecie, poza strefą obróbczą.

Ostatnim najpopularniejszym typem są frezarki 4 oraz 5 osiowe. To maszyny do obróbki skrawaniem skomplikowanych kształtów, nie możliwych do uzyskania w standardowym 3-wymiarowym układzie współrzędnych. Zaletą frezarek wieloosiowych jest obróbka elementu w jednym (bądź dwóch) zamocowaniach. Dzięki 5 osiom mamy dostęp do detalu z każdej strony w jednym zamocowaniu.

Więcej na temat typów frezarek CNC, w ramach projektu "Porady Maszynowe" odpowiada Artur Rębiś z firmy Abplanalp.

Więcej na stronie "Porady maszynowe"
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
Kontakt Abplanalp
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1328/abplanalp-sp-z-o-o
Katalog firm Frezarki CNC
https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/frezarki-cnc
Frezowanie CNC
https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-skrawaniem/frezowanie-cnc
Kooperator - wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy