Dokładność i precyzja szlifowania
Fot.: NSK Nakanishi |
Wysokoobrotowa szlifierka ESPERT 500 to „okręt flagowy” wśród wielu szlifierek ręcznych japońskiej firmy NSK Nakanishi.
Jest to zaawansowane technicznie urządzenie wykorzystywane dla przyspieszenia wykańczania powierzchni form i podniesienia jakości ich wykonania. Model ESPERT 500 jako jeden z niewielu oparł się próbom modyfikacji i ulepszania przez inżynierów NAKANISHI INC., jego nowoczesny wygląd pozostaje niezmienny od kilunastu lat. Spostrzegawczy użytkownicy zauważą jedną drobną zmianę kiedy o NAKANISHI w 2007 roku postanowiło odróżnić produkty dedykowane dla przemysłu nadając im markę , do tej pory było to trzyliterowe NSK.
Nazwa szlifierki ESPERT 500 została nadana celowo i potwierdza wyjątkowe cechy jakimi wyróżnia się urządzenie, jest to ekspert do zadań specjalnych. Jednocześnie nie trzeba być ekspertem żeby posługiwać się szlifierką, obsługa jest bardzo prosta wręcz intuicyjna, a komunikaty czytelne. Szybkość, precyzja, moc i wszechstronność zastosowań tego urządzenia w pełni spełniają wymagania klientów produkujących formy.
Zestaw składa się z jednostki sterującej, silnika i końcówki roboczej. W zależności od zastosowanej końcówki ( do wyboru jest 9 końcówek) można pracować z ruchem obrotowym i posuwisto-zwrotnym narzędzia. Pomiędzy silnikiem, a końcówką można dokręcić przedłużkę ub reduktor obrotów. Sterownik model NE96 służy do obsługi pracy szlifierki. Posiada funkcje regulacji obrotów w zakresie od 1 000 do 50 000 o/min za pomocą wygodnego w użyciu pokrętła, (obroty są pokazywane na wyświetlaczu cyfrowym), informuje o wykrytych błędach, przeciążeniu urządzenia. Istnieje możliwość podłączenia pedału nożnego i sterowanie szlifierką za jego pomocą. Do sterownika można podłączyć dwa silniki z różnymi końcówkami i za pomocą przycisku na sterowniku uruchamiać silnik A lub B (praca naprzemienna). Zwarta, niewielka budowa i uchwyt umożliwia wygodne przenoszenie zestawu w warsztacie pracy. Sercem każdego systemu napędzającego jest silnik bezszczotkowy, zbudowany z wykorzystaniem pierwiastków ziem rzadkich (samar, kobalt), odporność na wysokie temperatury gwarantuje długotrwałą, bezusterkową pracę. Zadane obroty nie zmieniają się nawet pod dużym obciążeniem co pozwala na stabilną obróbkę szlifowania czy cięcia precyzyjnego.
Producent proponuje 2 typy silników elektrycznych:
Typ kompaktowy, model ENK-500C obroty 1000-50 000o/min, moment obrotowy 6,0 cN-m, moc 140 W, waga bez przewodu 115 g, długość przewodu 1,5 m. O typie silnika informuje kolor włącznika na rękojeści: niebieski
Typ Momentowy, model ENK-500T obroty 1000-50 000o/min, moment obrotowy 8,7 cNm, moc 200 W, waga bez przewodu 160 g, długość przewodu 1,5 m. Kolor włącznika: szary
Poniżej 8 końcówek spośród 9 dostępnych, z przykładowymi sposobami ruchu. Oprócz końcówek obrotowych z możliwością mocowania narzędzi na trzpieniach o średnicy max Ø 6,00 mm można wykorzystywać końcówki z ruchem posuwisto-zwrotnym
1. EHR-500, końcówka obrotowa, pierścieniowa. Obrót pierścienia o 90 stopni powoduje otwarcie tulejki zaciskowej i uwolnienie narzędzia; takie rozwiązanie umożliwia błyskawiczną wymianę narzędzia.
2. EHL-401, końcówka obrotowa, z dźwignią. Obrót dźwigni o 90 stopni powoduje otwarcie tulejki zaciskowej i uwolnienie narzędzia; takie rozwiązanie umożliwia błyskawiczną wymianę narzędzia.
3. EHG-400, końcówka obrotowa, z dużą średnicą mocowania narzędzia fi 6,00 mm.
4. Końcówki kątowe, narzędzie może być skierowane pod kątem 45 i 90 stopni do głowicy.
5. LUSTER ELS-100, końcówka o kształcie pistoletowym z ruchem posuwisto zwrotnym z regulowanym na mimośrodzie skokiem w zakresie od 0 do 6mm, 0~7600 cykli/minutę.
6. Mini-LUSTER EML-8, końcówka z ruchem posuwisto-zwrotnym o stałym skoku 0,8 mm, 0~9000 cykli/minutę.
Polecamy:
Zobacz profil firmy Oberon Robert Dyrda na portalu Staleo.pl
Źródło: Forum Narzędziowe OBERON
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Mazak Open House
- Abas zaprasza na Dzień Odlewnika
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku