Żłobienie - nieznane zastosowanie przecinarek plazmowych
Technologia plazmowa może być wykorzystywana nie tylko do cięcia. Jednym z mniej znanych zastosowań przecinarek plazmowych jest technika żłobienia. Zakres jej użycia w przemyśle jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno precyzyjną obróbkę niewielkich detali, jak i rozbiórkę dużych konstrukcji stalowych.
Proces żłobienia plazmowego opiera się na tym samym mechanizmie, który wykorzystywany jest podczas cięcia. Między palnikiem i materiałem poddawanym obróbce powstaje łuk plazmowy o wysokiej temperaturze. Doprowadza on do stopienia metalu, który jest następnie usuwany ze żłobionej powierzchni przez strumień gazu wydobywający się z dyszy palnika. Różnica między cięciem i żłobieniem polega na tym, że w przypadku tego ostatniego nie dochodzi do trwałego przerwania ciągłości obrabianego materiału. Ma to duże konsekwencje praktyczne, wpływające na wykorzystanie żłobienia w produkcji.
Zastosowanie żłobienia plazmowego
Technika żłobienia plazmowego może być wykorzystywana do obróbki wielu typów metali, m.in. stali miękkiej i nierdzewnej, aluminium czy miedzi. Pozwala ona na usuwanie spoin, nitów oraz spawów. Metoda żłobienia pozwoli przygotować materiał do spawania i może być pomocna zarówno przy precyzyjnej obróbce niewielkich elementów, jak i rozbiórce największych nawet konstrukcji.
„Żłobienie plazmowe najlepiej sprawdza się podczas obróbki stali nierdzewnej oraz aluminium, w przypadku których pozwala tworzyć ubytki wolne od zabrudzeń węglem. Dzięki temu obrabiany materiał nie wymaga oczyszczania i może być szybciej przygotowany do spawania. Krawędzie powstające podczas żłobienia są gładkie i jednorodne, wielką zaletę tego procesu stanowi też to, że jest on stosunkowo cichy i nie wytwarza dużej ilości dymu” - mówi Bartłomiej Wabik, Specjalista Działu Serwisowego w firmie Stigo. |
Akcesoria Hypertherm do żłobienia plazmowego
Żłobienie plazmowe umożliwiają przecinarki Hypertherm Powermax. Urządzenia te mogą pracować w trybie ręcznym lub pełnić rolę źródła plazmowego do w pełni zautomatyzowanego żłobienia cnc. Wyposażone zostały również w odrębną, dedykowaną żłobieniu funkcję, której rolą jest kontrola ciśnienia gazu podawanego na palnik.
W ofercie Hypertherm znajdziemy także materiały eksploatacyjne zaprojektowane specjalnie z myślą o żłobieniu plazmą. Ich zadanie polega na tworzeniu szerokiego łuku plazmowego i zdmuchiwaniu tylko części stopionego materiału, dzięki czemu nie dochodzi do całkowitego przebicia obrabianego arkusza. Wśród specjalistycznych części Hypertherm przeznaczonych do żłobienia znajdziemy palniki, a także osłony i dysze umożliwiające precyzyjne usuwanie metalu, tworzenie profili i oczyszczanie materiału.
Żłobienie ułatwiają też akcesoria Hypertherm z rodziny HyAcess. Dzięki wydłużonej konstrukcji z węższą nasadką, pozwalają one docierać do trudno dostępnych miejsc np. wąskich szczelin lub ciasnych narożników. Dzięki materiałom HyAcess, operatorzy przecinarek plazmowych są w stanie realizować nawet najtrudniejsze projekty związane ze żłobieniem.
Źródło: Stigo
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok