Szukaj w działach:

Żłobienie - nieznane zastosowanie przecinarek plazmowych

 


Technologia plazmowa może być wykorzystywana nie tylko do cięcia. Jednym z mniej znanych zastosowań przecinarek plazmowych jest technika żłobienia. Zakres jej użycia w przemyśle jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno precyzyjną obróbkę niewielkich detali, jak i rozbiórkę dużych konstrukcji stalowych. 

Proces żłobienia plazmowego opiera się na tym samym mechanizmie, który wykorzystywany jest podczas cięcia. Między palnikiem i materiałem poddawanym obróbce powstaje łuk plazmowy o wysokiej temperaturze. Doprowadza on do stopienia metalu, który jest następnie usuwany ze żłobionej powierzchni przez strumień gazu wydobywający się z dyszy palnika. Różnica między cięciem i żłobieniem polega na tym, że w przypadku tego ostatniego nie dochodzi do trwałego przerwania ciągłości obrabianego materiału. Ma to duże konsekwencje praktyczne, wpływające na wykorzystanie żłobienia w produkcji.

Zastosowanie żłobienia plazmowego

Technika żłobienia plazmowego może być wykorzystywana do obróbki wielu typów metali, m.in. stali miękkiej i nierdzewnej, aluminium czy miedzi. Pozwala ona na usuwanie spoin, nitów oraz spawów. Metoda żłobienia pozwoli przygotować materiał do spawania i może być pomocna zarówno przy precyzyjnej obróbce niewielkich elementów, jak i rozbiórce największych nawet konstrukcji.

technika żłobienia Stigo

 


„Żłobienie plazmowe najlepiej sprawdza się podczas obróbki stali nierdzewnej oraz aluminium, w przypadku których pozwala tworzyć ubytki wolne od zabrudzeń węglem. Dzięki temu obrabiany materiał nie wymaga oczyszczania i może być szybciej przygotowany do spawania. Krawędzie powstające podczas żłobienia są gładkie i jednorodne, wielką zaletę tego procesu stanowi też to, że jest on stosunkowo cichy i nie wytwarza dużej ilości dymu” - mówi Bartłomiej Wabik, Specjalista Działu Serwisowego w firmie Stigo.


Akcesoria Hypertherm do żłobienia plazmowego

Żłobienie plazmowe umożliwiają przecinarki Hypertherm Powermax. Urządzenia te mogą pracować w trybie ręcznym lub pełnić rolę źródła plazmowego do w pełni zautomatyzowanego żłobienia cnc. Wyposażone zostały również w odrębną, dedykowaną żłobieniu funkcję, której rolą jest kontrola ciśnienia gazu podawanego na palnik.
 

przecinarka plazmowa żłobienie


W ofercie Hypertherm znajdziemy także materiały eksploatacyjne zaprojektowane specjalnie z myślą o żłobieniu plazmą. Ich zadanie polega na tworzeniu szerokiego łuku plazmowego i zdmuchiwaniu tylko części stopionego materiału, dzięki czemu nie dochodzi do całkowitego przebicia obrabianego arkusza. Wśród specjalistycznych części Hypertherm przeznaczonych do żłobienia znajdziemy palniki, a także osłony i dysze umożliwiające precyzyjne usuwanie metalu, tworzenie profili i oczyszczanie materiału.

Żłobienie ułatwiają też akcesoria Hypertherm z rodziny HyAcess. Dzięki wydłużonej konstrukcji z węższą nasadką, pozwalają one docierać do trudno dostępnych miejsc np. wąskich szczelin lub ciasnych narożników. Dzięki materiałom HyAcess, operatorzy przecinarek plazmowych są w stanie realizować nawet najtrudniejsze projekty związane ze żłobieniem.

Źródło: Stigo
Redaktor: MRR

STIGO Sp. z o.o.
Longinusa Podbipięty 29
31- 980 Kraków
BIURO +48 12 346 58 00
POWIĄZANE
Odwiedź Targi MSPO 2020 Oczy branży targowej, ale także rzeszy firm uczestniczących w targach zwrócone są ...
Weź udział w Packaging [R]evolution on-line 9 czerwca Targi Packaging Innovations wraz ze Spółką Aniflex poprowadzą kolejną ed...
Targi TOOLEX napędzają gospodarkę Ostatnio wszyscy musieliśmy stawić czoła wyjątkowej sytuacji i wielu wyzwaniom. Na szczęś...
Automatyzacja obróbki 5-osiowej Obróbka 5-osiowa jest z samej definicji bardziej skomplikowana niż działanie proste...
Targi ExpoBONDING po raz trzeci Po raz trzeci w sosnowieckim Expo Silesia w dniach 20-21 listopada 2019 r. odbędzie się T...
Innowacje w branży automotive Najnowsze trendy oraz wdrożenia w zakładach przemysłowych sektora motoryzacyjnego, ze szc...
Partnerzy