Maksymalna elastyczność na frezarko-tokarkach
Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku, firma SCHUNK opracowała niewymagający konserwacji ręczny 2+2 szczękowy uchwyt tokarski ROTA-M flex 2+2 o szczególnie dużym skoku kompensacyjnym.
Dzięki specjalnemu mechanizmowi (zgłoszony do opatentowania), w zależności od rozmiaru, skok wynosi od 5,1 mm do 10 mm na szczękę - więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego 4-szczękowego uchwytu na rynku. Centralnie kompensowane 4-szczękowe uchwyty służą do precyzyjnego i wydajnego mocowania szerokiej gamy geometrii detali w osiach frezarko-tokarskich: okrągłych i kwadratowych, prostokątnych lub niekształtowanych geometrycznie. Zwiększa to elastyczność użytkowników w zakresie geometrii mocowanych przedmiotów oraz różnorodności możliwych zastosowań. Jeden uchwyt ROTA-M flex 2+2 wystarczy w przyszłości do elastycznego pokrycia szerokiego zakresu geometrii detali.
ROTA-M flex 2+2 imponuje wysokim stopniem elastyczności. W przypadku tego centrycznie kompensowanego ręcznego uchwytu tokarskiego, praktycznie nie ma przedmiotu, którego nie można w nim zamocować. |
Uszczelnione prowadnice
Specjalne uszczelnienia na prowadnicy zapobiegają wypłukaniu smaru oraz wynikającego z tego stopniowego obniżenia siły mocowania. W ten sposób zapewnione zostaje precyzyjne działanie uchwytu, nawet przy niskich siłach mocowania. Jednocześnie uszczelki chronią korpus uchwytu przed wiórami i brudem, zwiększając w ten sposób niezawodność procesu i wydłużając okresy międzyobsługowe. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, SCHUNK ROTA-M flex 2+2 jest uchwytem samoblokującym, a stan mocowania jest wskazywany za pomocą kołków wskaźnika bezpieczeństwa. W standardowych rozmiarach od 260 do 1200, uchwyt osiąga wysokie siły mocowania od 100 kN do 180 kN przy skoku szczęk od 9,5 mm do 17,8 mm.
Od rozmiaru 800 użytkownicy zyskują również na konstrukcji o zmniejszonej masie, dzięki powierzchni czołowej uchwytu wyposażonej w rowki.
Stałe ograniczniki detalu umożliwiają użycie uchwytu także jako imadła. ROTA-M flex 2+2 można przekształcić w uchwyt 2 szczękowy za pomocą prostej wymiany centralnego zamka.
Duże rozmiary są również przystosowane do użytkowania w tokarkach pionowych.
Korzyści dla użytkownika
- Uszczelniony ręczny uchwyt tokarski - znacznie dłuższe okresy między czynnościami konserwacyjnymi.
- Koncepcja napędu zgłoszona do opatentowania - niezależny montaż par szczęk z późniejszym centrycznie wyrównanym mocowaniem przedmiotu obrabianego.
- Elastyczny system mocujący - do mocowania przedmiotów okrągłych, sześciennych i o nietypowej geometrii.
- Mechanizm kompensacyjny - umożliwia mocowanie cienkościennych detali narażonych na odkształcenia.
- Wysoki stopień wydajności systemu uzębionej listwy klinowej - niezawodny proces mocowania dzięki dużym siłom zaciskowym.
- Układ smarowania z cyrkulacją smaru - zapewnia ciągłe dostarczanie smaru przy stałych siłach mocowania.
- Wizualne zwolnienie zacisku - jako wskaźnik zakresu, w którym można zapewnić bezpieczne mocowanie.
- Dużo lżejsza konstrukcja od rozmiaru Ø 800 mm - dla maksymalnego dodatkowego obciążenia ciężarem detalu.
- Wszystkie elementy funkcjonalne szlifowane i hartowane - długi okres trwałości użytkowej.
|
Niezwykle elastyczny 4-szczękowy ręczny uchwyt tokarski
Z nowym ręcznym uchwytem tokarskim 4-szczękowym ROTA-M flex 2+2 firma SCHUNK łączy zalety i funkcje uchwytów 2-, 3- i 4-szczękowych na tokarkach i imadłach na frezarko-tokarkach. Pary sprzęgniętych szczęk, które są częścią zgłoszonej do opatentowania koncepcji napędu, zapewniają centralne mocowanie obrabianych przedmiotów, co pozwala uniknąć nadmiernej dokładności. Elastyczny ROTA-M flex 2+2 umożliwia mocowanie przedmiotów okrągłych, sześciennych i o nietypowej geometrii. Dzięki ząbkowaniu (1,5 mm x 60° lub 1/16“x 90°) użytkownik może w pełni wykorzystać zalety różnorodności największej na świecie gamy standardowych szczęk tokarskich firmy SCHUNK.
Źródło: SCHUNK
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok