Szukaj w działach:

Laser Genius+ - nowa era wycinarek laserowych do blachy

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Do oferty wycinarek laserowych 2D włoskiego producenta Prima Power dołączył nowy produkt - maszyna Laser Genius+, która została zaprojektowana z myślą o aktualnych potrzebach obecnych i przeszłych Klientów, prężnie działających firm produkcyjnych na rynku obróbki blachy i nie tylko.

Nowy Laser Genius+ to maszyna w całości zaprojektowana i wyprodukowana we Włoszech, bazująca na ponad 40-letnim doświadczeniu firmy w zakresie urządzeń do laserowej obróbki blach. Cztery dekady na rynku to łącznie kilkanaście różnych modeli maszyn. Prima Power, a dokładnie jej kilkunastu osobowy zespół złożony z inżynierów R&D i serwisu przeanalizował historię powstania i codziennej eksploatacji tych urządzeń, wyciągając z każdego projektu to, co najlepsze. Z połączenia najbardziej sprawdzonych rozwiązań oraz nowoczesnej elektroniki zaprojektowanej przez Prima Electro powstał projekt Laser Genius+, dostępny w rozmiarach 1530, 2040, a także 2060.

Nowa maszyna odznacza się szybkimi ruchami głowicy sięgającymi 180m/min, przyspieszeniem 2,8g oraz szeroką gamą rezonatorów wiązki laserowej o mocy od 2 do 15 kW. Maszyna oferuje największe w swojej klasie rozmiarowej pole robocze wynoszące dokładnie 3150 x 1600 mm przy najmniejszej okupowanej powierzchni na hali. Jej layout jest symetryczny, co oznacza, że maszyna z wielkim prawdopodobieństwem dopasuje się do każdego ustawienia na hali produkcyjnej, pomiędzy innymi urządzeniami lub ścianami budynku. Jej design przewiduje skupienie wszystkich urządzeń peryferyjnych w dedykowanym module serwisowym, a więc instalacja LG+ pozbawiona jest rozsianych wokół maszyny urządzeń typu rezonator czy chłodziarka, a także duktów kablowych i rur przesyłających niezbędne media. Zainstalowana maszyna w docelowym miejscu zawsze prezentuje się schludnie i kompaktowo. 

Skupienie wszystkich urządzeń dodatkowych w modułach to również czynnik, dzięki któremu montaż maszyny odbywa się w ekspresowym tempie 48 godzin. Urządzenie dociera do Klienta skalibrowane jeszcze w fabryce, a na miejscu jedynymi czynnościami do wykonania jest usadowienie dwóch modułów na miejscu docelowym (moduł serwisowy + moduł podstawowy) oraz ich fizyczne, a także elektryczne połączenie. Nie są wymagane także żadne specjalne fundamenty czy posadowienia do instalacji wycinarki Laser Genius+.



Poruszanie się w układzie kartezjańskim maszyny jest realizowane za pomocą listew zębatych (XY) oraz śruby kulowej (Z). Klasyczne rozwiązania znane od dekad, gwarantujące wysoką precyzję i dynamikę przy zrównoważonej cenie i wysokiej trwałości. Serwomotory o wysokiej rozdzielczości wprawiają w ruch strukturę bramową maszyny (gantry), która cechuje się niską wagą oraz dużą sztywnością i tłumieniem drgań. Autorska, od wielu lat produkowana elektronika do urządzeń w przypadku Laser Genius+ pozwoliła na inteligentne sterowanie ruchami głowicy, co skraca czas cyklu cięcia.

Głowica tnąca to obecna w sprzedaży już od kilku lat, czwarta generacja głowicy zaprojektowanej przez inżynierów Prima Power. Hermetycznie zamknięta oraz szczelna głowica to brak możliwości przedostania się zanieczyszczeń, co w połączeniu z czujnikami kontrolującymi proces cięcia w czasie rzeczywistym czyni tę część maszyny w pewnym stopniu bezobsługową. Funkcja Adaptive Cut w czasie rzeczywistym kontroluje odległość ogniskową oraz średnicę plamki. Inna funkcja odpowiada za wykrywanie ewentualnie pojawiającego się łuku plazmowego, natychmiastowe przerwanie cięcia i automatyczny restart. Już te dwie funkcje dają możliwość pozostawienia maszyny samej „w akcji” na długi czas. Tak jak poprzednie generacje głowic, tak i ta jest wyposażona w autorski system SIPS od Prima Power zapobiegający wszelkim mechanicznym uszkodzeniom głowicy podczas ewentualnej kolizji z materiałem. Opcjonalnie urządzenie może być wyposażone w 20-pozycyjną zmieniarkę dysz, co jest szczególnie przydatne przy bezobsługowej, automatycznej produkcji z magazynem blach lub w środku linii produkcyjnej. Generowana i dostarczana do głowicy laserowej wiązka laserowa powstaje w rezonatorze serii CF firmy Convergent należącej do grupy Prima Industrie SpA. Dostępny jest szeroki wachlarz mocy aż do 15 kW. 

W projekcie maszyny zwrócono również uwagę na aspekt utrzymania jej w czystości, co w przełożeniu na wiele lat użytkowania zdecydowanie podnosi ogólną bezawaryjność. System odpylania i pochłaniania dymów został zaprojektowany w sposób gwarantujący najwyższą sprawność i efektywność działania na rynku. Do bieżącej konserwacji urządzenia wygodne są również szerokie drzwi dostępowe do wyboru z lewej, prawej lub po obu stronach maszyny. Generowane przy cięciu odpady w standardowej wersji trafiają do dedykowanych szuflad wsuwanych pod maszynę, z wygodnym dostępem. Opcjonalnie odpady mogą być przenoszone transporterem. 

Główne różnice w funkcjonalności i ogólnej atrakcyjności współczesnych wycinarek laserowych do blachy zależą przede wszystkim od zastosowanej elektroniki sterującej, części softwareowej zarządzającej kontrolą numeryczną CNC oraz od oprogramowania CAM do przygotowywania programów cięcia. Prima Power od lat rozwija samodzielnie własne rozwiązania software, oprogramowanie CAM/CAD o nazwie NC Express, a także produkuje moduły elektroniczne sterujące maszyną. Te trzy czynniki sprawiają, że kultura pracy wycinarek Prima Power może wznieść się na zdecydowanie wyższy poziom względem innych firm konkurujących na rynku maszyn do cięcia 2D zbudowanych w oparciu o komponenty od trzecich firm, rzadko mając wpływ na ich jakość i funkcjonalność. 

laser fibra Prima Power Laser Genius Plus


Wygoda w codziennej pracy z wycinarką laserową to także dobry program CAM. Przy pomocy aplikacji NC Express użytkownik w kilku kliknięciach przygotuje jeden lub wiele programów cięcia w oparciu o pliki z geometrią CAD, albowiem oprogramowanie tworzy trajektorie cięcia w sposób automatyczny, rozpoznając i kategoryzując poszczególne geometrie na rysunku, więc istnieje możliwość stworzenia w sposób automatyczny paczki programów na bazie paczki (folderu) plików. Po wpisaniu pewnych stałych wartości do programu jak np. nasze koszty materiału, gazów, energii elektrycznej, pozostałych kosztów i amortyzacji urządzenia NC Express każdorazowo wygeneruje nam kompletny raport z podaniem nie tylko czasów, lecz również kosztów cięcia. Funkcjonalność niezwykle cenna dla firm, które zajmują się usługowym cięciem. Oprogramowanie CAM oraz to zainstalowane na kontrolerze numerycznym zadba również o to, by każdy powstający przy cięciu odpad został skatalogowany i mógł być wykorzystany w późniejszych zleceniach.

Laser Genius+ to maszyna stworzona do pracy 24/7, jako urządzenie wolnostojące, a także jako element automatycznego gniazda produkcyjnego w przypadku integracji wycinarki z wieżą magazynującą lub zaawansowaną, bezobsługową linią produkcyjną z modułami sortującymi i buforującymi, w których to produkcji Prima Power posiada 30 lat doświadczenia oraz setki referencji na świecie, w tym wiele na terenie Polski i centralnej Europy. 


Źródło: Prima Power 
Redaktor: MRR

PRIMA POWER CENTRAL EUROPE SP. Z O.O.
Holenderska 6
05-152 Czosnów
+48 22 201 13 46
POWIĄZANE
Wtryskarki - zastosowanie i popularne rodzaje Wtryskarka to maszyna umożliwiająca powstawanie wielu produktów i półproduk...
Eckert zaprasza na Open Tech Odkryj rozwiązania, które przedefiniują procesy cięcia na Eckert Open Tech 2024. F...
Kompleksowo dla obróbki metali na TOOLEX 2019 Międzynarodowe targi TOOLEX to jedno z wiodących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Z...
25. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm Kluczem do innowacyjnych rozwiązań jest otwartości na współpracę oraz wzajemna wym...
Szybka randka z Przemysłem 4.0 na IOT 2021 W październiku odbyło się wydarzenie „IOT 2021 - Automatyzacja produkcji - Szybka r...
Start-upy na rynku motoryzacyjnym Czy start-upy mają szansę wyróżnić się na rynku motoryzacyjnym? Jak zmienia się br...
Partnerzy