Szukaj w działach:

GAdjustment – Innowacyjne rozwiązanie systemowe

GAdjustment – Innowacyjne rozwiązanie systemowe

GAdjustment to przekładnia planetarna ze zintegrowanym kołnierzem wyjściowym firmy Güdel, która umożliwia precyzyjne ustawienie luzu napędów zębatych.

Jakość pracy napędu zębatego zależy w dużej mierze od stopnia dokładności ustawienia luzu pomiędzy listwą i kołem zębatym oraz od jakości wykonania poszczególnych komponentów. Z reguły ustawienie luzu opiera się na radialnym ustawieniu koła względem listwy. Sprzężenie koła z listwą poprzez liniowy ruch przekładni pozwala zredukować luz roboczy. Pozornie prosta operacja w praktyce okazuje się dość skomplikowana. Jej prawidłowe wykonanie wymaga sporego wysiłku, doświadczonego personelu i odpowiednich narzędzi pomiarowych. Co więcej, może się ona wiązać z koniecznością dokonywania kosztownych wielokrotnych pomiarów, a nawet wymagać zamontowania na maszynie specjalnego oprzyrządowania. Firma Güdel opracowała innowacyjny system, który pozwala ustawić luz pomiędzy kołem i listwą zębatą w bardzo prosty sposób. Rozwiązanie Güdel wyznacza nowe standardy w zakresie precyzji, efektywności, oszczędności i łatwości serwisowania.

Centralnym elementem układu GAdjustment jest przekładnia planetarna o zredukowanym luzie ze zintegrowanym kołnierzem wyjściowym, która obraca się wokół zębnika. Po zamocowaniu kołnierza przekładni do struktury maszyny, wystarczy obracać obudową przekładni, by sprzęgnąć zębnik z listwą zębatą. Solidne wsparcie powierzchni montażu kołnierza wyjściowego zapewnia maksymalną sztywność i w konsekwencji, dłuższą żywotność łożysk przekładni. Zaletą tej metody regulacji jest fakt, że przełożenie pomiędzy obrotem przekładni i liniowym ruchem zębnika umożliwia zwiększanie dokładności ustawienia. W efekcie można z dużą dokładnością ustawić luz pomiędzy kołem i listwą zębatą. Gdy przekładnia jest obracana o 180 stopni w celu osiągnięcia pozycji montażowej, ruch mimośrodowy pozwala na całkowite rozłączenie zębnika i zębatki. Możliwość szybkiego odłączenia układu napędu ma istotne znaczenie dla prac serwisowych, gdzie wymagana jest ręczna regulacja podzespołów maszyny.

Kluczowe cechy systemu:

 • Maksymalna sztywność dzięki solidnemu wsparciu łożyska wyjściowego i rozwiązania CP (kompaktowy zębnik)*
 • Kompaktowa funkcjonalna jednostka ze zintegrowanym systemem montażu i pozycjonowania 
 • Instrukcja ustawiania luzu dostępna w intuicyjnej aplikacji GAdjuster 
 • Szybkie rozłączenie zębnika i zębatki usprawniające prowadzenie prac serwisowych 
 • Precyzyjny i powtarzalny proces ustawienia zazębienia w układzie napędu 
 • Montaż i demontaż za pomocą standardowych narzędzi 
 • Prosty i opłacalny interfejs dla maszyny klienta 
 • Optymalne przeniesienie siły mechanizmu zębatego w strukturę maszyny

Przekładnia planetarna NGHP - perspektywiczna technologia dla ruchu


Kompaktowy pakiet o wysokiej sztywności

Przekładnia planetarna NGHP bazuje na sprawdzonej technologii zastosowanej w serii przekładni planetarnych NRHP Güdel. Wprowadzenie unikatowej metodologii montażu za pomocą kołnierza nastawnego zapewnia zarówno łatwość regulacji, jak i ponadprzeciętną sztywność skrętną


Odnowiony interfejs

Nowa koncepcja interfejsu przekładni NGHP z ekscentrycznym kołnierzem wyjściowym w formie wspornika zapewnia optymalne wprowadzenie siły do układu napędowego. Dodatkowo, interfejs pozwala na uproszczenie konstrukcji maszyny i tym sposobem umożliwia obniżenie kosztów


* Zintegrowany zębnik wyjściowy CP

Zintegrowany zębnik wyjściowy CP (kompaktowy zębnik) jest unikalnym rozwiązaniem oferującym zoptymalizowane właściwości montażowe. Pakiet funkcyjny, obejmujący listwę zębatą, koło zębate i przekładnię, to układ napędu najwyższej klasy

GAdjustment – Innowacyjne rozwiązanie systemowe - aplikacja


GAdjuster

Aplikacja GAdjuster prowadzi użytkownika przez proces regulacji luzu pomiędzy listwą i kołem zębatym. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w zakresie technologii układów napędu możemy bez trudu dobrać zalecenia odnośnie regulacji do konfiguracji klienta. Wystarczy zeskanować kod QR na przekładni, by przy użyciu intuicyjnej aplikacji ustawić zalecany luz liniowy. 
 • Ukierunkowany proces regulacji 
 • Rekomendacje odnośnie luzu liniowego oparte na 20-letniej tradycji w zakresie technologii układów napędu 
 • Rozpoznanie konfiguracji przekładni 
 • Rozwiązanie niezależne od platformy 
 • Szybki link do zasady działania 
 • Odnośne linki do instrukcji obsługi i katalogu
Prosta zasada regulacji zapewnia łatwe, bezbłędne i powtarzalne ustawienie luzu liniowego pomiędzy kołem i listwą zębatą. Aplikacja Gadjuster podpowiada użytkownikowi właściwą wartość w zależności od konfiguracji przekładni. 

1. Określ najwyższy punkt listwy zębatej 
2. Ustaw przekładnię w pozycji montażowej 0° (rys. 1) 
3. Obróć przekładnię w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara do pozycji wstępnej 30° (rys. 2) 
4. Zmierz luz za pomocą odpowiedniego narzędzia pomiarowego 
5. Określ pozycję końcową używając GAdjuster 
6. Ponownie dokonaj pomiaru luzu i porównaj wynik z wartością docelową 
7. Jeśli to konieczne, skoryguj ustawienie w oparciu o wartość korekcyjną 
8. Luz liniowy został ustawiony (rys. 3)


 Wielkości  080, 100, 140 
 Nominalny moment obrotowy na wyjściu S5 T2N [Nm]   Do 500
 Moment przyspieszający S5 T2N [Nm]   Do 650 
 Przełożenia i    Od 3 do 100 
 Luz J t [arcmin]   1 ; 3 ; 5 
 Sztywność   ...
 Prędkość wejściowa   ...
 Montaż   ...
 Hałas   ...
 Cykl pracy S1 / S5   vGAdjustment-suwmiarka

Branże

GAdjustment jest zoptymalizowanym, innowacyjnym układem napędu, przeznaczonym do liniowych układów napędu o najwyższych wymaganiach. Poza sprawdzoną efektywnością, GAdjustment pozwala na uproszczenie procedury regulacji, montażu i serwisowania oraz na redukcję liczby błędów i kosztów. To idealne rozwiązanie dla nowoczesnych obrabiarek wszelkiego typu, wykonujących dynamiczne ruchy przy obróbce różnych materiałów. 

Grupa Güdel jest producentem wysoko precyzyjnych elementów maszyn i dostawcą wysokiej klasy rozwiązań w dziedzinie automatyzacji.

Polecamy: Profil firmy Güdel na portalu Staleo.pl 


Źródło: Güdel

Dodano 25.07.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy