Szukaj w działach:

Kongres STEEL 2023 o perspektywach branży stalowej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Megatrendy kształtujące przemysł stalowy, polsko-ukraińska współpraca w trakcie wojny, czy zielone finansowanie - na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznamy podczas Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023 w Katowicach.


Odbywające się w dniach 18-19 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wydarzenie, zgromadzi czołowych ekspertów, naukowców oraz przemysłowców w tym samym czasie i miejscu - da to ogromny potencjał na wypracowanie konkretnych rozwiązań dla krajowego przemysłu stalowego. Ponieważ jak wiadomo - Polska potrzebuje solidnych rozwiązań w tym zakresie, aby m.in. uniezależnić się od zewnętrznych dostaw i mieć „plan B” w razie zerwania łańcuchów dostaw.

 


- Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, chcemy kształtować nowoczesną branżę stalową w ramach spółek Skarbu Państwa. Realizowany jest projekt budowy nowej elektrycznej i ekologicznej stalowni i walcowni w Rudzie Śląskiej za 5 mld złotych. Liczę, że dzięki kongresowi zostanie stworzona platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla wszystkich odbiorców i użytkowników rynku stali - podkreślał Marek Wesoły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.


Podczas trwającego dwa dni kongresu zaprezentowane zostaną najnowsze innowacje techniczne i technologiczne w branży stalowej – w obszarze produkcji stali, jak i wykorzystania jej w procesach budowlanych czy energetycznych. Tematyka wydarzenia obejmować będzie kwestie związane z przyszłością polskiego hutnictwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej, a także kształtowanie trendów na rynku stalowym podczas dynamicznych zmian geopolitycznych.


- Stal jest niezbędna w sektorze budownictwa, motoryzacyjnym, zbrojeniowym czy infrastrukturze drogowej. Obecnie konsumpcja stali w Polsce przekracza nasze możliwości produkcyjne. Musimy odbudować łańcuch dostaw. Kapitał spoza Europy (m.in. Indie, Chiny, Iran, Japonia), nie powinien za ten przemysł generalnie odpowiadać. Chcielibyśmy w tej branży mocniej uczestniczyć jako producent i na kongresie porozmawiać o rozwiązaniach, które do tego doprowadzą - wyjaśniał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A., Partnera Generalnego kongresu.


W programie wydarzenia zaplanowano również panele dyskusyjne i wystąpienia, podczas których poruszone zostaną tematy związane m.in. z dostawami stali dla przemysłu zbrojeniowego, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w produkcji, gospodarką wodorową czy sektorem offshore jako inwestycji w Polskę i Europę.

--> PEŁEN PROGRAM KONGRESU 

Ważnymi uczestnikami wydarzenia będą również ludzie młodzi – studenci kierunków technicznych, którzy stoją u progu kariery zawodowej. Podczas kongresu będą mogli przekonać się o nowoczesności branży stalowej i odkryć trendy w rozwoju przemysłu metalurgicznego, a także mieć okazję do przedstawienia swojego świeżego spojrzenia na aktualne problemy i bolączki przemysłu ciężkiego.


- Chcielibyśmy też porozmawiać o tym, co przemysł stalowy może dać odbiorcom i pracownikom tego sektora. Chcemy do udziału zaprosić młodych, którzy stoją przed wyborem drogi życiowej. Pragniemy pokazać innowacje w tym przemyśle, wpływającym na efektywność energetyczną. Warto dodać, że stal wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. To jedyny materiał w 100 proc. poddawany recyklingowi - dodawał Marek Akciński, Wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks.

 

Głównym celem Europejskiego Kongresu Stalowego jest stworzenie platformy i warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń branżowych oraz przestrzeni do nawiązywania nowych relacji biznesowych z podmiotami działającymi w branży stalowej.


- Mamy ambicję, by było to najważniejsze wydarzenie dedykowane stali nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wiele firm należących do RIG funkcjonuje w tej branży. Na Kongresie chcemy zaprezentować wiedzę ekspertów, by pokazać siłę i perspektywy rozwoju przemysłu stalowego. Mamy doświadczenie w budowaniu takich wydarzeń. Zapraszamy wszystkich do współpracy - podsumowywał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Organizatora kongresu.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja trwa do 10 września, a liczba miejsc jest ograniczona.

--> REJESTRACJA ON-LINE

Organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 30 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.

Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Infrastruktury.

Partnerem Generalnym jest Węglokoks S.A. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa także objęła wydarzenie Patronatem.

Partnerzy Merytoryczni: Akademia WSB, Huta Łabędy S.A., Huta Pokój S.A., Huta Pokój Konstrukcje, Huta Pokój Profile, Walcownia Blach Batory, Our Future Foundation

Partner Motoryzacyjny: MM Cars RentalŹródło: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

 POWIĄZANE
SSAB wprowadza Strenx 1100 MC Firma SSAB wprowadza nową, ultrawysokowytrzymałą stal StrenxTM 1100 MC, spełniającą wymog...
Remmert dba o wydajność w firmie Barbas Bellfires Dobry początek to połowa sukcesu. Barbas Bellfires z Bladel w Holandii czerpie z tej filo...
Jaką stal trudnościeralną wybrać? Dobór odpowiedniej stali trudnościeralnej jest ważnym etapem projektowania, konstru...
Targi METAL łączą przemysł odlewniczy W dniach od 20 do 22 września przemysł odlewniczy spotka się w Targach Kielce podczas odb...
Produkcja stali rośnie, ale nie w Polsce Pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego, światowa produkcja stali notuje wzrosty.Jak...
Gięcie stali o podwyższonej wytrzymałości - jakie są zalety i możliwości technologii? Nowoczesne technologie gięcia stali o podwyższonej wytrzymałości pozwalają na ograniczenie...
Partnerzy