Szukaj w działach:

Różne wymiary chłodzenia w procesie obróbki


Chłodzenie w procesach obróbki ubytkowej jest bardzo istotnym elementem dla każdego profesjonalisty chcącego osiągnąć pożądany efekt. Proces chłodzenia, zależnie od urządzenia, w którym jest przeprowadzany, realizuje różne cele, jednak nadrzędnym pozostaje utrzymanie odpowiednich warunków termicznych w strefie obróbki. Pozostałymi mogą być oczyszczanie miejsca obróbki lub narzędzia, smarowanie, precyzyjne dawkowanie, czy nawet łamanie wiórów, a patrząc szerzej także chłodzenie samego medium oraz jego filtracja.

Aby zagwarantować realizację zadań procesu chłodzenia, kluczowymi aspektami są dobór odpowiedniego chłodziwa, sposobu jego podania na proces obróbki oraz zastosowanie właściwej pompy lub zewnętrznego układu chłodzenia.

Obchodząca w bieżącym roku swoje 30-sto lecie firma HASAN zajmuje się właśnie tymi zagadnieniami. Od momentu powstania działa w branży maszynowej i optycznej. Przedsiębiorstwo jest generalnym przedstawicielem na rynek polski europejskich producentów wysokiej jakości wyposażenia i akcesoriów do obrabiarek oraz producentem układów chłodzenia narzędzia obrabiającego UCH®. Specjalizuje się w sprzedaży i profesjonalnym doradztwie w zakresie doboru elektropomp oraz zewnętrznych układów chłodzenia.


Elektropompy zanurzeniowe, wysokich ciśnień, transferowe, zębate
Fot.: Elektropompy zanurzeniowe, wysokich ciśnień, transferowe, zębate 


Jedną z firm reprezentowanych w Polsce przez HASAN jest włoski producent elektropomp oraz silników - firma Sacemi-Gamar. Paleta produktów zawiera urządzenia zanurzeniowe, wysokich ciśnień oraz transferowe do aplikacji przemysłowych w systemach chłodzenia, smarowania, mycia, klimatyzacji oraz wszędzie tam gdzie wymagana jest cyrkulacja emulsji. Asortyment elektropomp firmy Sacemi jest stale poszerzany w bliskiej współpracy z Klientami, bazując na zgłaszanych potrzebach oraz wymaganiach nowopowstających urządzeń obróbczych.

Posiadając w ofercie szeroki asortyment elektropomp, firma HASAN może realizować swoją misję którą jest dostarczanie odbiorcom najlepszych rozwiązań wspomagających wydajność urządzeń, gwarantujących stabilność procesów chłodzenia, obniżających koszty produkcji, a w efekcie podnoszących jakość produktów końcowych.

 

Elektropompa wielostopniowa Sacemi typ MI

Fot.: Elektropompa wielostopniowa Sacemi typ MI 


Nowością, opracowaną w odpowiedzi na wymagania rynku, jest wysokociśnieniowa odśrodkowa pompa wielostopniowa o oznaczeniu MI. Znajduje ona zastosowanie w tokarkach, szlifierkach, centrach obróbczych, systemach chłodzenia oraz filtracji gdzie wymagane jest wysokie ciśnienie robocze z zachowaniem wysokiej wydajności. Pompy MI dają możliwość zmiany długości części zanurzeniowej w celu dopasowania do zbiornika chłodziwa, przez dodawanie „pustych” stopni. Ponadto producent oferuje różne warianty wykonania elementów pompy w zależności od potrzeb Klienta, są to żeliwo, stal Aisi 304 lub stal nierdzewna Aisi316.

Parametry elektropomp typu MI:

 • Ciśnienie do 23 bar
 • Różne długości zanurzenia
 • Wydajność aż do 55m3/h
 • Opcje materiałowe – żeliwo, stal 304, 316
 • Silniki w klasie IE3.

Jeżeli posiadane urządzenia obróbcze nie są wyposażone w system chłodzenia, bądź jest on niewystarczający, wówczas istnieje konieczność zastosowania rozwiązania zewnętrznego. Firma HASAN jest producentem chronionych patentami układów chłodzenia UCH®. Są to jednostki o dużej modularności, wysoce elastyczne, znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu - od maszynowego w obrabiarkach czy tokarkach, przez automotive w parkach maszynowych producentów komponentów motoryzacyjnych, na optycznym w precyzyjnych szlifierkach szkieł okularowych kończąc.

Układy chłodzenia firmy HASAN mogą tworzyć systemy chłodzenia i filtracji chłodziwa zintegrowane z pracą obrabiarki lub też pracować jako system niezależny. Poza standardowymi, gotowymi zestawami dostępne są także jednostki spersonalizowane do specyficznych wymagań Klientów. Układy UCH® można wyposażyć np. w elektroniczny system dozowania cieczy, bądź mechaniczną filtrację chłodziwa, czy elektroniczny moduł kontroli zanieczyszczenia chłodziwa.

 

Układy chłodzenia UCH® narzędzia obrabiającego
Fot.: Układy chłodzenia UCH® narzędzia obrabiającego 

Podstawowe parametry układów chłodzenia UCH®:

 • pojemność - zbiorniki PP od 9 do 170 l
 • zbiorniki stalowe - dowolna zgodnie z wymaganiami Klienta
 • wydajność pomp - od 5l/min do >250l/min
 • ciśnienie - do 19 bar
 • możliwość wyposażenia w systemy filtracji oraz precyzyjnego dozowania
 • szeroki wybór akcesoriów dodatkowych.

Niezależnie od potrzeb procesu chłodzenia wybór kompetentnego partnera jako dostawcy rozwiązań jest równie istotny, jak kluczowe aspekty samego procesu. Kierując się mottem „Harmonia we współpracy - rzetelność usług" firma HASAN stawia na zrównoważony rozwój oparty na zasadach fair play oraz budowaniu partnerskich relacji z Klientami. Wieloletnie doświadczenie pozwala dostarczać odbiorcom rozwiązania i urządzenia dopasowane do zgłaszanych potrzeb, umożliwiające intensyfikację oraz podniesienie jakości procesów obróbczych, wydłużenie czasu eksploatacji narzędzi, a także poprawne zarządzanie parametrami termicznymi strefy obróbki.

 
Źródło: HASAN
Redaktor: MRR

Dodano 17.08.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy