Mechanizm zaciskowy - Kipp Positive Clamping System
Fot.: Mechanizm zaciskowy - Kipp Positive Clamping System |
Minimalizacja kosztów, duża elastyczność oraz możliwość szybkiego reagowania na ciągle zmieniające się potrzeby rynku to główne wyzwania, z którymi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy z branży metalowej w Polsce. Jednym z czynników, który pomaga sprostać tym zadaniom jest dobrze wyposażony warsztat w oprzyrządowanie, pozwalające na błyskawiczne, pewne i co najważniejsze precyzyjne zamocowanie detalu.
Firma Heinrich Kipp Werk wychodząc naprzeciw tym wszystkim problemom wprowadza na rynek pneumatyczny mechanizm zaciskowy KIPP POSITIVE CLAMPING SYSTEM ®
Ten innowacyjny system mocowania składa się z elementu bazowego i przynależnego zacisku – tulei mocującej. W celu mocowania różnych przedmiotów obrabianych wystarczy jedynie wymienić zacisk. Proces przezbrajania – wymiany zacisków odbywa się w błyskawicznym tempie, należy odkręcić tylko jedną śrubę!
Fot.: Kipp Positive Clamping System |
Użytkownik poprzez wewnętrzne lub zewnętrzne wyfrezowanie konturu może dostosować standardowy zacisk do nawet najbardziej skomplikowanego kształtu obrabianego detalu. Dzięki temu można wyeliminować ogromne koszty związane z projektowaniem i budowaniem specjalistycznych przyrządów. Możliwość elastycznej wymiany gwarantuje wiele korzyści podczas produkcji partii o małej i średniej wielkości.
Fot.: Mechanizm Kipp Positive Clamping System |
Mechanizm wyposażony jest w dwa niezależne układy zaciskające. Wypuszczając powietrze z dolnego układu poprzez złącze A lub wentyl B (rys.) tuleja dociska detal z siłą odpowiadającą około 5,8kN. Doprowadzając dodatkowo sprężone powietrze 6 bar do górnego układu poprzez złącze C lub wentyl D (rys.) można zwiększyć siłę do około 12kN. Dzięki temu mocowanie obrabianych detali odbywa się w ekspresowym tempie. Aby w maksymalnym stopniu ułatwić pracę użytkownika, proces wtłaczania i wypuszczania sprężonego powietrza może być przeprowadzany przy użyciu jedynie standardowego pistoletu powietrznego. W tym celu element bazowy wyposażony został w specjalne wentyle do sprężonego powietrza B i D (rys.). Alternatywnie z wykorzystaniem przyłączy A i C (rys.) możliwe jest podłączenie systemu do układu sprężonego powietrza za pomocą standardowych złączy pneumatycznych.
Polecamy:
Zobacz profil firmy KIPP POLSKA Sp. z o.o. na portalu Staleo.pl
Źródło: Kipp
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok