Relacja z XIII edycji konferencji Green Industry Summit
22 października 2024 roku, w klimatycznej przestrzeni Starej Zajezdni Kraków odbyła się XIII edycja konferencji „Green Industry Summit”.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać czterech dyskusji panelowych oraz dwóch prezentacji eksperckich. Podczas konferencji poruszone zostały między innymi tematy neutralności klimatycznej przemysłu, wykorzystania zielonej energii, nowych modeli zagospodarowania odpadów, a także przyszłości polskiego sektora przemysłowego. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była wieczorna Gala wręczenia nagród, „Diamentów Zielonego Przemysłu”, w trakcie której uhonorowane zostały spółki i przedsiębiorcy, którzy wyróżniają się na tle branżowej konkurencji, a w swojej strategii uwzględniają realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Zgromadzonych w historycznym gmachu Starej Zajezdni Kraków gości, z niecierpliwością oczekujących na rozpoczęcie konferencji, na wstępie przywitała Pani Beata Radomska, CEO Executive Club oraz Pan Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, reprezentujący Urząd Miasta Krakowa.
Przedstawiciel miasta-gospodarza wydarzenia wyraził zadowolenie, że konferencja o tej tematyce odbywa się właśnie w Krakowie, który w ostatnich latach poczynił ogromny postęp w walce o czystość środowiska.
Następnie goście wysłuchali wystąpienia Pana Bartosza Osiadło, Doradcy Zarządu, Broker Consulting Partners Polska, który wygłosił prezentację „Przestój działalności po szkodzie – jak się zabezpieczyć”.
Prelegent zaznaczył, że ubezpieczenie przestoju działalności, które stało się już standardem w wielu krajach, w Polsce wciąż znajduje się jedynie w co ósmej polisie dla przedsiębiorstw. Nie pomaga nazewnictwo stosowane przez krajowych ubezpieczycieli, którzy oferują ubezpieczenie „od utraty zysku”, co często skutkuje brakiem świadomości możliwości objęcia ubezpieczeniem znacznie szerszego zakresu szkód, w tym właśnie przestoju w działalności. Tymczasem taka klauzula może uchronić firmę przed milionowymi stratami.
Po tej prezentacji przyszedł czas na pierwszy panel dyskusyjny, pod nazwą „Neutralność klimatyczna w produkcji i logistyce”. Moderowania debaty podjął się Pan dr inż. Marcin Chełkowski, Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University, Członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. W panelu udział wzięli: Wojciech Homik, Członek Zarządu, Layher, Tomasz Jeleń, Chief Commercial Officer, Röhlig SUUS Logistics, Łukasz Marcinkiewicz, Country Manager Poland, Hill International, Paweł Nowak, Prezes, Goodvalley, Bogdan Pilch, Dyrektor Generalny, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Marcin Ujejski, Prezes Zarządu, BeLeaf.
Moderator rozpoczął dyskusję od podkreślenia, że uczestnicy, reprezentując różne branże, mają wspólny cel – odejście od gospodarki linearnej na rzecz GOZ. Na wstępie dyskutanci przedstawili, jak cel ten jest realizowany w ich organizacjach. Zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność optymalizacji procesów produkcyjnych – poprzez ograniczenie zużycia zasobów, produkcji odpadów, a także postępującą automatyzację i digitalizację. Dążenie do klimatycznej neutralności rozpoczyna się bowiem już w fazie koncepcyjnej. Filozofia produktu wpływa na wykorzystane technologie i model produkcji. Musimy projektować produkty z myślą o ograniczeniu zużycia zasobów i energii oraz zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w całym cyklu ich życia.
Prelegenci podkreślali, że w każdej branży podstawą działania powinna być maksymalna efektywność wykorzystania energii i zasobów przy obecnie stosowanych technologiach i modelach. Dopiero później możemy myśleć o nowych, bardziej przełomowych rozwiązaniach. Istotna jest także pełna współpraca przy implementowaniu zrównoważonych rozwiązań w całym łańcuchu wartości. Działania odcinkowe nigdy nie będą długookresowo skuteczne.
Dyskutujący eksperci wskazali także kilka wyzwań na drodze do neutralności klimatycznej. Wyrazili niepokój, że publiczni partnerzy rzadko biorą pod uwagę optymalizację projektów czy logistyki. Wskazali także na brak szerszego planu rozwoju OZE czy energetyki jądrowej po stronie administracji.
Po krótkiej przerwie networkingowej swoje wystąpienie zaprezentował Pan Michał Sosiński, Head of Marketing, SmartLunch. Nosiło ono tytuł „Oszczędności i ekologia w fabryce. Efektywność procesu żywienia poprzez wdrożenie naczyń wielokrotnego użytku”.
Prelegent, mówiąc o śladzie węglowym generowanym w działalności gastronomicznej podzielił proces dostarczania żywności na trzy etapy – produkcję żywności i opakowań, dystrybucję posiłków oraz recykling resztek i opakowań. Zwrócił uwagę, że w Polsce jedynie 10% plastiku podlega recyklingowi. Rozwiązaniem może być innowacyjny zamknięty obieg wielorazowych naczyń, wprowadzony przez SmartLunch, gdzie utensylia odbierane są przy dostawie kolejnego posiłku.
Następnie przyszła kolej na panel drugi, zatytułowany „Zielona energia dla przemysłu”. Moderatorem został Pan prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat, Dyrektor Centrum Energetyki Jądrowej, Katedra Elektroenergetyki, Wydział Elektrotechniki i Automatyki, Politechnika Gdańska. Udział w dyskusji wzięli: Tomasz Burzyński, Prezes Zarządu, Ekoenergia, Grzegorz Dabiach, Dyrektor ds. sprzedaży, Apator Rector, Dariusz Jasak, Prezes Zarządu, SEEN Technologie, Michał Orłowski, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju, TAURON Polska Energia, Piotr Ostaszewski, Prezes Zarządu, Ekovoltis, Katarzyna Pluta, Dyrektor ds. Marketingu i PR, Armatura Kraków.
Myślą przewodnią zaprezentowaną przez prelegentów była konieczność przemyślanego inwestowania w zieloną energetykę. Nie powinien być to chaotyczny i nieskoordynowany proces, którego efektem niejednokrotnie jest nieopłacalność produkcji energii z OZE. Zdaniem mówców nie można stronić od profesjonalnego doradztwa, które powinno stanowić podstawę każdej prawidłowej inwestycji w OZE. Dotyczy to zarówno strony technicznej, jak i finansowej.
Niezwykle istotne dla efektywnego wykorzystania OZE jest także odpowiednie monitorowanie i zbieranie danych o tym, gdzie, kiedy i ile energii zużywamy. Prawidłowa optymalizacja procesów powinna opierać się na tych informacjach.
Prelegenci podkreślili także istotność dywersyfikacji źródeł energii oraz ich charakterystyki. Np. niedoceniany często biogaz jest atrakcyjny ze względu na ogromną liczbę potencjalnych wytwórców oraz bezpieczeństwo dostępu do tej energii. Oprócz fotowoltaiki i energii wiatrowej, w tym offshore, warto też pamiętać o potencjale gazu ziemnego, jako paliwa przejściowego, wspomnianego biogazu, biomasy oraz wodoru. Istotnym czynnikiem jest także rozbudowa magazynów energii.
Jako wyzwanie na najbliższe lata dyskutanci wskazali uporządkowanie otoczenia regulacyjnego i zintensyfikowanie działań ustawodawcy nad nowymi zmianami prawnymi.
Po przerwie lunchowej nadszedł czas na panel dyskusyjny wyjątkowo rozpalający emocje wśród firm produkcyjnych – „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta”. Moderatorką dyskusji została Pani Małgorzata Greszta, Partnerka Zarządzająca, CSR Consulting. W debacie wzięli udział: Damian Michalak, Doradca Zarządu, Emka, Michał Mikołajczyk, Prokurent, Dyrektor ds. sprzedaży i relacji zewnętrznych, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Bartosz Osiadło, Doradca Zarządu, Broker Consulting Partners Polska, Łukasz Sadowski, Global Business Development Manager, Greiner Packaging, dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska, Kierownik Zakładu Monitoringu i Prognozowania w Gospodarce Odpadami, IOŚ-PIB.
Rozważając kwestię odpowiedzialności producenta za odpady opakowaniowe, prelegenci zwrócili uwagę, że dobór opakowania nie zawsze jest kwestią wyboru jednego tylko podmiotu z łańcucha wartości. Producent opakowania związany jest koniecznością dopasowania do oczekiwań i specyfiki klienta – może doradzać w kwestii doboru odpowiedniego materiału czy formy, ale ostateczna decyzja nie należy do niego. Z drugiej strony, klient końcowy również ma niewielki wybór. Może wybrać konkurencyjny produkt, ale opakowania zazwyczaj niewiele się różnią. Odpowiedni kształt ROP musi być więc wspólnym wysiłkiem wszystkich uczestników cyklu życia produktu i jasno dzielić ich kompetencje.
Droga do wdrożenia nowego systemu jest jednak, zdaniem części prelegentów reprezentujących prywatne przedsiębiorstwa i organizacje odzysku, jeszcze daleka. Zwracali oni uwagę na brak odpowiedniej legislacji, zakonserwowanie szarej strefy i brak zachęt do innowacyjności ze strony publicznej. Obecne działania ustawodawcy ocenili zaś jako chaotyczne i nieprzemyślane.
Odmienne zdanie prezentowali przedstawiciele instytucji publicznych. Nie kwestionowali potrzeby szybkiego stworzenia odpowiednich ram legislacyjnych oraz współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów, jednak podkreślali konieczność aktywniejszej postawy ze strony producentów już teraz.
Na koniec konferencji zaplanowany został Okrągły Stół Polskiego Przemysłu – Debata Liderów Branży. Moderowania dyskusji podjął się Pan Michał Brzozowski, CEO, Metroplan Polska. W debacie udział wzięli: Ireneusz Borowski, Country Manager Poland, Dassault Systèmes, Krzysztof Busz, Pełnomocnik Zarządu ds. ESG, Dyrektor ESG i Compliance, Grupa IMPEL, Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu, FAKRO, Monika Krupa-Leończyk, Zastępca Dyrektora, Departament Analiz Gospodarczych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Piotr Maciak, Prezes Zarządu, Nordkalk, Członek Zarządu Grupy Nordkalk odpowiedzialny za Region Centralnej Europy.
Wśród prelegentów oceniających stan transformacji polskiego przemysłu panował konsensus co do tego, że choć firmy wciąż są niechętne wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych i cyfrowych, to drzemie w nich ogromny, niewykorzystany jeszcze potencjał innowacyjności. Konieczna jest stopniowa budowa dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw, która zwiększy ich konkurencyjność na globalnym rynku oraz możliwości i szybkość reakcji na ewentualne kryzysy.
Dyskutanci zwrócili również uwagę na konieczność odejścia od strategii dostosowywania się i reagowania na pojawiające się regulacje na rzecz kreowania i innowacji w obszarze zrównoważonego działania. Dziś gwałtownie tracimy dawne przewagi konkurencyjne, takie jak tania energia, surowce czy siła robocza, i musimy zastąpić je innowacyjnością, digitalizacją i neutralnością klimatyczną.
Mówcy przestrzegali jednak, że w tym celu ponadnarodowe regulacje środowiskowe powinny być fair. Tymczasem UE nakłada klimatyczne ograniczenia na własnych producentów, niwelując ich konkurencyjność wobec zdecydowanie mniej zrównoważonych konkurentów np. z Białorusi czy Chin.
Kulminacyjnym momentem konferencji „Green Industry Summit” była wieczorna ceremonia wręczenia nagród – „Diamentów Zielonego Przemysłu”. Zgromadzonych gości uroczyście powitali: Beata Radomska – CEO Executive Club oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata – Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz członek Kapituły Konkursu „Diamentów Zielonego Przemysłu”.
Nominowane zostały podmioty, które prowadząc prace badawczo-rozwojowe, wprowadzając innowacyjne produkty i rozwiązania, a także realizując inwestycje mają na uwadze najwyższe standardy środowiskowe. Kapituła Konkursu, dokonała wyboru w dziewięciu kategoriach konkursowych, przyznając ostatecznie 9 nagród oraz 4 wyróżnienia, jak również jedną nagrodę specjalną.
Galę „Diamenty Zielonego Przemysłu” można obejrzeć pod tym linkiem
Ceremonię zakończyła kolacja połączona z wieczorem networkingowym. Atmosferę wydarzenia dodatkowo wzbogaciły występy saksofonisty i DJ-a, tworząc niezapomnianą oprawę muzyczną.
Źródło: Executive Club
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING